در گزارش بریونی مطرح شد

ایرلاینهای خارجی پول بلیت مسافران ایرانی را بطوركامل برمی گردانند

ایرلاینهای خارجی پول بلیت مسافران ایرانی را بطوركامل برمی گردانند

به گزارش بریونی سخنگوی سازمان هواپیمایی كشوری اظهار داشت: بااینكه ایرلاین های خارجی تابع قوانین یاتا هستند، اما با آنها برای استرداد وجه بلیت بدون كسر كنسلی به مسافران ایرانی به توافق رسیده ایم.به گزارش بریونی به نقل از مهر، روز گذشته حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافری و گردشگری در یک برنامه تلویزیونی در شبکه خبر از در اختیار ایرلاین ها بودن ۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیت مردم و عدم استرداد آنها به دنبال کنسلی پروازهای داخلی و خارجی با انتشار ویروس کرونا، از طرف شرکت های هواپیمایی آگاهی داد.
وی اضافه کرد: برمبنای مطالعات صورت گرفته ۴۰۰ میلیارد تومان پول مردم در اختیار ایرلاین ها است و بخش زیادی از این مبلغ هم در اختیار هتل های داخلی و خارجی قرار دارد و مردم نمی توانند پول هایشان را پس بگیرند و از طرف دیگر هم دفاتر هواپیمایی توان پرداخت این مبالغ را ندارند.
به گفته رفیعی، حدود ۴ ماه است که پول هایی از مسافران برای فروش بلیت دریافت شده و با وجود آنکه در حساب ایرلاین های خارجی مبالغ سنگینی وجود دارد، اما بنظر می رسد آنان قصد بازگرداندن این پول ها را ندارند و آنها در این مدت با پول مردم بازی و کاسبی کرده اند و مردم مبالغ سنگینی را برای انجام سفر، ماه ها پیش پرداخت کرده بودند، اما به سبب شرایط کرونا خیلی از این سفرها لغو شده است و این ایرلاین های خارجی قصد بازگرداندن این مبالغ را ندارند.
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی: اغلب ایرلاین های داخلی، تسویه کرده اند
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم دراین زمینه اعلام نمود: شرکت های هواپیمایی داخلی با وجود آنکه با کمبود نقدینگی مواجه بودند تلاش کردند، نسبت به پرداخت پول بلیت مسافر اقدام نمایند. در این راستا اغلب شرکت های هواپیمایی داخلی نسبت به استرداد پول بلیت پروازها به آژانس ها اقدام نمودند.
اسعدی سامانی افزود: آژانس های طرف قرارداد با شرکت های هواپیمایی به صورت دوره ای ۱۵ روزه تا یک ماهه فروش خودرا با شرکت های هواپیمایی تسویه می کنند. بدین سبب همیشه مبلغی پول مربوط به شرکت های هواپیمایی پیش آژانس ها، هست که از این محل می توانند نسبت به استرداد بلیت، اقدام نمایند.
سخنگوی سازمان هواپیمایی: انجمن صنفی دفاتر گردشگری، فهرست مطالبات آژانس ها از ایرلاین ها را ارائه نکرد
رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره این ادعای رئیس انجمن صنفی دفاتر گردشگری اشاره کرد: رقمی که آقای رفیعی اعلام نموده، واقعیت ندارد به خصوص که هم پول بلیت سفرهای داخلی، هم خارجی و هم هزینه بلیت و تور نیز در این برآورد انجمن صنفی دفاتر گردشگری لحاظ شده است؛ در صورتیکه سازمان هواپیمایی فقط مسئول استرداد پول بلیت شرکت های هواپیمایی داخلی به مسافرانی است که به دنبال کرونا، مبادرت به ابطال پرواز کرده اند و هزینه تور و هتل با خود آژانس هاست.
وی افزود: ما از آقای رفیعی خواستیم تا به تفکیک هر آژانس، میزان مطالباتی که از شرکت های هواپیمایی دارند را به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه دهد؛ اما تا کنون چنین لیستی به دست ما نرسیده است.
سخنگوی سازمان هواپیمایی درباره ادعای رئیس انجمن دفاتر گردشگری در خصوص تجارت شرکت های هواپیمایی با پول بلیت مردم اظهار داشت: شرکت های هواپیمایی داخلی اکثراً هزینه بلیت پروازهای کنسل شده در اثر شیوع ویروس کرونا را با مسافران و آژانس ها تسویه کرده اند و به جز یکی دو شرکت که آنها هم در حال تسویه هستند، پولی از مردم نزد ایرلاین ها باقی نمانده است.
وی درباره استرداد پول بلیت پروازهای لغو شده از طرف شرکت های هواپیمایی خارجی به مسافران بدون کسر هزینه کنسلی، تاکید کرد: با وجود آنکه شرکت های هواپیمایی خارجی در چنین مواردی تابع قوانین یاتا (انجمن بین المللی شرکت های هواپیمایی) هستند، با این وجود سازمان هواپیمایی کشوری با این ایرلاین ها توافق کرده تا آنها نیز پول بلیت مردم را بدون کسر خسارت، مسترد کنند که این توافق از طرف سازمان هواپیمایی کشوری همچنان در حال پیگیری است.


منبع:

1399/02/10
23:35:03
5.0 / 5
2697
تگهای خبر: خدمات , سفر , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی