در گزارش بریونی بیان شد:

پرونده ژئوپارك ارس ۱۰ آذر بررسی می شود

پرونده ژئوپارك ارس ۱۰ آذر بررسی می شود

بریونی: مدیر ژئوپارك ارس با اشاره به اینكه خرداد سال آینده بازرسان یونسكو به دیدن ژئوپارك ارس می آیند اظهار داشت: پرونده این ژئوپارك ۱۰ آذر بررسی می شود.فاطمه منیری كه اخیرا بعنوان مدیر ژئوپارك ارس آغاز به كار كرده است به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیشتر از ۲۰ ژئوسایت در ژئوپارك ارس داریم اما آنچه كه میخواهیم در پرونده جهانی عرضه نماییم ۷ یا ۸ ژئوسایت است.
مشكلی با محیط زیست آذربایجان غربی داریم كه در ارتباط با منطقه حفاطت شده مراكان است. اگر این مساله حل شود، آنرا بعنوان ژئوسایت دیگر به یونسكو ارسال می نماییم. در واقع این منطقه تحت حفاظت استان دیگری است و ما به آنها اعلام نموده ایم كه تنها می خواهیم میله و تابلوی تفسیر به زبان انگلیسی فارسی و تركی نصب نماییم و كار حفاظتی انجام دهیم كه در این راستا رئیس سازمان محیط زیست و منطقه آزاد ارس گفتگو كرده اند و حدودا مشكلی نیست.
وی اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی ارس یك مرتبه برگشت خورده است چون نگاهی كه كارشناسان یونسكو به این پرونده داشتند با نگاه ما متفاوت بود ازاین رو علت برگشت خوردن این پرونده رعایت نكردن شاخصهای لازم نبوده است بلكه نگاه به جامعه محلی كمتر بود و ما این را جبران كردیم و الان در حال تشكیل شبكه همیاران ژئوپارك و توانمندسازی جوامع محلی هستیم. ما می خواهیم داوطلبان را جذب نماییم تا مردم خودشان رغبت كنند كه از این مناطق حفاظت كنند و روستاییان بتوانند در بعد اقتصادی كار كنند ما به مردم گفته ایم كه به تولیداتشان هویت ژئوپارك را بدهند.
منیری با اشاره به اینكه این پرونده ۱۰ آذر ماه بررسی می شود اظهار داشت: خرداد سال آینده بازرسان یونسكو به دیدن ژئوپارك ارس می آیند ما حدودا می دانیم كه این پرونده جهانی خواهد شد چون شاخصهای مدنظر آنها را داریم. حتی وقتی با پرونده كشورهای دیگر مقایسه می نماییم می بینیم تمركز ما روی بعضی از مسائل بیشتر هم بوده است.
مدیر گردشگری و میراث فرهنگی منطقه آزاد ارس با اشاره به اینكه در مرحله بعدی آموزش بلد محلی را در دستور كار داریم اضافه كرد: ما در بعضی از ژئو سایت ها پدیده های نادر زمین شناختی با نام پرموتریاس را داریم كه گذر ۲۵۰ میلیون ساله را در سنگ نشان داده است. همینطور این ژئوسایت ها در دسترس هستند و تمركز ۹۹ ساعته را برای آموزش مردم محلی در نظر گرفته ایم و توانسته ایم تا همیاران داوطلب ژئوپارك را جذب نماییم.
وی درباره دخالت بعضی از عوامل كه باعث می شود تا ژئوسایت ها مورد تهدید واقع شوند هم اظهار داشت: در منطقه آزاد ارس ژئوسایت هایی انتخاب شده كه در راه جاده هستند و یا كنار رودخانه ارس واقع شده اند و حتی اگر كسی بخواهد ساخت و سازی هم انجام دهد، كمیته رودخانه مرزی این اجازه را نمی دهد. ازاین رو این ژئوسایت ها از دخالت هر دستگاهی و هر سرمایه گذاری در امان هستند. ضمن اینكه ژئوپارك هایی انتخاب شده كه در طرح جامع بوده اند. در این طرح آمده كه كدام پهنه برای چه كاربردی در نظر گرفته شده است و این ژئوسایت ها هیچ كاربری چون ژئوسایت شدن نداشته اند. طبق طرح جامع صنایع منطقه آزاد در راه انسانی نیست جز صنایع پاك كه در فاز یك است. همینطور ما روستاهای زیادی داشتیم كه خارج از محدوده است ولی تمركزمان روی روستاهایی بوده كه كار گردشگری انجام داده اند.
دبیر پروژه عضویت ارس در شبكه جهانی جوامع ایمن اظهار داشت: درست است كه ما تنها دروازه برای اوراسیا هستیم ولی گردشگران روس به اینجا نمی آیند و به تركیه می روند. روس ها می خواهند جایی بروند كه آفتاب باشد ولی برای خرید و طبیعتگردی به اینجا می آیند. با این وجود با افزایش روابط اقتصادی تعداد گردشگران ورودی از روس بیشتر خواهد شد.
منیری اظهار داشت: آمار مسافران ما از اقامتگاهها گرفته می شود و در این آمار، ترددها محاسبه نمی گردد.

1398/09/04
22:56:38
5.0 / 5
4243
تگهای خبر: آموزش , اقامت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بریونی