حسین اله بداشتی مطرح كرد؛

خسارت ۵۵۰ میلیاردی كرونا به گردشگری مناطق آزاد

خسارت ۵۵۰ میلیاردی كرونا به گردشگری مناطق آزاد

به گزارش بریونی مدیر گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد كشور اظهار داشت: بر طبق میزان درآمد سال 98 خسارت كرونا به مناطق آزاد غیر از قشم 550 میلیارد تومان بود كه از این مقدار جزیره كیش لطمه 450 میلیاردی دید.حسین اله بداشتی مدیر گردشگری و میراث فرهنگی شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اینکه چقدر سازمان های مناطق آزاد در کشور سیاست های ابلاغی از طرف معاونت فرهنگی و گردشگری و به تبع آن برنامه ها و سیاست شورای عالی را با وجود داشتن هیأت مدیره مستقل، دنبال می کنند اظهار داشت: درست است که مناطق تشکیلات مستقلی دارند اما در بعضی از موارد باید به دبیرخانه مراجعه کنند همچون در حوزه مصوبات مربوط به بودجه. اما اینکه چقدر سیاست های ابلاغی به آنها اجرایی شود موضوع دیگری است. سیاست کلی این است که باید هماهنگ باشند. ما یک برنامه کلی به آنها می دهیم. هر منطقه بر طبق برنامه و ظرفیت هایی که دارد، آن سیاست ها را اجرا می کند. بعنوان مثال نمی توان به همه مناطق اظهار داشت که در حوزه بوم گردی فعالیت کنند چون شاید بعضی از مناطق این ظرفیت را نداشته باشند.
اله بداشتی درباره سیاست های ابلاغی دبیرخانه به سازمان های مناطق آزاد اظهار داشت: از سازمان ها خواسته ایم در چارچوب پنجره واحد، صدور مجوزها برای کارهای گردشگری همچون بوم گردی تسهیل شود و یا اینکه به آنها بخشنامه تأسیس اقامتگاه های بوم گردی را ابلاغ کرده ایم چون همه مناطق به بوم گردی نیاز ندارند و بعضی از شرایط و یا مجوزها متفاوت از سرزمین اصلی است و باید ساده تر باشد.
وی اضافه کرد: در جلسات اخیر به مناطق اعلام کردیم که فعالیت هایشان در فضای مجازی بسیار ضعیف است بدین سبب باید فعال تر شوند. منطقه ای مانند انزلی توانسته مجازی سازی کند و یا اینکه ارس در اینستاگرام صفحه ای راه اندازی کرده ولی چنین کارهایی باید گسترده شود.
برگزاری تورهای مشترک گردشگری بین مناطق آزاد
اله بداشتی درباره سیاست ارزان سازی سفر به مناطق آزاد نیز اظهار داشت: یکی از برنامه های ما برگزاری تورهای مشترک گردشگری بین مناطق است مانند ارس و ماکو که نزدیک به هم هستند و می توانند تور مشترک داشته باشند و توریست نیز با پرداخت هزینه کمتر جاذبه های دو منطقه آزاد را باهم ببیند. این اقدام شروع شده و تفاهم نامه ای بین دو منطقه به امضا رسید. کیش و قشم دو جزیره با جاذبه های مجزا هستند پس نمی توانند چنین برنامه ای داشته باشند ولی ما حتی برای چابهار و ماکو هم پیشنهاد کردیم که چنین تورهایی اجرا کنند اما چون پرواز بین دو منطقه وجود ندارد امکان پذیر نیست. باید بخش خصوصی و آژانس های مسافرتی برای آنها تور گردشگری تعریف کنند. چون اگر مسافر برای آنها وجود داشته باشد ایرلاین هم پرواز می گذارد. پیشنهاد کردیم در مناطق تورهای با علایق ویژه و یا خاص اجرا شود مثلاً مدتی پیش در ماکو تور نجوم برگزار و از آن استقبال شد.
اله بداشتی همین طور با اعلان اینکه از اول خرداد جز اروند و چابهار همه مناطق آزاد مبادرت به پذیرش مسافر کرده اند اظهار داشت: بعضی از تأسیسات گردشگری مناطق آزاد ممکنست هنوز باز نشده باشند آنها مختار هستند تا اگر برایشان به صرفه باشد، با رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات بدهند.

