مدیركل میراث فرهنگی لرستان خبرداد:

كشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در غار كلدر خرم آباد

كشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در غار كلدر خرم آباد

به گزارش بریونی مدیر كل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به كشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در غار كلدر خرم آباد، اظهار داشت: این غار الان قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران است.به گزارش بریونی به نقل از مهر، سید امین قاسمی ظهر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران از كشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) در غار كلدر خرم آباد اطلاع داد.
وی اظهار داشت: با عنایت به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه های پارینه سنگی جدید غار كلدر كه الان عنوان قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود مختص كرده است. این داده یكی از نادرترین كشفیات در غرب قاره آسیا به حساب می آید.
این یافته فرهنگی می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تكامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان های هوشمند را تكمیل كند
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه كرد: این یافته فرهنگی می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تكامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتاً رسیدن نخستین گونه ها به قاره اروپا را پوشش داده و بعنوان یك كشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.
قاسمی با اشاره به اینكه این اداره كل در حال انجام پیگیری های لازم جهت ادامه انجام كاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، خاطرنشان كرد: جذب سرمایه گذار به منظور تبدیل این غار و منطقه كلدر به سایت موزه از دیگر برنامه های این اداره كل به منظور توسعه گردشگری استان است.
گونه شناسی مقدماتی تكه استخوان مذكور توسط دیرین شناس سرشناس هلندی
دكتر بازگیر سرپرست هیأت كاوش غار كلدر هم تصریح كرد: گونه شناسی مقدماتی تكه استخوان مذكور توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص بعد از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیكی و… اطلاع رسانی خواهد شد.
زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به اینكه فصل سوم كاوش باستان شناختی غار كلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، خاطرنشان كرد: كاوش باستان شناختی این فصل غار كلدر الان به اتمام رسیده و اعضای هیأت در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش های ترمولومینسانس و او. اس. ال هستند.

1398/02/26
15:39:29
5.0 / 5
4335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بریونی