تمبرهای مشترک ایران و چین بیان کننده روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

تمبرهای مشترک ایران و چین بیان کننده روابط خوب دو کشور در یک قرن اخیر است

به گزارش بریونی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران اظهار داشت: تمبرهای مشترک ایران و چین در ارتباط با یکصدسال گذشته تابحال است و مبین روابط خیلی خوب میان دو کشور در یک قرن اخیر است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رمضانعلی سبحانی فر روز دوشنبه (۲۰ دی ماه ۱۴۰۰) در آیین اولین نمایشگاه مشترک تمبر ایران و چین در موزه ملی ارتباطات اظهار داشت: تمبر علاوه بر این که سفیر فرهنگی است، اما باتوجه به تصاویری که روی این کاغذهای کوچک نقش می بندد، نشان دهنده مسائل و مفاهیم مشترک اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میان کشورها و ملت ها است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: روابط میان ایران و چین، دیرینه، همه جانبه، مستمر، و در طول تاریخ تأثیرگذار بوده و همیشه شاه بیت این روابط، مبادلات فرهنگی و هنری بوده است. نمایشگاه تمبر ایران و چین انتقال دهنده تاریخ روابط دو کشور از گذشته تا کنون است و زمینه ها و ظرفیت های مختلف همکاری و تعامل فرهنگی و اجتماعی میان دو ملت را در طول تاریخ به تصویر می کشد و به نسل جدید منتقل می کند.
سبحانی فر اضافه کرد: تمبرهای مشترک ایران و چین مربوط به یکصدسال گذشته تا کنون است و بیان کننده روابط بسیار عالی میان دو کشور در یک قرن اخیر است. در ماه گذشته تمبر مشترک دوستی ایران و چین رونمایی گردید و در همان وقتی جلسه سفیر چین در تهران (چانگ هوآ ) موزه ارتباطات و گنجینه های تمبر این موزه را بازدید کرد، برگزاری نمایشگاه تمبرهای مشترک دو کشور را پیشنهاد کردند و مورد استقبال قرار گرفت.
نمایشگاهی که امروز افتتاح شد به بهانه پنجاهمین سال روابط دیپلماتیک ایران و چین برگزار می گردد و برگزاری نمایشگاه تمبرهای مشترک آنها دارای اهمیت است. حالا هم سیاستگذاری و راهبردی که میان ایران و چشم مهیا شده نشان میدهد هر دو کشور عزم جدی برای تقویت و تعمیق روابط خود دارند
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: دو کشور ایران و چین از گذشته تاریخ و تمدن و کهن و روابط بین اللملی داشتتند؛ روابط اقتصادی تجاری و اجتماعی دو کشور در تاریخ از زمان جاده ابریشم برقرار بوده است.
سبحانی فر اشاره کرد: باید سابقه فرهنگی و روابط تاریخی و گذشته دو کشور را به نسل جدید منتقل نماییم تا بتوانیم در این ریل گذاری جدید تصمیمات خوبی گرفته شود و روابط مشترک موجود عمیق تر شود تا بتوانیم علاوه بر روابط فرهنگی از ظرفیت های موجود در بخش های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، بیشتر بهره برداری نماییم.
وی اضافه کرد: اسناد و سوابق تاریخی روابط نشان میدهد ایران و چین هیچ زمانی در مقابل هم قرار نگرفته اند و امیدوار هستم با این رویدادهای فرهنگی بتوانیم در جهت توسعه روابط دو کشور کوشاتر باشیم و از ظرفیت های موجود استفاده نمائیم.
مدیرعامل شرکت ملی پست ایران اظهار داشت: هیچ دو ملت و فرهنگ و تمدن بزرگی را نمی توان یافت که مانند ایران و چین پیوستگی عمیق و دیرینه فرهنگی داشته باشند و همیشه در کنار هم به سمت افق های روشن همکاری و توسعه مناسبات گام بر می دارند، این نمایشگاه خود میراث ارزشمندی برای انتقال به نسل آینده است.