وی اضافه کرد: به مناطق اعلام نموده ایم که از حالا به بعد باید برای جذب توریست تبلیغ و برنامه ریزی کنند یا اینکه مرمت و احیای بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دهند. توسعه موزه های خصوصی و ورود به حوزه گردشگری مجازی همچون سیاست ها و برنامه های دیگر است. بازارچه های صنایع دستی نیز باید راه اندازی شود همین طور در دستور کار دبیرخانه است که با چند مرکز ارزیابی تأسیسات گردشگری همکاری کرده تا بتوانیم این مراکز را درجه بندی نماییم. به روز شدن بسته های سرمایه گذاری و تبیین آنها نیز همچون سیاست های دیگر دبیرخانه بود که به مناطق آزاد ابلاغ گردید.
وی درباره اینکه چقدر مناطق آزاد مانند کیش توانسته اند در راه برنامه های خود برای بسط صنعت گردشگری پیش بروند، افزود: تحلیل من این است که در بعضی از حوزه ها توانسته اند به این اهداف نزدیک شوند. مانند جزیره کیش که هر سال آمارش رشد می کند من فکر می کنم گردشگری کیش در مقایسه با گردشگری داخلی ایران موفق بوده است. در حوزه گردشگری خارجی نیز با فضای سنگینی که حالا وجود دارد چطور می توان توقع رشد داشت؟ می دانید که پس از برجام ورود توریست رشد کرد اما پس از آن گرفتار چالش شد. این اتفاقات از عهده ما خارج است. بدین سبب می توان اظهار داشت که بعضی از مناطق در حوزه گردشگری رشد داشته اند و برخی دیگر نه.
وی اضافه کرد: وضعیت گردشگری در هر منطقه را باید به نسبت خودش مقایسه کرد. هر منطقه ای با منطقه دیگر متفاوت می باشد. تا قبل از کرونا توریستهای خارجی به ارس و آبادان و چابهار و اروند از راههای مختلف زمینی هوایی و دریایی رفت و آمد داشتند تنها کیش و قشم هست که باید با پرواز رفت و آمد می کردند. می توان آماری از اقامت ها و ورودی توریست به مناطق آزاد ارائه نمود. بعنوان مثال میزان اقامت کنندگان خارجی در ۶ ماهه اول سال ۹۸ نزدیک به سه میلیون نفر بوده است اما ورودی توریستهای خارجی به مناطق آزاد ۱۶ میلیون نفر بوده یعنی ممکنست افراد بامداد به مناطق آمده و شب رفته باشند. ما این آمار را به صورت تفکیک شده داریم.
خسارت کرونا به صنعت گردشگری در مناطق آزاد
اله بداشتی درباره میزان خسارت های وارد شده از کرونا به مناطق آزاد نیز توضیح داد: خسارت کرونا به ۷ منطقه آزاد غیر از قشم حدود ۵۵۰ میلیارد تومان با احتساب خسارت ایرلاین ها بوده است این میزان بر طبق درآمد سال ۹۸ پیش بینی شده است در جایی مانند کیش که یک ایرلاین دارد، نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد چون می توانسته این رقم درآمد را از محل تأسیسات گردشگری در سال ۹۹ داشته باشد. این آمار نیز به تفکیک هر منطقه به دست آمده است بعنوان مثال منطقه آزاد انزلی حدود یک میلیارد تومان، ارس ۱۵ میلیارد تومان، اروند ۱۳ میلیارد تومان، ماکو دو میلیارد تومان و چابهار نیز ۱۳ میلیارد تومان خسارت دیده اند. سازمان منطقه آزاد قشم هنوز برآوردی نداشته است.
وی با اعلان اینکه متولی جبران خسارت ها معاونت اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد است اظهار داشت: بعضی از خسارت هایی که سطح بندی شده جبران می شود، مثلاً در چارچوب بخشودگی اجاره ها که در سطح مناطق است برخی دیگر نیاز به مصوبه دارند و یا در سطح ملی باید جبران شوند.
اله بداشتی درباره حضور شورای عالی و سازمان های مناطق آزاد در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا نیز اظهار داشت: در این نمایشگاه ظرفیت مناطق آزاد را اعلام کردیم. حالا مناطق آزاد باید وارد فاز اجرا شوند.


منبع:

1399/03/25
23:54:38
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: اقامت , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بریونی