نجات یك تپه باستانی از نابودی

نجات یك تپه باستانی از نابودی

به گزارش بریونی پروژه تعیین عرصه و حریم تپه باستانی نگارخاتون فامنین همدان به منظور توقف ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم و روی این تپه و پیشگیری از تبدیل آن به زمین كشاورزی انجام گرفت.


به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایمان روناسی سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان این مطلب اظهار داشت: تپه باستانی نگارخاتون یا كند تپه سی در روستای نگارخاتون در فاصله ۵ كیلومتری فامنین همدان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: روستای نگارخاتون با ۶۰۰ خانوار، یكی از روستاهای پر جمعیت شهر فامنین، حدود ۷۰ كارگاه صنعتی دارد كه همین امر این روستا را صنعتی ترین روستای استان همدان كرده است.
به گفته این باستان شناس، ۸۰% زمین های كشاورزی این روستا مجهز به سیستم آبیاری بارانی است و تپه باستانی نگارخاتون در غرب و جنوب غرب روستا، در بین زمین های كشاورزی قرار گرفته است.
او وسعت این تپه باستانی را ۵۵ در ۶۰ متر اعلام نمود كه بعد از تعیین حریم مشخص شد كشیدگی تپه بیشتر در ضلع جنوبی دیده می شود، به صورتی كه در جهت شمالی - جنوبی تا ۱۱۰ متر طول دارد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با اشاره به اینكه كشاورزان بومی در سالهای گذشته با تسطیح تپه و اضافه كردن به زمینهای خود، صدمه های جدی و غیر قابل بازگشتی به این تپه وارد كرده اند خاطرنشان كرد: از دیگر موارد صدمه رسان به این تپه، ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم تپه و حتی بر روی عرصه تپه است.
او اظهار داشت: در پروژه تعیین عرصه و حریم نگارخاتون با تولید ۱۳ گمانه ۱۰۰ ×۱۵۰ سانتیمتری در اطراف محوطه، عرصه حقیقی آن مشخص شد.
وی با اشاره به اینكه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت اضافه كرد: با انجام ظوابط و مقررات حفاظتی در مورد این محوطه به منظور پیشگیری از تخریب و نابودی بیشتر آن، برنامه ریزی دقیق و بهتری برای انجام فعالیت های آینده دیرینه شناسی لازم است.

1397/11/02
21:11:10
5.0 / 5
4353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بریونی