كشف سیستم پیچیده آبرسانی متعلق به قرون میانه اسلامی در نوش آباد

كشف سیستم پیچیده آبرسانی متعلق به قرون میانه اسلامی در نوش آباد

بریونی: در ادامه جستجوهای دیرینه شناسی فصل پنجم در شهرزیرزمینی نوش آباد سیستم پیچیده ای از نظام آبرسانی شهری متعلق به قرون میانه اسلامی به دست آمد.


به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زهرا ساروخانی سرپرست هیأت دیرینه شناسی امروز «شنبه » با بیان این خبر اظهار داشت: این سیستم كه دارای سازه های آبی تاریخی است در دو دوره تاریخی احیانا ایلخانی و صفویه راه اندازی شده است.
به گفته این باستان شناس، این كه قدمت این آثاربه دوره پیش از اسلام و با كاربری ویژه برسد نیازمند ادامه جستجوهای دیرینه شناسی و تكمیل مطالعات در این خصوص است.
ساروخانی با اشاره به اینكه پنجمین فصل از جستجوهای دیرینه شناسی شهرزیرزمینی نوش آباد كاشان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد اضافه كرد: با ادامه جستجوهای دیرینه شناسی در آینده نزدیك، سازه های آبی شهر نوش آباد در كنار سایت موزه شهرزیرزمینی، به موزه آب تبدیل خواهند شد.
وی اشاره كرد: نتایج به دست آمده تا كنون درباب دستكندهای نوش آباد بیان كننده وجود یك نظام اجتماعی ویژه مورد توجه صاحب نظران مطالعات اجتماعی و دیرینه شناسی است

1397/10/24
19:50:56
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بریونی