مدیرگروه تغذیه دانشگاه علوم پزشكی تهران هشدار داد؛

افزایش مبتلا شدن به کبد چرب در جامعه

افزایش مبتلا شدن به کبد چرب در جامعه

به گزارش بریونی مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران با اخطار درباره افزایش مبتلا شدن به کبد چرب در جامعه اظهار داشت: مهم ترین راه برای مقابله با کبد چرب رژیم غذایی مناسب می باشد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، احمدرضا درستی در برنامه در انتهای الوند اظهار نمود: تمام سموم در بدن توسط کبد از جریان خون جمع و توسط کلیه دفع می شود. همینطور تمام مواد مغذی از فیلتر کبد عبور می کنند ازاین رو کبد یک انباردار دقیق برای بدن است. همینطور از ذخایر پرارزش بدن همچون آهن و ویتامین آ در کبد ذخیره می شود ازاین رو کبد ذخیره کننده، فیلتر کننده و تنظیم کننده آنزیم ها و هورمون ها است. وی افزود: آنقدر با آلودگی ها در تماس هستیم و غذای نامناسب می خوریم که کبدهای ما تحت فشار قرار گرفته است. گروهی با سرطان کبد، گروهی با فیبروز شدن کبد و عده زیادی هم با چرب شدن کبد مواجه گشتند. مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر به داد کبد چرب که با گرید یک آغاز می شود نرسیم به گرید ۲ و ۳ می رسیم و کبد به مرگ می رسد. مواردی را می بینیم که فردی با رنگ و روی هپاتیت به دکتر رجوع می کند و گاه علایم کبد چرب شبیه هپاتیت است. درستی توضیح داد: کبد چرب علایم ندارد و خیلی از مشکلات ما در این حوزه وقتی رخ می دهد که به شرایط حاد می رسد. گاه فردی سرش گیج می رود و یا کف پایش می سوزد اما جدی نمی گیرد. کسی شب ها تشنه است و بارها به دستشویی می رود اما به دکتر رجوع نمی کند که ببیند دیابت دارد. وی افزود: کبد چرب حتی مانند دیابت یا چربی بالا علائمی هم ندارد. گاه افرادی دردی بالای شکم درد احساس می کنند و یا کسانی که خستگی زیادی را حس می کنند باید به دکتر رجوع کنند.
مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: گروهی از مردم ما به صورت سنتی معتقدند خورشت و آبگوشت باید با گوشت پرچرب درست شود. وقتی این گونه غذا می خوریم و پیاده روی نداریم و با بدغذایی ها افراد باید حتما کبد خویش را ارزیابی کنند. وقتی افرادی درگیر کبد گرید ۳ شوند امکان دارد نجات پیدا نکنند. درستی تصریح کرد: مهم ترین راه برای مقابله با کبد چرب رژیم غذایی مناسب می باشد. همینطور باید روزی یک ساعت فعالیت بدنی خوب داشته باشیم. تاثیر پیاده روی آهسته بر کبد چرب خیلی زیاد نیست و باید تند برویم. دویدن خیلی خوب است اما کسانی که گرفتار اضافه وزن هستند بهتر است تند راه بروند. وی اظهار داشت: نان غذای مهمی است و همه از آن استفاده می نماییم اما این نان باید سبوس دار باشد. نانواهای ما سنگک ها را با آرد لواش می پزند و به ندرت سنگک با آرد سبوس دار می بینیم. آرد باید سبوس دار باشد باید سراغ نان جو بروید و باید سبوس را در نان مشاهده کنید. همینطور از برنج قهوه ای استفاده کنید.


منبع:

1400/10/22
12:46:46
5.0 / 5
53
تگهای خبر: پزشك , رژیم , رژیم غذایی , شكلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بریونی