ردپای ترامپ در ماجرای متان تهران

ردپای ترامپ در ماجرای متان تهران

به گزارش بریونی، چندی قبل ناسا با انتشار گزارشی اعلام نمود که یک توده پنج کیلومتری گاز متان در جنوب شهر تهران وجود دارد، هر چند مدیران شهرداری آنرا تأیید نکردند؛ اما رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم پایتخت اعتقاد دارد که به جای انکار این پدیده و مطالعات میتوان از آن برای منشأیابی درست گاز متان در تهران استفاده نمود.


آرش میلانی در گفتگو با ایسنا، در واکنش به گزارش ناسا در رابطه با توده ۵ کیلومتری گاز متان در جنوب شهر تهران، اظهار داشت: به طور کلی یکی از نتایج مراکز دفن زباله انتشار گاز متان ناشی از دفن زباله هاست و در آرادکوه هم چندین سال است که زباله ها به صورت چند لایه روی هم دفن شده اند و به صورت بی هوازی گاز متان را از خود متصاعد کردند.
وی با اشاره به اینکه در مراکز دفن زباله گاز متان استحصال می شود، اظهار داشت: گاز متان ناشی از زباله استحصال شده و به نیروی برق تبدیل می شود و بطورکلی گاز متان قابلیت کنترل و مدیریت را دارد و حالا گزارشی انتشار یافته که نشان داده است در محدوده آرادکوه که یک مرکز دفن زباله قدیمی است ابری از متان تشکیل شده است و برای حل این مشکل حدود ۱۰ سال است که شهرداری و سازمان پسماند به دنبال جذب سرمایه گذار و استفاده از فناوری های نوین هستند تا بتوانند گاز متان را استحصال کنند و آنرا به نیروی برق تبدیل کنند اما هنوز موفق نشده اند.
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم با اشاره به اینکه در دوره پنجم مدیریت شهری پیگیری های زیادی برای جذب سرمایه گذار انجام شد و حتی یک شرکت متعلق به کره جنوبی اعلام آمادگی کرد که در این حوزه سرمایه گذاری کند، اظهار نمود: به علت تحریم هایی که در دوره ترامپ ضد ایران وضع شد سرمایه گذار کره ای گرفتار مشکل شد و نتوانست نسبت به مدیریت گاز متان در تهران به ما کمک نماید. گاز متان یکی از گازهای آلاینده است که در بحث تغییر اقلیم بسیار مورد توجه قرار گرفته، چون که چند برابر دی اکسید کربن اثر منفی در گرمایش زمین دارد و در سطح بین المللی هم به طور کلی از پروژه هایی است که باعث کاهش گاز متان می شود.
وی با اشاره به اینکه در مورد سنجش تغییر اقلیم سنجنده های مختلفی را برای سنجش گازها پرتاب می کنند که یکی از آنها سنجنده ناسا بوده که سال جاری به فضا پرتاب شده است و گزارش هایی را در این خصوص منتشر نموده، اظهار داشت: ناسا گزارشی را در مورد انتشار گاز متان در تهران منتشر نموده که در محدوده آرادکوه است. منتهی داده های اصلی و سورس آنرا منتشر نکرده است و این داده ها منتشر می شود تا کارشناسان و اساتید که مایل به بررسی بیشتر هستند اقداماتی انجام دهند، اما در این مورد سورس(منبع) تصاویر منتشر نشده است ولی این یک فرصت بین المللی است تا با استفاده از این داده ها منشاءیابی گاز متان را بهتر انجام دهیم و فعالیتهای محیط زیستی در جهت کاهش این گاز متمرکز شود و می توانیم از این فرصت بین المللی استفاده نماییم تا برنامه ها و تصمیم گیری هایی در این حوزه داشته باشیم.
میلانی با اشاره به اینکه در طرح جامع پسماند در مورد منشاء گاز متان در آرادکوه برنامه ای تدوین شده است، افزود: در برنامه پنج ساله طرح جامع پسماند آمده است که در سال چهارم باید فرایند استحصال گاز متان آغاز شود و شهرداری هم باید در زمینه بودجه ریزی تزریق امکانات و... تدابیری داشته باشد.
وی در مورد دروغ خواندن گزارش ناسا، اظهار داشت: این گزارش قابلیت صحت سنجی دارد و به جای انکار آن می توانیم از ظرفیت های بین المللی برای حل این بحران زیست محیطی استفاده نماییم.
این عضو شورای شهر پنجم تهران در واکنش به این ادعا که برخی انتشار این گاز را به گاوداری های اطراف آرادکوه نسبت می دهند، اظهار داشت: می تواند این فرضیه هم بررسی شود، اما حتما باید منشاءیابی گاز متان صورت گیرد تا بتوان برنامه ریزی دقیق تری برای حل این مورد داشت و استفاده از این اطلاعات و تصاویر ماهواره ای به جای انکار آن، می تواند کار را برای ما تسهیل کند.
منبع:

1401/08/17
09:24:15
5.0 / 5
242
تگهای خبر: شركت , فناوری , نوین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بریونی