تمبر مشترک سفیر فرهنگی و پل دوستی ملت ها هستند
چانگ هوآ سفیر چین در تهران هم در آیین گشایش اولین نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین در موزه ملی ارتباطات اظهار داشت: ماه گذشته در این موزه مراسم رونمایی از تمبر یادبود پنجاهمین سالگرد روابط سیاسی چین و ایران انجام شد و امروز شاهد گشایش اولین نمایشگاه تمبر مشترک دو کشور هستیم؛ مطمئنم همه دوستداران تمبر می توانند در این نمایشگاه مشترک با تاریخ دیرینه دو کشور ایران و چین و زیبایی تمبرها آشنا گردند.
سفیر جمهوری خلق چین در تهران با تشکر از موزه ملی ارتباطات برای برگزاری نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین گفت: تمبر کوچک بعنوان نماد تاریخ، بیان کننده توسعه یک کشور یا منطقه در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. در تمبرهای مشترک بعنوان سفیران فرهنگی، در قالب کاغذی کوچک، مفاهیم فرهنگی مختلف و ثروت های معنوی ملت ها غنی شده است.
چانگ هوآ اشاره کرد: تمبر کوچک مانند پل دوستی است، ایرانیان یک ضرب المثل دارند که کوه به کوه نمی رسد، اما دل به دل راه دارد (آدم به آدم می رسد)؛ ما چینی ها هم یک شعر داریم که می گوید: «یک گل یا یک پرنده می تواند دنیا را تغییر دهد و یک شاخه و یک برگ زندگی است و باید به آن به احترام بگذاریم».
سفیر چین در تهران بیان کرد: طی ۵۰ سال قبل ایران و چین دو بار تمبر مشترک مسجد شیخ لطف الله اصفهان و برج ساعت شی آن چین و همچین پل خواجو اصفهان و پل گوانجی را منتشر نموده اند. تمبرهای مشترک بیان کننده روابط دوستانه ایران و چین در در نیم قرن گذاشته است و با وجود تغییرات منطقه ای و بین المللی اراده کشور چین برای توسعه روابط دوستی با ایران هیچگاه تغییر نکرده است.


نمایشگاه تمبر مشترک ایران و چین در حافظه تاریخی مردم دو کشور ثبت خواهد شد
حسن عمیدی مدیرکل دفتر مدیرعامل شرکت ملی پست و رییس موزه ملی ارتباطات، اظهار داشت: امروز افتتاح نمایشگاه تمبر ایران و چین بعنوان نخستین نمایشگاه تمبرهای موضوعی مشترک درکشور فصلی نوین در گسترش روابط فرهنگی و استمرار رویدادهای فرهنگی دو کشور و تحکیم روابط است.
رئیس موزه ملی ارتباطات بیان کرد: تمبر بعنوان سفیر فرهنگی که در کنار اهمیت های هنری و زیباشناختی بعنوان یک رسانه ارتباطی با قابلیت پیام رسانی و فراگیرش، نقش های گوناگونی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی سیاسی کشورها ایفا می کند.
عمیدی اشاره کرد: امروز برگزاری این نمایشگاه رویدادی اثرگذار می باشد که سبب تعمیق پیوند فرهنگی دو کشور شد و اساسا در تاریخ، فرهنگ و هنر دو کشور ماندگار و در حافظه تاریخی مردم دو کشور ثبت خواهد شد.


در این مراسم سیدعباس عراقچی مشاور وزیر امور خارجه، سیداحمد محیط طباطبایی رییس شورای بین المللی موزه ها-ایکوم ایران و علاءالدین بروجردی رییس انجمن دوستی ایران و چین و مجیدرضا حریری رییس اتاق تجاری ایران و چین و حضور داشتند و مصیب امیری رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری حضور داشتند.منبع:

1400/10/21
23:17:51
5.0 / 5
42
تگهای خبر: اصفهان , زیبایی , شركت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بریونی