گزارش بریونی

وضعیت نامناسب سنگ های تاریخی دولتخانه صفوی در قزوین

وضعیت نامناسب سنگ های تاریخی دولتخانه صفوی در قزوین

بریونی: سنگ های تاریخی در عمارت دولتخانه صفوی شهر قزوین در حال سقوط از میز نمایش آنها و در محیطی كه استانداردهای لازم را ندارد نگهداری می شوند.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، قسمتی از عمارت دولتخانه صفوی در شهر قزوین به نمایش تصاویر قدیمی و سنگ های تاریخی از دوره های مختلف كه در بناهای گوناگون شهر كشف شده اند اختصاص پیدا كرده است. در بخش عكسخانه این عمارت از بازدیدكنندگان نفری دو هزار تومان ورودیه گرفته می شود تا آنها بتوانند وارد شده و از تصاویری قدیمی قزوین بازدید كنند این تصاویر نشان میدهد كه شهر قزوین در گذشته چه بناهایی داشته و الان اثری از آنها نیست.
در بخش های دیگر همچون راهروی آن سنگ های تاریخی كه معمولا سنگ قبر بوده اند نیز بدون هیچ توضیحی گذاشته شده و هر لحظه ممكنست در این راهروی باریك پای بازدیدكنندگان كه در ایام تعطیل تعداد آنها بیشتر می شود، به آنها برخورد كند و سبب لطمه به این سنگ ها شود. در بین آنها تعدادی شیرهای سنگی و كندو(ظرف بزرگ سفالی برای نگهداری آذوقه) و ظروف سفالی دیگر نیز دیده می شود. در بخش دیگری روی میزهای چوبی شیب دار تعدادی سنگ های كوچك و بزرگ قرار داده است. این سنگ ها بدون هیچ حفاظی به نحوی قرار گرفته اند كه هر لحظه امكان سقوط آنها توسط بازدیدكنندگان وجود دارد.
یكی از مسئولان این موزه در گفتگو با بازدیدكنندگانی كه از این وضعیت تعجب كرده و سوال می كردند پاسخ می داد: بارها به مسئولان میراث فرهنگی گفته ایم كه هم ممكنست این سنگ ها سقوط كرده و بشكنند و هم مردم به آنها دست می زنند و به مرور جای دست آنها روی سنگ سیاه می شود. ولی كسی توجهی نمی نماید.
غیر از اینكه سنگ ها روی میز و راهروها نمایش داده می شوند؛ برخی آثار دیگر نیز در ویترین ها قرار داده شده است كه آنها هم نه دما و نه نور مناسبی دارند حتی شیشه های ویترین ها نیز باز هستند. تصاویر نشان میدهد به وضعیت مهمترین عمارت قزوین در انتهای خیابان سپه توجهی به آن نمی گردد. سنگ سردرشرقی مسجد جامع قزوین یا آثار یافت شده از امامزاده اسماعیل همچون این آثار است.


منبع:

1398/08/02
00:57:09
5.0 / 5
4175
تگهای خبر: میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی