توسط پایگاه جهانی تخت جمشید

سازه كعبه زرتشت پایش شد

سازه كعبه زرتشت پایش شد

به گزارش بریونی كعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن، توسط پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد.


به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با بیان این خبر اظهار داشت: نتایج اولیه حاصل از تحلیل داده ها نشان داده است سلامت این سازه محرز بوده و تابحال هیچ گونه نشستی در بنای پرارزش كعبه زرتشت مشاهده نشده است.
حمید فدایی بروز دوره خشكسالی در منطقه و برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی، امكان تولید فرونشست در محدوده بنا را همچون نگرانی های كارشناسان برای پایش این بنا عنوان نمود.
به گفته وی طرح پایش و ارزیابی سلامت سازه كعبه زرتشت و اطمینان از عدم وارد آمدن مخاطرات احتمالی با هدف حفاظت از بنا همچون برنامه های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است.
فدایی انجام برداشت های دقیق میدانی از موقعیت فرونشست ها در محوطه و همینطور انجام برداشت های اسكن لیزر برد كوتاه و فتوگرامتری در برهه های سه ماهه و سپس مقایسه با نقشه های GIS و ترسیم جهت فرونشست ها را همچون اقداماتی برشمرد كه هم اكنون در این محوطه در حال انجام می باشد
كعبه زرتشت در نقش رستم فارس بنایی بجا مانده از عصر هخامنشی است كه علاوه بر اهمیت مذهبی و تاریخی وجود كتیبه های ساسانی بر جداره آن بر ارزش و اعتبار تاریخی آن بعنوان یك سند پرارزش و مهم افزوده است.

1397/10/25
16:09:47
5.0 / 5
4596
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بریونی