مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران در گفتگو با مهر:

۳ اثر تاریخی و طبیعی ایران جهانی می شوند

۳ اثر تاریخی و طبیعی ایران جهانی می شوند

به گزارش بریونی پرونده جنگل های هیركانی، شیوه و هنر ساختن و نواختن دوتار و خط راه آهن شمال به جنوب در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به یونسكو عرضه می گردد.


فرهاد نظری مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای سال ۲۰۱۹ پرونده جنگل های هیركانی در اجلاس میراث طبیعی یونسكو كه در شهر باكوی اذربایجان برپا می شود، عرضه خواهد شد تا بعد از ارزیابی كارشناسان در لیست جهانی ثبت گردد. مسئولیت این پرونده را دكتر حسینی به عهده دارد.
نظری اظهار داشت: پرونده شیوه و هنر ساختن و نواختن دو تار هم در كمیته میراث ناملموس یونسكو كه آذرماه در كلمبیا برپا خواهد شد، مورد بررسی قرار می گیرد تا بعنوان میراث ناملموس ایران به ثبت جهانی برسد. این پرونده هم در اختیار بهروز وجدانی از پژوهشگران موسیقی قرار گرفته است.
وی در ادامه با بیان اینكه آذربایجان هم اگر بخواهد درآینده به پرونده دوتار ملحق شود ما خوشحال خواهیم شد اظهار داشت: هر دو این پرونده ها به صورت مستقل به نام ایران ثبت خواهد شد منتها ما همیشه به كشورهای دیگر اعلام نموده ایم كه آماده ایم تا اگر كشوری مداركی دارد به آن اضافه كند.
نظری همینطور درباره پرونده هایی كه مقرر است در سال ۲۰۲۰ به یونسكو ارسال شود هم بیان كرد: پرونده راه آهن شمال به جنوب برای سال بعد عرضه خواهد شد. برای حوزه میراث ناملموس هم چند پرونده را در دست بررسی داریم. البته در این حوزه سهمیه نداریم چون یك سال در بین باید پرونده میراث ناملموس ارسال شود، ولی می خواهیم از فرصت پرونده مشترك استفاده نماییم.

وی اضافه كرد: پرونده یلدا را در دستور كار هم داریم و امیدواریم تا آخر سال بتوانیم این پرونده را مشترك با كشورهای دیگر به یونسكو ارسال نماییم. با چند كشور در این ارتباط وارد مذاكره شده ایم ولی هنوز نهایی نشده است.

نظری اضافه كرد: از سال ۲۰۱۸ یونسكو با عنایت به محدودیت هایی كه دارد اعلام نمود هر كشوری می تواند سالی یك پرونده ثبت كند، یا طبیعی و یا تاریخی. بنابراین نمی توانیم مانند سالهای گذشته در كنار یك پرونده طبیعی، امسال یك پرونده تاریخی هم عرضه نماییم. یونسكو در واقع سالی ۳۵ پرونده را بررسی می كند.
مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی ایران افزود: هر سال شرایط ثبت پرونده های میراث جهانی سخت تر می گردد. یونسكو با محدودیت های بیشتری رو به رو شده است به خصوص با خروج آمریكا از یونسكو در تامین بودجه ها به مشكل برخورد كرده است بنابراین از تعداد پرونده های ثبتی كاسته است.

نظری درباره پرونده نوروز هم خاطرنشان كرد: برای پرونده نوروز هنوز كشور جدیدی درخواست الحاق نداده است اما همچنان چین و مغولستان علاقه مند برای الحاق هستند ولی هنوز مداركشان را ارسال نكرده اند. الحاق شدن كشور جدید به ۱۲ كشور عضو پرونده نوروز اتفاق زمان بری است چون باید دوباره هر یك از كشورها مدارك خودشان را ارسال نمایند و موافق الحاق كشورهای دیگر هم باشند تا دوباره برای نوروز یك پرونده جدید با شماره ثبت جدید تعلق بگیرد. این اتفاقی است كه برای پرونده های میراث طبیعی و یا تاریخی نمی افتد و در نهایت هر پرونده ای می تواند ۲۵ درصد الحاق بگیرد ولی برای حوزه میراث ناملموس پرونده از اول نوشته می گردد.

1397/11/01
13:47:50
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: طب , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی