فصل پاییز و بهار گردشگری مزرعه در خراسان جنوبی

فصل پاییز و بهار گردشگری مزرعه در خراسان جنوبی

بریونی: پاییز در خراسان جنوبی فصل برداشت محصولات راهبردی کشاورزی مانند زرشک و زعفران است که بهار گردشگری مزرعه شمرده می شود و باتوجه به لغو محدودیت های سفر برای توریستهای داخلی و خارجی می توان از این فرصت برای تقویت اقتصاد گردشگری بهره گرفت.


به گزارش بریونی به نقل از خبرگزاری ایرنا زرشک، زعفران، عناب و انار چهار محصول استراتژیک خراسان جنوبی هستند که با شروع پاییز، مزارع و باغات استان نیز رنگ سرخ به خود می گیرد و مناظر دیدنی از طبیعت را پدید می آورد.
فصل برداشت محصولات شاخص خراسان جنوبی که نقش مهمی در اقتصاد منطقه نیز دارند فرصتی ناب برای حضور گردشگران است تا هم با آیین های کهن کشاورزی آشنا گردند و هم از این محصولات تازه بعنوان سوغات سفر بهره ببرند.
به عقیده کارشناسان، گردشگری مزرعه راهکاری برای حفاظت از چشم اندازهای سنتی است. برخی گردشگران این نوع گردشگری را با هدف تفریحی دنبال می کنند یا بعنوان یک سفر نوستالژیک، به روزهای خوب گذشته به آن می نگرند.
افزون بر این، گردشگری مزرعه بعنوان یکی از زمینه های سرمایه گذاری در کشاورزی مزارع از راه ارائه خدمات پذیرایی مورد تاکید است.
زرشک، زعفران و عناب سه محصول شاخص خراسان جنوبی محسوب می شوند که زمان برداشت آنها در فصل پاییز است و این استان رتبه اول تولید زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد.
زعفران خراسان جنوبی از نظر کیفیت و مرغوبیت رتبه اول را در کشور داراست و از این استان بعنوان سرزمین طلای سرخ یاد می شود.
سطح زیر کشت زعفران خراسان جنوبی پارسال ۱۷ هزار و ۱۵۲ هکتار بود و امسال حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران توسعه یافته است.
همچنین خراسان جنوبی با ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت، رتبه اول تولید زرشک را در ایران به خود اختصاص داده و فصل برداشت این محصول از اواخر مهر تا نیمه اول آذر ماه است.
شهرستان فردوس در خراسان جنوبی رتبه اول تولید انار را دارد و در کشور جایگاه سوم را به خود مختص کرده است.
سطح زیر کشت باغ های انار فردوس ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار است و پیش بینی می شود از هر هکتار حداقل ۲۰ تن انار برداشت شود.
یکی از تاکیدات مهم رئیس جمهوری در مسافرت نوزدهم شهریور امسال به خراسان جنوبی، بهره برداری هرچه بیشتر از ظرفیت های این استان برای تقویت اقتصاد گردشگری بود.
آیت الله سید ابراهیم رییسی اظهار داشت: در خراسان جنوبی اقتصاد معدن، گردشگری، کشاورزی و صنعت را داریم البته نزولات آسمانی کم است که باید این تهدید را تبدیل به فرصت کرد و در زمینه های مختلف باید اقتصاد خراسان جنوبی را فعال نماییم.
اقبال گردشگران به گردشگری مزرعه
یک فعال حوزه گردشگری در خراسان جنوبی توسعه گردشگری مزرعه را یکی از راهکارهای رونق اقتصادی برشمرد و اظهار داشت: گردشگری مزرعه از شاخه های مهم گردشگری در دنیا و ایران است و خراسان جنوبی با عنایت به محصولات ویژه کشاورزی که دارد می تواند با فعال شدن این شاخه از گردشگری موفق عمل کند.
احمد کاشانی با یادآوری این نکته که گردشگری مزرعه همراه با طبیعت گردی بسیار مورد علاقه گردشگران است عنوان کرد: باوجود این که پاییز، فصل برگ ریزان است و همه آنرا با رنگ طلایی سراغ دارند؛ پاییز خراسان جنوبی سرخ رنگ است و وجود محصولات ویژه کشاورزی رنگ و بویی متفاوت به طبیعت می دهد.
وی ضمن اشاره به این که بیش از ۲۲ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی سالانه تولید می شود اضافه کرد: مزارع پهناور زرشک به ویژه در شهرستان های درمیان و زیرکوه، افین، زهان قدیم و روستاهای اطراف خراسان جنوبی و مراسم برداشت آن یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.
مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی اظهار داشت: برگزاری جشنواره هایی با هدف گردشگری مزرعه در زمان برداشت محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به معرفی این محصولات و درآمدزایی بیشتر کشاورزان منجر می شود.


