گزارش مهر از یك كشف باستانی مهم در ری

سكه ای درون خمره های شهرری نبود، خاك و شیشه دستاورد كاوشگران

سكه ای درون خمره های شهرری نبود، خاك و شیشه دستاورد كاوشگران

به گزارش بریونی خمره های كشف شده در شهرری برای برخی افراد این ذهنیت را به وجود آورده بود كه شاید درون آنها سكه بوده ولی دولتی ها نمیخواهند آنرا به مردم نشان دهند درحالیكه درون آنها تنها خاك و شیشه بود.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، نیمه دی ماه امسال از شهرری خبر رسید كه در جریان یك عملیات ساختمانی دو كوزه باستانی كه احیانا كاربری ذخیره آذوقه داشته اند، كشف شده است. بعضی از فضاهای مجازی اعلام نمودند كه حتما در این كوزه ها سكه و طلا بوده اما دولتی ها نمی خواهند این مورد را خبری كرده و از سكه ها نشانی بدهند. همین مبحث فضای متشنجی را تولید كرد اما آنچه كه خبرنگاران میراث فرهنگی در بازدید خود از این سایت باستانی دیدن كردند آن بودند كه باآنكه دو خمره بزرگ كشف شده اما درون آنها به جز خاك و تعدادی شیشه خرد شده چیزی پیدا نشده است.
مالك زمینی در شهرری قصد ساخت ملكی با ۹ طبقه را داشت و وقتی زمین را برای پی كند متوجه وجود دو خمره بزرگ شد كه روی آنها نقش داشت. اداره میراث فرهنگی شهرری از این مورد آگاه شد و یك تیم دیرینه شناسی از پژوهشگاه میراث فرهنگی به منطقه اعزام شد.
محسن سعادتی سرپرست این هیات دیرینه شناسی درباره كشفیات خود به خبرنگاران این طور توضیح داد: در این منطقه دو كوزه به صورت اتفاقی كشف شده است كه داخل زمین دفن شده بودند تا افراد بتوانند راحت تر به آن دسترسی پیدا كنند كاربرد كوزه ها را نمی دانیم چیست اما درون آنها خرده شیشه و شیشه های رنگی بوده است كه چون این سازه احیانا متعلق به دوره سلجوقی بوده مورد عجیبی نیست. من نخستین بار است كه خرده شیشه آن هم به صورت پراكنده پیدا می كنم ما خاك كوزه ها را سرند كردیم و چیز زیادی به دست نیاوردیم.
وی اظهار داشت: خمره ها شكسته اند و یكی از آنها ترك بزرگی دارد دورش را با مصالح گچی نگه داشته ایم تا گرفتار تخریب بیشتر نشود. این خمره بسیار سنگین است و باید خاك درون آن خالی شود. سعادتی بیان كرد: سفال سالم، پی سوز، گلدان، خرمهره و كوزه هم پیدا شده است ولی به خاطر شكاف بافت بیشتر آنها شكسته ولی قابل مرمت هستند. در بعضی از جاها هم استخوان حیوانات پیدا شده كه احتمال می دهیم برای سگ یا گاو بوده باشد.
وی افزود: در بخش های دیگری از این منطقه سازه هایی كشف شده كه فضای معماری حمام گونه بوده است ولی هنوز به مطالعه بیشتر نیاز دارد.
سعادتی بیان كرد: در هر كجای شهرری می توان آثاری از سفال و... به دست آورد همینطور اطراف این محدوده ساختمان های بزرگی ساخته شده است كه امكان دارد هنگام پی ریزی به مواردی هم برخورد كرده باشند گستردگی این منطقه مشخص نیست.
یك هفته دیگر و بعد از آخر كار تیم باستان شناسی، این زمین به مالك سپرده می شود همینطور باید معاونت میراث فرهنگی تصمیم بگیرد كه اینجا سایت باستانی شود یا خیر. اما سعادتی این نظر را دارد كه چون آثار شاخصی پیدا نشده است؛ می توان از آن یك سایت مجازی تهیه كرد و به مالك هم گفت هنگام شمع گذاری به این فضای معماری دست نزند.
از این به بعد باستان شناسان باید به مطالعه آثار به دست آمده از این منطقه بپردازند تا به سوالاتشان پاسخ داده شود.

1397/11/15
21:02:39
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: استخوان , باستانی , تولید , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بریونی