مدیر میراث فرهنگی لالجین در گفتگو با مهر:

سفال سربی مصرفی در لالجین نداریم

سفال سربی مصرفی در لالجین نداریم

بریونی: مدیر میراث فرهنگی لالجین اظهار داشت: وجود سرب زیاد در سفال لالجین قابل اثبات نیست اگر هم در حد استاندارد وجود داشته باشد تنها در سفال های تزئینی است نه مصرفی.محمدرضا قادری مدیر اداره میراث فرهنگی شهر لالجین در جمع خبرنگارانی كه برای رویداد همدان ۲۰۱۸ به استان همدان سفر كرده بودند نسبت به انتقاداتی كه خبرنگار مهر درباره كیفیت پایین سفال لالجین مطرح نمود، اظهار داشت: كیفیت سفال لالجین نسبت به ۴ سال قبل در رنگ، طراحی و كیفیت محصول خیلی بهتر شده دلیل آن هم جهانی شدن شهر لالجین است.
وی اضافه كرد: از لحاظ علمی وجود سرب زیاد در سفال لالجین قابل اثبات نیست. درصد سرب به كار رفته در بعضی از محصولات آنقدر نیست كه برای سلامتی انسان مضر باشد بعنوان مثال اگر درصد سرب استاندارد ۸ است می توان اظهار داشت كه كمتر ازآن در ظروف لعابی استفاده شده است ازاین رو نمی توان در ظروف كاربردی و مصرفی درصد آن را تعیین كرد چون سرب از محصولات مصرفی حذف گردیده است.
وی افزود: پس از جهانی شدن شهر لالجین بعنوان شهر سفال سرب را حذف كرده ایم مگر اینكه در ظروف تزئینی به كار برده شود. كه آن هم به خاطر شفاف بودن رنگ آن خواهد بود.
وی درباره میزان صادرات سفال از لالجین هم اظهار داشت: در سال قبل هنرمندان این شهر ۱۵ میلیون دلار فروش داشته اند و در سه ماهه اول سال هم سه میلیون و ۲۵۰ هزاردلار فروش آنها بوده است. در لالجین ۵ سال است كه صادر كننده نمونه معرفی می گردد. در سالهای گذشته هم رتبه های اول را در حوزه صادرات داشته ایم. اكنون ۱۲ واحد صادراتی در لالجین فعال می باشند كه به كشورهای افغانستان و عراق، اسپانیا و هلند و آلمان سفال صادر می كنند.
قادری همینطور درباره سفال چینی در لالجین هم توضیحاتی داد و اظهار داشت: ما چیزی به نام سفال چینی نداریم بلكه آنها سرامیك هستند و یا باید گفت مصنوعات چینی. اكنون به لالجین مصنوعات چینی وارد نمی گردد چون خریدار ندارد و قیمت تمام شده آن نسبت به تولیدات داخلی لالجین گران تر است و صرفه اقتصادی ندارد. مردم هم توان خرید این محصولات را ندارند. ما آماری نداریم كه جنس چینی ارزان تر از تولیدات شهر باشد.

1397/06/11
13:04:26
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: تولید , خرید , سفر , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بریونی