مطالعه اخیر نشان می دهد؛

تاثیر ورزش منظم و رژیم غذایی سالم در كاهش عوارض زوال عقل

تاثیر ورزش منظم و رژیم غذایی سالم در كاهش عوارض زوال عقل

به گزارش بریونی نتایج مطالعه اخیر نشان داده است تنها 6 ماه ورزش منظم و رژیم غذایی سالم می تواند منجر به تغییر روند زوال عقل به سمت بهبود شود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، «جیمز بلومنتال»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه دوك كارولینای شمالی، در این باره می گوید: «مدل آزمایشی ما نشان داده است با بهبود ریسك قلب و عروق، عملكرد عصبی-شناختی هم بهبود می یابد.»
وی در ادامه می افزاید: «همزمان با بهبود سلامت مغز، سلامت قلب هم بهبود می یابد.»
در این مطالعه ۱۶۰ فرد بزرگسال شركت كرده بودند كه در معرض ریسك بالا بیماری قلبی-عروقی قرار داشتند، هیچگاه ورزش نمی كردند و دارای مشكلات شناختی بودند. شركت كنندگان قبل و پس از مطالعه در تست های شناختی شركت كردند.
شركت كنندگان با میانگین سنی ۶۵ سال به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول دارای رژیم غذایی سالم برای قلب با غذاهای كم نمك تر و كم چرب تر بودند و تشویق به ورزش نمی شدند. گروه دوم به پیروی از یك رژیم غذایی سالم تشویق نشدند اما سه بار در هفته حدود ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی یا دوچرخه سواری می كردند. گروه سوم هم رژیم غذایی سالم داشتند و هم ورزش می كردند. گروه چهارم هیچ تغییری در رژیم غذایی و عادات ورزشی شان تولید نكردند.
بعد از ۶ ماه مطالعه، گروه سوم شاهد بیشترین بهبود در مهارت های فكری شان بودند. شش ماه ورزش و رژیم غذایی سالم باعث شد سن مغزی شان از ۹۳ به ۸۴ برسد.
میانگین نمره گروه سوم در تست شناختی ۴۷ امتیاز بود، درحالیكه میانگین نمرات گروه دوم ۴۲ و گروه چهارم ۳۸ بود.
به گفته بلومنتال، «داشتن یك سبك زندگی سالم باعث بهبود این ریسك و بهبود عملكرد عصبی-شناختی می گردد و هیچ وقت برای شروع دیر نیست. حتی در افراد مسن دارای نشانه های زوال عقل، تغییر مثبت در سبك زندگی اثرگذار است.»

1397/10/09
15:12:19
5.0 / 5
4278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بریونی