وی وجود اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری را یک زیرساخت مهم برای جذب توریست خواند و اضافه کرد: روستای افین بعنوان خاستگاه زرشک از ۲ اقامتگاه بوم گردی برخوردار می باشد که گردشگران از ایوان این اقامتگاه ها می توانند همزمان با طلوع خورشید مزارع زرشک را به تماشا بنشینند.
کاشانی عنوان کرد: برگزاری تور برای محصولات کشاورزی علاوه بر این که ورود گردشگران را به دنبال دارد و گردشگران در آن روستا هزینه می کنند؛ سبب اقامت در اقامتگاه های بوم گردی، استفاده از غذای محلی، خرید صنایع دستی و حجم زیادی از محصول تازه می شود بدین سبب درآمد حاصل از تورهای گردشگری مزرعه به جیب روستاییان می رود و اقتصاد روستا را تقویت می کند.
وی اظهار داشت: گردشگران هنگام برگزاری تور برداشت زرشک از نحوه پخت مربای زرشک بازدید می کنند و از نوشیدن شربت زرشک لذت می برند.
این راهنمای گردشگری در خراسان جنوبی اظهار داشت: خیلی از مردم دنیا گل زعفران را از نزدیک ندیده اند پس مشارکت در برداشت زعفران و همراه با کشاورزان با تماشای مه صبحگاهی منظره زیبایی خلق می کند و بسیاری از افراد مشتاق دیدن چنین صحنه هایی هستند.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در زمان برداشت زعفران، پاک کردن گل ها در خانه های محلی است پس مزارع زعفران هم در جای جای استان می تواند مقصدی برای گردشگران باشد.
کاشانی اظهار داشت: باغ های پهناور انار اطراف فردوس نیز در فصل پاییز مناسب تورهای گردشگری مزرعه است و از آنجائیکه در باغستان فردوس باغ های گوناگون انار داریم حضور گردشگران حایز اهمیت است.
وی با ۱۰ سال سابقه برگزاری تورهای گردشگری در خراسان جنوبی اظهار داشت: وجود مزارع رنگارنگ خراسان جنوبی در فصل پاییز می تواند برای توریستهای خارجی و داخلی از اقصی نقاط جهان و ایران بسیار جذاب باشد تا در برداشت این محصولات مشارکت و از جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی هم بازدید کنند.
جشنواره ها، راهی برای معرفی بیشتر استان
مدیرعامل انجمن گردشگری پایدار خراسان جنوبی با تکیه بر این که برگزاری تورهای گردشگری مزرعه سبب توسعه روستاها و رونق اقتصادی می شود اظهار داشت: کشاورزان از همین محل با فروش محصول، روزگار می گذرانند برای اینکه برگزاری تورهای گردشگری مزرعه نه فقط موجب می شود کشاورزان بدون واسطه محصول خودرا به گردشگران بفروشند بلکه گردشگران از غذاهای محلی، صنایع دستی، مراسم محلی و نشان دادن فرهنگ عمیق جای جای روستاهای خراسان جنوبی بهره برده و از این محل به درآمدزایی برای روستاها می توان کمک کرد.
وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره های مختلف با رویکرد گردشگری مزرعه باید در دستور کار قرار گیرد اضافه کرد: البته نباید این جشنواره ها متکی به چند میهمان خاص آن هم مسئولان استانی یا شهرستانی باشد بلکه می توان از فرصت این جشنواره ها برای دعوت عکاسان نام آور کشور، راهنمایان تور و مهمانان ویژه یا مسئولان ارشد کشوری بهره برد تا منجر به معرفی بیشتر استان شود.
کاشانی عنوان کرد: اگر جشنواره های بزرگ در استان برگزار گردد نفع آن به روستاییان خواهد رسید و منجر به توسعه گردشگری روستایی می شود.


سفر به خراسان جنوبی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی
معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی هم ضمن اشاره به لغو محدودیت های سفر در پی کنترل کرونا از آمادگی تمامی تاسیسات گردشگری استان با رعایت پروتکلهای بهداشتی برای میزبانی از توریستهای خارجی و داخلی آگاهی داد.
مرتضی عربی به این نکته هم اشاره نمود که رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچنان مورد تاکید است و سفرها در مبادی ورودی با گرفتن کارت واکسیناسیون انجام می شود.
وی حضور گردشگران در این استان را مستلزم رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی دانست و اظهار داشت: ظرفیت پروازها حالا کامل است و به لحاظ تعداد توریست نیز برگزاری تورها در استان از طرف دفاتر خدمات گردشگری محدودیت ندارد.
معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ضمن اشاره به این که در ۱۹ ماه اخیر تعداد محدود توریست خارجی وارد این استان شده است اضافه کرد: خراسان جنوبی همیشه مقصد گردشگری برای گردشگران فرانسوی و آلمانی بوده پس پیش بینی ها برای ورود توریست خارجی از این کشورها انجام شده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به قرار گرفتن در فصل برداشت برخی محصولات شاخص خراسان جنوبی همچون زرشک و زعفران، خیلی از گردشگران تمایل به حضور در مزارع و باغات را دارند پس برگزاری تورهای ویژه روستاگردی و مزرعه گردی نیز مد نظر آژانس های گردشگری می باشد.
عربی ضمن اشاره به فعال بودن ۹ هتل در خراسان جنوبی عنوان کرد: ۷۶ اقامتگاه بوم گردی نیز در این استان فعال است که ۱۱ اقامتگاه بوم گردی در یک سال قبل به بهره برداری رسیده است.
وی اظهار داشت: جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی هر سال میزبان توریستهای داخلی و خارجی فراوانی بوده که متاسفانه امسال به علت انتشار کرونا و محدودیت های ناشی از آن، استان میزبان ۱۰۴ هزار و ۷۴۴ نفر توریست داخلی و ۲۰ توریست خارجی بوده است.


منبع:

1400/09/09
12:12:25
5.0 / 5
219
تگهای خبر: اقامت , توریست , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بریونی