نمایش آثار داوینچی در لوور جنجال به پا كرد

نمایش آثار داوینچی در لوور جنجال به پا كرد

بریونی: بیشتر از ۵۰۰ سال از مرگ ˮلئوناردو داوینچیˮ هنرمند نابغه ایتالیایی می گذرد. اما سوژه آثار وی امروز به یكی از نقاط اختلاف بین ایتالیا و فرانسه تبدیل گشته است.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، داستان از این مقرر است كه ایتالیا قرار بود برخی از آثار داوینچی را به مناسبت پانصدمین سالگرد مرگ این هنرمند برای نمایشگاهی كه موزه لوور برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی كرده است، در اختیار این موزه قرار دهد.
اما در این میان "لوچیا بور"، وزیر فرهنگ ایتالیا اعلام نموده است كه در نظر دارد در مورد توافق صورت گرفته با موزه لوور مذاكرات مجددی را صورت دهد و گفته است كه باید صدر تا ذیل این توافق مذاكرات مجددی صورت گیرد. همین امر سبب بروز ناخشنودی مسئولان موزه لوور و تنشی بین دو كشور شده است.
موضع گیری این مقام فرهنگی ایتالیا در شرایطی كه دو كشور چند ماه قبل شاهد تنش جدی بین "امانوئل ماكرون"، رئیس جمهوری فرانسه و "ماتئو سالوینی"، نخست وزیر ایتالیا درباب اروپا و سوژه مهاجرین بوده است، وضعیت مناسبات دو كشور را متلاطم تر كرده است. وزیر فرهنگ ایتالیا كه از جناح راست افراطی این كشور بوده معتقد می باشد كه مفاد قرارد منعقده با لوور درست نیست و اگر گفته شود كه استقلال یك موزه (لوور) مهم می باشد پس منافع ملی یك كشور (ایتالیا) به طریق اولی مهم تر است.
به گفته وی داووینچی یك ایتالیایی است و فقط در فرانسه فوت كرده و تحویل این تابلوها به لوور ایتالیا را در حاشیه یك حادثه فرهنگی مهم قرار می دهد.
"پاسكال بریوست"، یك مورخ فرانسوی درباب این نظر می گوید: داووینچی در سال ۱۴۵۲ در توسكان به دنیا آمد و سال های پایانی عمر خودرا در فرانسه به سر برد و در سال ۱۵۱۹ باز چشم از جهان فرو بست. وی در سال ۱۵۱۵ به دعوت "فرانسوا اول" پادشاه وقت فرانسه به این كشور آمد. واقعیت این است كه در آن زمان اصلا ایتالیایی وجود نداشت و كل این منطقه دوك نشین بوده و شاید بنابراین نمی توان گفت آیا او اصلا ایتالیایی بوده یا خیر.
ضمن آن كه داووینچی در فرانسه بیشتر از ایتالیا شناخته شده تر بود و به علت رقابتی كه با "میكل آنژ" و "رافائل" داشت و از آنها رنج می كشید راهی فرانسه شد برای اینكه می دانست در دستگاه "پاپ لئون دهم" جایگاهی ندارد بنابراین دعوت فرانسوا اول را پذیرفت.
بتازگی در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال شمار زیادی از كاربران اینترنتی از این كه موزه لوور از تصویر ژكوند برای تجلیل از قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه استفاده كرده، پیام های معترضانه ای منتشر نمودند و خواهان بازپس دهی این تابلوی به سرقت رفته و ثمین به ایتالیا شدند.
این مطلب را رایزن فرهنگی ایران در فرانسه ترجمه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است.

1397/11/11
21:24:10
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بریونی