پیام های محیط زیستی بلای جان منظر منطقه گردشگری كال سردر شد

پیام های محیط زیستی بلای جان منظر منطقه گردشگری كال سردر شد

بریونی: بعضی از پیام های اخلاقی نوشته شده روی صخره های مسیر كال سردر در شهرستان طبس منظر این ژئوسایت و منطقه گردشگری را بهم ریخته است.به گزارش بریونی به نقل از مهر، یكی از ژئوسایت های مشهور طبس كال سردر یا دره سردر نام دارد كه به صورت همزمان هم منطقه نمونه گردشگری می باشد و هم به دلی شكل زمین شناختی كه دارد بعنوان ژئوسایت مشهور شده و هم اثر تاریخی و ثبت ملی شده بند شاه عباسی را دارد.

كال سردر در ۲۵ كیلومتری شرق طبس و در دل رشته كوه شتری قرار دارد. جاده دسترسی به این دره آسفالته و از كنار دریاچه سد نهرین و داخل روستای توریستی «خرو » كه خود یك مجموعه دیدنی است ؛ می گذرد. برای گذر در میانه راه كال سردر خیلی از جاها باید از پهنای رودخانه گذشت و یا اینكه در مسیر آب حركت كرد و از صخره هایی كه در وسط راه است بالا رفت. در این مسیر چشمه های متعددی وجود دارد كه آب آنها از شكاف و یا سوراخ هایی كه در كوههای دو طرف رودخانه وجود دارد و به پایین می ریزد.

در بعضی از این مسیرها آب چشمه بسیار داغ است تا حدی كه اگر دما سنج گذاشته شود می توان دمای ۳۶ درجه را هم در آن احساس كرد در بعضی قسمت ها هم آب چشمه بسیار سرد و گواراست. مسیر این آب سبب شده تا در دل سنگ هم سبزه هایی رشد كرده و به زیبایی این مسیر اضافه كند. یكی از معروف ترین و پر آب ترین این چشمه ها چشمه مرتضی علی و چشمه جعفری است كنار چشمه مرتضی علی درست در جایی كه گردشگران ابتدای مسیر كال سردر را طی می كنند، مردم برای تفریح كنار آب می نشینند.

از جاذبه های دیگر این منطقه گردشگری وجود خانه های گبری است. خانه هایی كه روی صخره ها بوجود آمده از پایین دست می توان آنها را دید كه به شكل سوراخ هایی روی دیوار نمایان است.

در میانه راه روی صخره هایی كه باید از آنها گذر كرد، پیام های اخلاقی نوشته شده است بعنوان مثال بعضی از این پیام ها گوشزد می كند كه باید محیط زیست رعایت شود، درحالی كه این نوشته روی صخره به تنهایی محیط این منطقه گردشگری را بهم ریخته است. در كنار آن گردشگران صدمه هایی را به این منطقه وارد كرده اند آسیبی مانند برپا كردن آتش در مسیر و به جا ماندن زغال آن و سیاهی كه روی زمین مانده است.
این منطقه گردشگری مقرر است بعد از آنكه به ژئوسایت تبدیل شد، حفاظت شود و برای آن ماموری گذاشته شود كه دیگر گردشگری در آن منطقه سازماندهی شده باشد.

با این وجود هنوز طاق شاه عباسی كه در انتهای مسیر رودخانه واقع شده از صدمه گردشگران در امان است این بند در لیست میراث ملی ثبت شده و عظمت آن گردشگران را به سمت خود می كشاند.

1397/02/22
18:49:46
5.0 / 5
5148
تگهای خبر: گردشگران , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بریونی