معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی تشریح كرد:

۵ دستاورد مهم حضور دبیركل سازمان UNWTO در ایران

۵ دستاورد مهم حضور دبیركل سازمان UNWTO در ایران

بریونی: برگزاری چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO و دبیركل این سازمان در ایران دارای ۵ دستاورد همچون بازبینی طرح جامع و تولید مركز صنایع دستی و گردشگری بود.ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی كشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در واقع یكی از اجلاس های مهم این سازمان بود كه در شهر همدان برگزار گردید و درباره حضور بخش های خضوصضی وابسته به این سازمان بوده است. در كنارش به مناسبت این اجلاس، دبیركل سازمان UNWTO و معاونان منطقه ای این سازمان هم حضور پیدا كردند و با افراد مختلفی در شهر همدان و تهران دیدار داشتند همچون رئیس سازمان میراث فرهنگی، استانداران و وزیرامور خارجه.
بازنگری طرح جامع و حساب های اقماری گردشگری
معاون گردشگری كشور بیان كرد: در این مذاكرات توافق شد كه طرح جامع گردشگری ایران كه در دهه های ۷۰ و ۸۰ نوشته شده بود؛ دوباره با همكاری سازمان جهانی گردشگری و با عنایت به حضور دفتر منطقه ای یونسكو در ایران بازبینی شود.
وی اضافه كرد: دستاورد دیگر این بود كه حساب های اقماری گردشگری كه مشكل زیربنایی صنعت گردشگری كشور بوده و هست، با كمك این سازمان به سرانجام برسد. چون همیشه نبود این حساب های اقماری و وجود آمارهای پراكنده باعث می شد كه تاثیر گردشگری در ابعاد سیاسی و اقتصادی كشور مشخص نباشد و به صورت دقیق احصا نشود. ازاین رو توافق شد كه با این سازمان جهانی بحث های مطالعاتی كه در كشور انجام می شده را دوباره مرور نماییم. بحث مهمتر استقرار حساب های اقماری گردشگری بود كه در این باره هم توافق شد و مقرر است علاوه بر آن ساز و كارهایی در كشور اتفاق بیفتند كه با همكاری بانك ها، مركز ملی آمار ایران و سازمان میراث فرهنگی این اقدامات صورت گیرد تا بتوان به شكل دقیق و روتین این تاثیرات را به دست آورد.
برگزاری همایش توسعه پایدار گردشگری
وی در ادامه بیان كرد: با عنایت به اولویت توسعه پایدار گردشگری در ایران صحبت شد تا روی مبحث مناطق روستایی و طبیعت گردی بیشتر كار شود بنابراین توافق شد كه چهارچوب همكاری ها در این زمینه با كمك سازمان WTO و با مدیریت آنها آماده شود و حتی همایشی هم به میزبانی ایران در این باره در سال ۲۰۲۰ با مبحث گردشگری روستایی و توسعه پایدار برگزار گردد چون كه به احتمال زیاد شعار گردشگری سال ۲۰۲۰ هم در ارتباط با اكوتوریست و گردشگری روستایی باشد.
تیموری بیان كرد: از امروز یكی از محورهای كاری آماده كردن استراتژی برای توسعه گردشگری روستایی است. حالا از این به بعد باید فرایند اداری آن در ایران و در سازمان جهانی برای اجرایی شدن این برنامه طی شود. ما امیدواریم كه این همایش همزمان با روز جهانی گردشگری اتفاق بیفتد.
ارائه واقعیت های گردشگری ایران به كشورهای دیگر
وی اضافه كرد: ما در نظر داریم تا واقعیت های گردشگری ایران به ۱۵۷ كشور عضو نشان داده شود و سفارش سازمان جهانی گردشگری هم سفر به ایران و معرفی ایران بعنوان مقصد جذاب و امن باشد. آن هم در مقابل فضاسازی هایی كه از جانب بعضی از كشورها ضد ایران در جریان است. این اقدام تخصصی می تواند در انعكاس واقعیت های گردشگری ایران موثر باشد. منتها باید برای انجام این كار چهارچوبی را آماده نماییم و به صورت غیرمستقیم به تبلیغ ایران بپردازیم كه می تواند در قالب رویدادها و یا نشریات تخصصی باشد. اگر قرار باشد كه ما تبلیغ ایران را در این كشورها داشته باشیم امكان دارد از بعد هزینه و تاثیرگذاری به نقطه مطلوب نرسیم.
ایجاد مركز گردشگری و صنایع دستی
معاون گردشگری اظهار داشت: دستاورد دیگر حضور دبیركل سازمان جهانی گردشگری در ایران توافق برسر تولید مركز گردشگری و صنایع دستی در ایران است. با عنایت به اینكه ایران یكی از مهمترین كشورها در حوزه تولید صنایع دستی است و هیچ وقت سازمان جهانی گردشگری هم روی این مورد كار نكرده است مسئولان این سازمان را متقاعد كردیم كه در این عرصه ورود كنند و نخستین اقدام هم تولید مركز مشترك گردشگری و صنایع دستی زیر نظر سازمان جهانی است. در این مركز ارتباطات بین گردشگری و صنایع دستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این مركز در واقع نخستین مركز زیر نظر سازمان جهانی گردشگری در ایران خواهد بود. این اقدام جزو مصوبات سازمان جهانی قرار گرفته و مقرر است كه در ایام آینده پیگیری شود.
وی درباره اینكه این مركز مقرر است در همدان باشد یا تهران هم توضیح داد: از آنجائیكه این مركز در واقع یك مركز بین المللی خواهد بود باید در استانی آنرا تولید نماییم كه موثرتر باشد البته كه مسئولان استان همدان استقبال زیادی از این مورد می كنند ولی هنوز درباره شهری كه باید آن مركز را در آن تولید كرد تصمیمی گرفته نشده است.

1397/08/23
13:31:16
5.0 / 5
4939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی