در پی بارش های اخیر؛

سقف نمازگاه شیخ هادی نجم آبادی فروریخت

سقف نمازگاه شیخ هادی نجم آبادی فروریخت

بریونی: سقف مسجد قاجاری نجم آباد در استان البرز كه محل عبادت شیخ هادی نجم آبادی بوده و فعالان میراث فرهنگی بارها درباره وضعیت آن آگهی داده بودند، فرو ریخت.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مسجد قاجاری نجم آباد در شهرستان نظرآباد استان البرز از دوره قاجار به یادگار مانده است كه این روزها، به سبب بارش باران های گوناگون در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است. آبان ماه سال قبل قسمتی از سقف این مسجد فرو ریخته بود؛ مسجدی كه آیت الله شیخ هادی نجم آبادی و روحانیون و علمای دیگر نیز در آن نماز گزارده اند.
حسین عسگری نویسنده و مؤلف كتاب «دشتی به وسعت تاریخ» در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید:
این مسجد در سال ۸۶ بعنوان اثر ملی ثبت شده است. ما بارها نسبت به وضعیت آن آگهی داده بودیم اما هیچ گاه به نتیجه ای نرسیدیم. حتی آقای صابری مدیركل سابق میراث فرهنگی استان البرز نیز از این مسجد دیدن كرد. مدیر میراث فرهنگی نظرآباد نیز از وضعیت آن باخبر بود تا اینكه پلاستیكی برای جلوگیری از تخریب بیشتر سقف كشیدیم كه می دانستیم موقت است. وضعیت این مسجد به همین شكل ادامه داشت تا اینكه بخش های دیگری از سقف آن در ایام اخیر و به سبب بارش های سنگین فرو ریخت.
اكبر شماخی از شورای روستای نجم آباد هم درباره این مسجد توضیحاتی داشت كه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:
ضلع جنوبی و جنوب شرقی مسجد به سبب آنكه ترمیم نشده بود، فرو ریخت و موجب شد بیشتر از یك سوم سقف آن از بین برود. ما بارها آگهی داده بودیم حتی گفتیم كه علف های یك متری روی سقف روییده است كه آنرا سست تر می كند. مدیر میراث شهرستان گفته بود كه آنرا مرمت خواهدنمود. با این وجود كاری انجام نشد. می دانستیم كه نایلون كشیدن روی سقف، كاری از پیش نمی برد ولی باید بودجه ای برای آن اختصاص می دادند چون این مسجد ثبت ملی و تاریخی است. حالا هزینه بیشتری باید برای مرمت آن صرف شود. درباره وضعیت این مسجد، افراد مختلفی واكنش نشان داده بودند همچون حكمت الله ملاصالحی از اساتید دانشگاه و عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی كه در یادداشتی انتقادی، نسبت به بی توجهی به میراث شهرستان نظرآباد واكنش نشان داده بود.
اسماعیل آل احمد نویسنده و پژوهشگر تاریخ البرز نیز، در یادداشتی باعنوان «مسجدی كه قُرق شده و مشماپیچ بود» نوشته است:
در شرایط امروز روستای نجم آباد باید دست امید از مدیران و مسئولان آن شست. فعالان میراث فرهنگی نه فقط درباره وضعیت این مسجد به مسئولان مختلف میراث فرهنگی شهرستان نظرآباد و استان البرز ابراز نگرانی كرده بودند، بلكه درباره تپه ساسانی این شهرستان نیز انتقاد كرده و اعلام نموده بودند كه این تپه هنوز یك تابلوی آگهی یا معرفی ندارد و الان به پیست موتورسواری تبدیل گشته است.
در ادامه واكنش ها به مساله ریزش سقف مسجد یاد شده، علیرضا گروسی دبیر مؤسسه مردم نهاد حامیان محوطه باستانی ازبكی هم نامه ای به مدیركل میراث فرهنگی البرز نوشته و درخواست برگزاری جلسه هم اندیشی درباره وضعیت میراث فرهنگی این شهرستان كرده است. این جلسه از آنجایی درخواست شده كه مدیركل میراث این استان اخیرا منصوب شده است.


منبع:

1399/01/27
17:24:52
5.0 / 5
3298
تگهای خبر: باستانی , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بریونی