مهر گزارش می دهد؛

كرمان ركورددار آثار ثبت جهانی، نگاهی به ۶گانه های گردشگری كریمان

كرمان ركورددار آثار ثبت جهانی، نگاهی به ۶گانه های گردشگری كریمان

بریونی: كرمان - این روزها كرمان به یكی از مهمترین مقاصد گردشگری كشور تبدیل گشته است در این میان بازدید از شش اثر ثبت جهانی استان كه در لیست یونسكو ثبت شده اند تنور داغ تری دارد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان كرمان بزرگترین استان كشور است و تاریخی كهن دارد، در قدیمی ترین نقشه های به جای مانده از ادوار مختلف تاریخی می توان نام شهر كرمان را بعنوان مهمترین مركز جمعیتی شرق كشور مشاهده كرد، این شهر بعد از هزاران سال همچنان در عرصه های مختلف جایگاه خویش را حفظ نموده است و طی سال های اخیر با برنامه ریزی و توجه بیشتر مسئولان به یكی از مقاصد گردشگری اصلی در كشور تبدیل گشته است.
این روزها اگر در مكان های گردشگری این استان حضور پیدا كنید چهره ای متفاوت از این استان را مشاهده می كنید كه ناشی از تغییر نگرش و تولید زیر ساخت های مناسب گردشگری در این استان است، هم اكنون گردشگری یكی از مهمترین پایه های توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در كرمان است.
ساخت هتل های متعدد، تولید مسافرخانه های سنتی در خانه های تاریخی كرمان، تولید ۱۴۰ واحد بومگردی در مناطق مختلف استان به خصوص در شهرهای و روستاهای نزدیك به آثار ثبت جهانی، رونق بازارهای صنایع دستی و تولید مسیرهای گردشگری جدید در كنار تقویت فرهنگ گردشگری پذیری در جامعه این استان را آماده جهشی بزرگ در زمینه صنعت گردشگری كرده است.
طبق آمار كرمان امسال جایگاه قابل قبولی در میان استان های مقصد گردشگری داشته و در نیمه نخست تعطیلات ۱.۵ میلیون نفر به استان سفر كرده اند، میزان حضور گردشگران خارجی به خصوص از اروپا و آسیای دور در این استان رشد ۸۰ درصدی داشته است.
این استان ارگ بم، باغ شاهزاده، روستای صخره ای میمند، كویر لوت، قنات های جوپار و بم و گلیم شریكی پیچ در روستای دارستان را در لیست آثار جهانی ثبت كرده است.
با وجود این آثار شاخص این استان همچنان نامزدهای متعددی برای ثبت جهانی از جمله؛ خانه حاج آقا علی بعنوان بزرگترین خانه خشت و گلی جهان، بازار بزرگ كرمان بعنوان بزرگترین راسته بازار خاورمیانه، تپه های كنار صندل بعنوان نماد تمدن مخترع خط در جهان، باغ فتح آباد و ارگ راین بعنوان دومین بنای بزرگ خشت و گلی جهان را معرفی كرده است.
شهر كرمان هم با بیش از ۶۰۰ اثر ثبت ملی و صدها خانه تاریخی جاذبه های متعددی را مقابل چشم بازدید كنندگان قرار داده است.
این روزها تنور بازار خرید و فروش زیره، قوتو، سنگ فیروزه، ظروف مسی، گلیم شریكی پیچ و قالی كرمان، پته و پسته و خرما هم داغ تر از همیشه است.
برای دسترسی به این استان مسافران می توانند از چهار فرودگاه موجود در این استان، خطوط ریلی در شهر كرمان و پنج شهر دیگر استان، جاده های استان و ناوگان حمل و نقل جاده ای استفاده كنند.
این روزها استفاده از غذای های محلی استان به خصوص در مكان های بومگردی استان تنوری داغ دارد.
در زیر به معرفی شش اثر ثبت جهانی كرمان می پردازیم.
ارگ بم؛ بزرگترین بنای خشتی جهان و اولین اثر ثبت جهانی كرمان
وقتی اسم بم به گوش می رسد در كنار زمین لرزه مهیب سال ۸۲ در ذهن هر بیننده نام بزرگترین بنای خشتی جهان تداعی می شود، ارگ بم همیشه در رده سه بنای جذاب كشور برای گردشگران خارجی قرار داشته است.
این ارگ هر چند در زمین لرزه بم ۸۰ درصد تخریب شد اما هم اكنون مرمت شده و روند مرمت این بنا مراحل انتهایی را طی می كند و امسال امكان بازدید گردشگران از حاكم نشین این ارگ هم مهیا شده است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/01/14
16:29:10
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: تولید , گردشگران , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بریونی