گردشگری دریایی فرصتی بزرگ در اختیار ایران

گردشگری دریایی فرصتی بزرگ در اختیار ایران

به گزارش بریونی ایران با برخورداری از مرزهای آبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان یکی از کشورهای با ظرفیت قابل توجه در گردشگری دریایی به حساب می آید که می تواند از آن برای جذب توریست داخلی و خارجی بهره ببرد.


به گزارش بریونی به نقل از ایرنا، صنعت توریسم بعنوان مهم ترین صنعت جهان در دهه های اخیر رشد سریعی در توسعه اقتصادی جهان داشته که یکی از مهم ترین آثار این رشد، مبحث اشتغال زایی است که در توسعه و گسترش فرصت های شغلی برای اقشار مختلف جامعه مؤثر بوده است.
حضور توریست در هر کشور می تواند برای تعداد زیادی از مردم ایجاد شغل کند؛ از فعالان حمل و نقل ورودی به کشور تا حمل نقل شهری و اقامتگاه ها که هتل و یا بوم گردی را شامل می شود تا تولید کنندگان محصولات صنایع دستی و صاحبان رستوران ها. یکی از انواع گردشگری که این روزها طرفداران زیادی در تمام نقاط دنیا برای خود دارد گردشگری دریایی است.


ایران هم با دارا بودن چند هزار کیلومتر طول نوار ساحلی که هفت استان کشور را در برمی گیرد، یک کشور دریایی به حساب می آید. جهت استفاده از صنعت توریسم دریایی، فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات مانند ساخت شناورها و قایق های تفریحی، ساخت اسکله های تفریحی، پارک های دریایی و زیردریایی های تفریحی باید در اولویت قرار بگیرد که به نظر می آید توسعه گردشگری دریایی برای دولت در الویت برنامه ها قرار دارد.
عزت الله ضرغامی ۱۳ شهریور ماه در جلسه با تعدادی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی به اهمیت گردشگری دریایی کشور اشاره و اظهار داشت: ۴۰۰ کیلومتر ساحل در شمال و ۱۱۰۰ کیلومتر در جنوب داریم که با جزایر آن به ۲۴۰۰ کیلومتر می رسد، علیرغم این ظرفیت های گردشگری دریایی ما صفر است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: برای ساحل سازی، ساخت اسکله ها و بهره برداری از این ظرفیت ها برنامه جدی دارم. درحال شناسایی ظرفیت های وزارت خانه هستم و همینطور این مورد را با صنوف پیگیرم که بخش خصوصی به این عرصه ورود جدی کند. برای خرید کشتی های گردشگری از کشورهای منطقه و بهره برداری از ظرفیت تفریحی آنها به صورت جدی ورود خواهم کرد.


رضا اباذری فعال حوزه گردشگری در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا توسعه صنعت توریسم را یکی از روش های حفظ محیط زیست و پیشگیری از زمین خواری دانست و اضافه کرد: با ترویج فرهنگ سفر و گردشگری میتوان به نتایج مثبتی دست یافت.
اباذری اضافه کرد: در حالیکه حدود نیمی از مرزهای کشور مان ایران آبی هستند و ما مستعد گردشگری دریایی و آبی هستیم تابحال فعالیت قابل توجهی در این عرصه انجام نگرفته و نیازمند تدوین برنامه ای در این بخش هستیم.
این فعال حوزه گردشگری ضمن اشاره به کشورهایی که شرایط شبیه به کشور ما در حوزه مرزهای آبی دارند اظهار داشت: میتوان از از عملکرد آنها استفاده و اگر موفقیتی در گردشگری دریایی داشته اند از آنها الگوبرداری کرد.
اباذری درباره این نوع گردشگری اضافه کرد: خیلی از کشتی ها و حتی قایق محلی را میتوان برای اقامت در اختیار مسافران قرار داد؛ همینطور تفریحات و پذیرایی یکی دیگر از ارکان گردشگری دریایی است که می تواند مورد اقبال گردشگران باشد.
وی تنوع گردشگری دریایی را زیاد عنوان نمود و اضافه کرد: مسافران می توانند در گردشگری دریایی با کشتی های کوروز، خودوریشان هم را بروی کشتی و یا شناور سوار کنند. طبیعت گردی، تفریحات و ورزش های آبی هم همچون خصوصیت ها گردشگری دریایی است.

1400/09/01
22:52:32
5.0 / 5
248
تگهای خبر: اقامت , توریست , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بریونی