گزارش بریونی؛

غفلت از هویت شهری اهواز

غفلت از هویت شهری اهواز

به گزارش بریونی گام اول برای احیای بافت تاریخی اهواز با مشارکت شهرداری برداشته شده است اما بعضی دوستداران میراث فرهنگی این رویه را بسیار ناچیز دانسته اند.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- قاسم منصور آل کثیر: بالاخره تلاشهای دوستداران میراث فرهنگی مؤثر شد و برای نخستین بار از جانب شهرداری اهواز و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، ساماندهی بافت تاریخی اهواز قدیم در منطقه عامری آغاز شد.
در آستانه ۲۹ فروردین، روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی بود که بازدید مشترک شهردار، اعضای شورای شهر و مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان و برخی از دوستداران میراث فرهنگی اهواز از ابنیه و بافت تاریخی اهواز صورت گرفت که شروعی برای ورود شهرداری به مساله احیای بافت تاریخی اهواز شد.
کلان شهر اهواز ظرفیت های گردشگری بالقوه ای دارد که به باور فعالان میراث فرهنگی تابحال این ظرفیت ها بالفعل نشده است؛ همینطور دوستداران میراث فرهنگی در اهواز سال ها در تلاش بوده اند تا نگاه شهرداری اهواز و شورای شهر را به این ظرفیت ها معطوف کنند که بعد از سال ها نخستین گام برداشته شد.
با این که گام اول برای احیای بافت تاریخی با مشارکت شهرداری برداشته شده اما بعضی دوستداران میراث فرهنگی این رویه را بسیار ناچیز دانسته و معتقدند ۵۰۰ متر سنگ فرش باید جز وظایف عادی شهرداری می بود نه این که برای این مقدار توجه به بافت تاریخی این همه کبکبه و دبدبه راه انداخت.
از هویت شهری غافل بودیم
ابراهیم نوشادی، شهردار کلان شهر اهواز دراین باره به خبرنگار مهر توضیح داد: در حوزه مدیریت شهری اهواز به ابعاد مختلف شهر اهواز نپرداختیم و شاید مدیریت شهر را فقط در پارک ها و معابر دیدیم و از یکسری موضوعات در مدیریت شهری اهواز غافل ماندیم به صورت مثال راه اندازی موزه که به جد پیگیر آن هم هستیم؛ البته مساله هویت شهری را هم پیگیر هستیم.

نوشادی اضافه کرد: در چند دهه گذشته در چنین حوزه هایی ورود نکرده بودیم که هویت شهری و زیرمجموعه آنرا مثل نقاط تاریخی و نقاطی که قابلیت توریست پذیری دارند باید جدی تر بگیریم؛ ازاین رو در نخستین اقدام برای تغییر رویکرد و آموزش مدیران ما با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی در این چند ماه بعنوان الگو حرکتی را آغاز کردیم.
وی خاطرنشان کرد: گذرِ شیخ نبهان را برای احیای آن آغاز به کار کردیم و احیای دیوار و کف پوش و همینطور در گذر «معین التجار» را که اجرای آن با شهرداری و طراحی و نظارت با حوزه میراث انجام می شود؛ البته برای اهواز قدیم حدود یک میلیارد تومان پیشبینی اعتبار شده و امکان دارد در اجرا، این رقم تغییر کند و بیشتر شود.
شهردار کلان شهر اهواز اظهار داشت: گذر معین التجار هم در هفته آینده کار اجرایی آن آغاز می شود و پیمانکارش هم تعیین شده و پیشبینی ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آنجا شده و مقرر است که اگر مشکل خاصی پیش نیاید در مدت یک ماه این پروژه تمام شود.
نوشادی اضافه کرد: احیای بناهای قدیمی اهواز را هم در دستور کار قرار دادیم و مذاکره با سرمایه گذارها را با ایجاد جذابیت برای آنها تعریف کردیم که این کار ما رویکرد جدیدی در حوزه مدیریت شهری اهواز است.
وی در مورد راه اندازی موزه در اهواز اظهار داشت: میراث فرهنگی هم در پارک جزیره درحال ساختن موزه منطقه ای است که حالا شرایط خوبی دارد؛ همینطور اطلاع دارم که محیط زیست هم درحال راه اندازی موزه است و موزه دفاع مقدس هم درحال تکمیل است و مقرر شده که شهرداری اهواز کمک خوبی جهت راه اندازی موزه دفاع مقدس انجام دهد.
آرزویی که محقق شد
پرداختن به احیای بافت تاریخی توسط خیلی از دوستداران میراث فرهنگی پیگیری می شد که در این بین نقش یکی از اعضای شورای شهر چشم گیر بود.

