رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول:

بقعه تاریخی ادریس نبی در دزفول براثر بارندگی فروریخت

بقعه تاریخی ادریس نبی در دزفول براثر بارندگی فروریخت

به گزارش بریونی رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول اظهار داشت: بقعه تاریخی ادریس نبی در بخش چغامیش دزفول بر اثر بارندگی و عدم مرمت طی سال های اخیر فروریخت.


حجت اله آریایی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: جنس مصالح این بقعه از نوع خشت و گل است كه همین امر سبب شده در اثر هر بارندگی استقامت آن پائین بیاید به گونه ای كه بر اثر بارندگی های سال قبل قسمت هایی از این بقعه گرفتار صدمه شده بود. وی با اشاره به اینكه امروز هم گنبد این بقعه بر اثر بارندگی و عدم استقامت فروریخت، اضافه كرد: اوائل ماه جاری هم دو طاق از ضلع غربی و قسمت پیشین این بقعه كه از آثار تاریخی پرارزش بخش چغامیش دزفول است به علت نشست ریزش كرده بود. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول با تاكید بر اینكه متولی بقاع و اماكن مذهبی، اداره اوقاف و امورخیریه است، اظهار داشت: سال قبل نسبت به خطر ریزش این بقعه به اداره اوقاف دزفول اخطار داده و خواهان تمهیدات این اداره در جهت استقامت بخشی این بقعه شدیم.
آریایی نیا افزود: بعد از تخریب بخش دیگری از این بقعه طی دو هفته گذشته به همراه اعضای شورای شهر و بخشدار چغامیش و نماینده اداره اوقاف بازدیدی از این بقعه به عمل آمد كه در این بازدید بخشدار چغامیش با عنایت به عدم توان مالی اداره میراث فرهنگی و ناتوانی اداره اوقاف در تامین هزینه مرمت بقعه نبی ادریس اعلام نمود كه خیران منطقه بخشی از هزینه مرمت این بقعه را بر عهده خواهند گرفت. وی خاطرنشان كرد: با پیگیری های اداره میراث فرهنگی مقرر شد تا اداره اوقاف دزفول بعنوان متولی این بقعه درخواست مكتوبی در جهت استقامت بخشی به این اداره ارسال نماید تا عملیات مرمت این بقعه زیرنظر كارشناسان میراث فرهنگی اجرا شود اما با وجود پیگیری های مختلف اداره اوقاف نامه مذكور را ارسال نكرد. وی با اشاره به بی نتیجه ماندن پیگیری ها و عدم همكاری اداره اوقاف دزفول در نگهداری و مرمت این بقعه تاریخی خاطرنشان كرد: از نظر قانونی اداره میراث فرهنگی نمی توانست بدون درخواست مكتوب اداره اوقاف دخل و تصرفی در این بقعه داشته باشد. آریایی نیا با اشاره به اینكه معماری این بقعه مربوط به دوره تیموریان بوده و در سال های اخیر هیچ مرمت و بهسازی در آن انجام نشده است، توضیح داد: تا مدتی پیش خادم این بقعه حفاظت آنرا بر عهده داشت ولی با فوت وی خالی از سكنه شده و اداره اوقاف خادم دیگری برای این بقعه در نظر نگرفته بود. به گزارش بریونی به نقل از مهر، برپایه روایات اسلامی، ادریس نبی اولین كسی بود كه جامه دوخت و قلم را برای نوشتن به كار بست و به دانش ستاره شناسی و حساب پرداخت. درباره وفات این پیامبر بین مفسران و علمای اسلامی اختلاف نظر وجود دارد. بقعه یا قدمگاه ادریس نبی در ۱۵ كیلومتری دزفول در روستای فضیلی بخش چغامیش واقع شده است.

1397/10/14
14:57:23
5.0 / 5
4289
تگهای خبر: صنایع دستی , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی