وزیر بهداشت:

لیست دارویی کشور بعد از ۶ سال به روز شد

لیست دارویی کشور بعد از ۶ سال به روز شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: داروهای جدید به سرعت وارد بازار می شوند ازاین رو باید لیست دارویی کشور بازبینی شود چونکه متاسفانه ۶ سال از آخرین بازبینی دارونامه رسمی کشور می گذشت که با تلاش سازمان غذا و دارو، لیست دارویی به روز و ویرایش هشتم آن رونمایی گردید.


به گزارش بریونی به نقل از ایرنا از وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاریهای علمی و فناوری در جهت اجرای برنامه جامع سلامت و اصالت غذای کشور در آزمایشگاه مرجع غذا و دارو با اشاره به اینکه دارونامه، معیار پوشش بیمه ای داروها است، عنوان کرد: لیست داروهای مورد تایید کشور در دارونامه رسمی انتشار یافته است.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به رونمایی از دارونامه جدید طب ایرانی اظهار داشت: طب ایرانی گنجینه ای پرارزش و میراث گذشتگان است که در دوران پیش از انقلاب اسلامی، تخریب و خیلی از منابع آن به هندوستان برده شد؛ به صورتی که امروز سازمان جهانی بهداشت، هند را مرجعی برای طب سنتی می داند و حال آنکه عمده آن در ارتباط با ایران است.
وی عنوان کرد: در وزارت بهداشت، ساختاری برای طب ایرانی داریم که تقویت آن، از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است. طب ایرانی، یک روش مکمل و کمکی است که می تواند در سلامت جامعه، نقش مهمی داشته باشد.
عین اللهی خاطرنشان کرد: طب ایرانی بر اساس گیاهان دارویی کشور استوار است و خیلی از عوارض داروهای شیمیایی را ندارد. خرسندیم که برای نخستین بار، دارونامه طب ایرانی رونمایی گردید و در آن، خواص گیاهان دارویی و آثار آنها مشخص شده و تلاش ما این است.
وزیر بهداشت همینطور از تدوین آئین نامه پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اطلاع داد و اظهار داشت: این آئین نامه بعنوان دستور کار فوری در هیات دولت بررسی و تصویب می شود تا تسهیلاتی برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شود و امیدواریم که میزان مشارکت دانشمندان و اساتید در گسترش شرکتهای دانش بنیان، افزایش یابد.
عین اللهی اضافه کرد: در دارونامه رسمی ایران، مشخصات، ترکیب، اثرات، میزان مصرف و عوارض داروها مشخص شده و برای جامعه پزشکی، نیروهای حوزه سلامت و حتی بیماران، قابل استفاده می باشد. از جامعه پزشکی تقاضا داریم که داروهای مورد تایید در لیست دارویی کشور را برای بیماران تجویز کنند تا مردم برای تهیه دارو، گرفتار سرگردانی و سختی نشوند.
وی با تکیه بر لزوم پیشنهاد داروهای جدید از جانب انجمن های علمی پزشکی به سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: جامعه پزشکی از تجویز داروهای جدید خارج از لیست دارویی کشور که تهیه آن برای بیماران، امکان پذیر نیست، پرهیز کنند چونکه مبنای پوشش بیمه ای از دارو، دارونامه رسمی کشور است و خارج از دارونامه، پوشش بیمه ای برای داروها وجود ندارد.
وزیر بهداشت منشا خیلی از بیماری ها را غذا و تغذیه دانست و اظهار داشت: متاسفانه سموم باقی مانده در بعضی مواد غذایی، برای سلامتی صدمه زا و گاها سرطان زا است و سازمان غذا و دارو تلاش دارد اصالت غذا را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی مشخص نماید.

1401/03/10
10:03:40
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بریونی