رحیم کعب عمیر، عضو شورای شهر اهواز که از دوستداران میراث فرهنگی است، درباره شروع همکاری شهرداری با میراث فرهنگی برای احیای بافت تاریخی اهواز قدیم اظهار داشت: خوشحالم که کلنگ زنی بافت تاریخی مذهبی اهواز قدیم که جز آرزوهای ما است، شروع شد؛ اهواز دقیقاً همین موقعیتِ اهواز قدیم است که مقام معظم رهبر اعلام نمود که ایران مدیون دو جریان شیعی جبل عامل و اهواز است که دلیلش این است که در سال ۲۰۰ هجری قمری، امام رضا (ع) برای رفتن به طوس از اهواز گذر کرد و طبق روایات یک ماه میهمان مردم اهواز می شود که در آن زمان علی بن مهزیار اهوازی هم وجود داشته است.
کعب عمیر توضیح داد: از زمان ورود به شورای پنجم دنبال این مورد بودیم که نقاط مذهبی و میراثی را مد نظر داشته باشیم و تاکید به در نظر گرفتن موقعیت قدمگاه امام رضا (ع) در برنامه بود؛ مسجد شیخ نبهان در سال ۱۱ هجری قمری ساخته و تقریباً ۳۵۰ سال قدمت دارد و هیچ مسجدی با این قدمت در اهواز نداریم.
وی اضافه کرد: در شورای پنجم در سال گذشته، ۲۰۰ میلیون تومان برای مطالعات قدمگاه امام رضا و ۵۰۰ میلیون تومان برای بازسازی مسجد شیخ نبهان در نظر گرفته شد اما معاونت فرهنگی شهرداری با وجود اعتبارات نتوانست مبلغ را جذب کند؛ ازاین رو در سال ۱۴۰۰ هم همین اعتبارات را پایدار کردیم و مطالعات توسط میراث فرهنگی انجام می شود که در کلنگ زنی مساله کوچه های تاریخی عامری، میراث فرهنگی طراح و ناظر است و بودجه از سوی شهرداری تخصیص داده می شود.
عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: برای کار اولیه یک میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و معاونت بازآفرینی هم ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته که تا یک میلیارد تومان قابل افزایش است؛ هم اکنون این اقدام اولیه است و امید می رود که مسؤلان ذی ربط بتوانند این مسیر را ادامه دهند و اعتباری را که برای مسجد شیخ نبهان و قدمگاه امام رضا (ع) در نظر گرفته شده است از دست ندهند تا بافت تاریخی مذهبی منطقه عامری را احیا کرد.
اتفاقات مشابه در راه
تبار قریب، رئیس میراث فرهنگی اهواز هم دراین باره اظهار داشت: بافت های تاریخی یکی از مهم ترین ظرفیت های هویت بخشی و دستیابی به توسعه پایدار گردشگری در شهرها هستند و از این رو حفاظت، مرمت و ساماندهی دارای ارزش و اهمیت است.
قریب با اعلان اینکه شهرستان اهواز هم دارای بافت تاریخی ارزشمندی است، اضافه کرد: محدوده بافت تاریخی اهواز و مصوبه آن توسط شورایعالی شهرسازی و معماری کشور به ادارات و دستگاههای استان اعلام شده است؛ حفاظت و احیای بافت های تاریخی علاوه بر میراث بر عهده دستگاه ها و ادارات مختلف همچون شهرداری و نهادهای مرتبط بوده و لازم است که مدیریت مشترکی در این عرصه صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به شروع مرمت بافت تاریخی اهواز قدیم در عامری اظهار داشت: پروژه مرمت و ساماندهی بافت تاریخی اهواز در محدوده عامری توسط شهرداری و همراهی میراث فرهنگی استان و اداره میراث اهواز آغاز شد که ماه ها مورد بررسی قرار گرفت و در گام های اول برآوردها و طرح اجرایی و صدمه شناسی منطقه تهیه شد و در اختیار شهرداری قرار گرفت.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز اضافه کرد: شهرداری وارد همکاری شد و در این پروژه بخش هایی از معابر بافت تاریخی عامری را که شامل اصلاح شیب بندی، جمع آوری کف سازی های غیرمتعارف و کف سازی مناسب با بافت، معابر بافت تاریخی ساماندهی می شود، مرمت جداره ها انجام می شود و امید می رود که این پروژه ها ادامه یابند و شاهد پویایی و شکوفایی ظرفیت های بافت تاریخی اهواز دراین زمینه باشیم.
قریب اظهار داشت: برنامه مشترک با اداره کل راه و شهرسازی استان و معاونت بازآفرینی وجود دارد و مقرر است که اقدامات مشابهی در بخش های دیگری از معابر بافت تاریخی با همکاری اداره کل میراث استان صورت گیرد.
امید به استمرار
به گزارش بریونی به نقل از مهر، اهواز قدیم یا منطقه عامری دارای ظرفیت های بالقوه همچون قدیمی ترین مسجد تاریخی اهواز، قدیمی ترین کوچه تاریخی، مرقد علی بن مهزیار اهوازی، بازار سنتی عامری، بازار سوگ العریان قدیمی که حالا محل کافه و قهوه فروشی شده است، پل سیاه و ساحل شرقی رود کارون این که در کنار یکدیگر مجموعه ای از جاذبه ها را ایجاد کرده اند.
اکنون گام اول برای احیای بافت تاریخی اهواز برداشته شده و دوستداران میراث فرهنگی اهواز امیدوارند که این همراهی میان شهرداری و اداره میراث فرهنگی و حتی مشارکت دیگر ادارات ادامه داشته باشد.


منبع:

1400/04/21
16:56:25
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بریونی