کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند

کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند

به گزارش بریونی باستان شناسان یک کاسه رومی آبی رنگ با قدمت حدود ۲ هزار سال را در قدیمی ترین شهر هلند کشف کردند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از مجله آرت نیوز، باستان شناسان در حین حفاری در نَیمِیخِن، قدیمی ترین شهر هلند، یک کاسه دوهزار ساله رومی کشف کردند. محل حفاری در امتداد رود وال واقع است که تنها ۹.۶ کیلومتر با مرز آلمان فاصله دارد ازاین رو احیانا سازنده این کاسه با امپراطوری رم ارتباط داشته است.
این کاسه رومی هیچگونه ترک یا شکستگی ندارد ازاین رو کشف آن اتفاق قابل توجهی به حساب می آید. باستان شناسان معتقدند کاسه مذکور در کارگاه های شیشه سازی شهرهای آلمانی چون کلن یا زانتن یا ایتالیا ساخته شده است.
در زمانی که این کاسه ساخته شده، نیمیخن یک اردوگاه نظامی رومی بود. بعدها این شهر بزرگ شد و به نخستین سکونتگاه هلند امروزی تبدیل شد که یک شهر رومی نام گرفت و به بومیان آن شهروندی امپراطوری روم اعطا شد.
به گفته پپین ون دی گیر (Pepijn van de Geer)، باستان شناس، این کاسه برای مردمان محلی ارزش بالایی داشته است. برپایه یکی از فرضیات موجود بومیانی که برای ارتش روم کار می کردند برای خرید چنین کاسه ای پول خوبی می دادند.
در جریان این حفاری، باستان شناسان همینطور موفق به کشف چند قبر، خانه، چاه و اشیا رومی چون ظرف و ظروف و جواهرات شدند که امید می رود بتوان از آنها برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مردمان روم و سبک زندگی آنها بهره برد.

1400/11/06
21:26:07
5.0 / 5
318
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی