مدیركل میراث فرهنگی گیلان:

نبود توجه لازم از طرف مدیران دلیل طولانی شدن ثبت جهانی ماسوله است

نبود توجه لازم از طرف مدیران دلیل طولانی شدن ثبت جهانی ماسوله است

بریونی: مدیركل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به طولانی شدن فرآیند ثبت جهانی شهرك تاریخی ماسوله، عدم توجه و پیگیری لازم از طرف مسئولان را یكی از دلایل طولانی شدن این فرآیند عنوان نمود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، شهرود امیرانتخابی بعدازظهر سه شنبه در جلسه بررسی و ساماندهی به وضعیت شهدای گمنام شهرك تاریخی ماسوله كه در شهرداری این شهرك برگزار گردید با اشاره به اینكه ثبت جهانی ماسوله مهم ترین سیاست و اولویت این اداره كل است، اظهاركرد: در همین رابطه همراه رئیس فراكسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با رئیس سازمان میراث فرهنگی دیدار و گفتگویی انجام شده است.
امیرانتخابی با اشاره به اینكه ماسوله حدود ۴۳ سال پیش ثبت ملی شده ولی متاسفانه از آن تاریخ تابحال اقدام خاصی انجام نشده است، اضافه كرد: اگر این اثر تاریخی در هر نقطه ای از جهان وجود داشت تابحال ثبت جهانی شده بود.
وی با اشاره به اینكه این تأخیر نشان دهنده عدم توجه لازم از طرف مسئولان به این مساله بوده است، اظهار داشت: هم اكنون باز خیلی از اقدامات لازم برای ثبت جهانی ماسوله به سبب عدم پیگیری از طرف مسئولان انجام نشده است.
مدیركل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با اشاره به اینكه متاسفانه در حوزه دفاع مقدس باز كم كاری هایی صورت گرفته است، بیان كرد: خیلی از كشورها با حوادث كمتر از دفاع مقدس اقدامات و برنامه های بسیاری اجرایی كرده اند.
لزوم آشنایی توریستهای خارجی با دفاع مقدس
وی با اشاره به اینكه غیر از راهیان نور هیچ اقدام دیگری در حوزه حفظ ارزش های دفاع مقدس صورت نگرفته است، اشاره كرد: در حوزه دانشگاهی در سال های گذشته رشته گردشگری دفاع مقدس سرفصل آن نوشته شد. امروز كه به دنبال ثبت جهانی شهرك تاریخی ماسوله هستیم یكی از دغدغه های مهم میراث فرهنگی آشنایی گردشگران با سوژه دفاع مقدس است.
امیرانتخابی با اشاره به اینكه ساماندهی مراز شهدای گمنام در شهرك تاریخی ماسوله یكی از این اقدامات در امتداد آشنای توریستهای خارجی با ارزش های دفاع مقدس است، اضافه كرد: نباید از جایگاه شهدای دفاع مقدس غافل شد. سازمان میراث فرهنگی باز ضوابطی دارد كه تلاش میگردد مزار این عزیزان بر طبق آن ضوابط ساخته و ساماندهی گردد.
وی با اشاره به اینكه ساماندهی مزار شهدای گمنام باید به گونه ای باشد كه به بافت تاریخی و سنتی شهرك تاریخی ماسوله لطمه وارد نشود، اظهار داشت: برای بازرسان سازمان یونسكو حفظ بافت تاریخی این شهرك بسیار مهم می باشد.كمااینكه وجود تعدادی كابل مانع ثبت جهانی این شهرك تابحال شده است.
مدیركل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینكه اداره كل میراث فرهنگی تلاش می كند تا در كوتاه ترین زمان مزار شهدای گمنام باز ساماندهی گردد، اشاره كرد: تلاش میگردد این اقدام همزمان با ثبت جهانی ماسوله و در حوزه آشنایی توریستهای خارجی با فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس همراه شود.
اختصاص ۵۰ میلیون تومان اعتبار به ساماندهی مزار شهدای گمنام ماسوله
فرماندار فومن بااشاره به نقش و جایگاه شهدا در جامعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اظهاركرد: رسیدگی به وضعیت مزار شهدای گمنام شهرك تاریخی ماسوله باید مدنظر قرار گیرد.
محمود قاسم نژاد در ادامه با اشاره به اینكه در سال های گذشته برای ساماندهی به وضعیت مزار شهدا اعتباراتی اختصاص یافته است، اضافه كرد: امسال باز در كمیته برنامه ریزی ۵۰ میلیون تومان به این مساله مختص كرده است.

1397/10/27
23:09:21
5.0 / 5
4574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بریونی