میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

باز شدن مرزها از اول تیر

باز شدن مرزها از اول تیر

آغاز برنامه ریزی برای تحریك تقاضای گردشگری، باز شدن مرزها از اول تیر، قول عدم گرانی هتل ها و آغاز صدور مجوز گردشگری كشاورزی همچون خبرهای حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ در این هفته از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خبر رسید که هتل های کپسولی وارد ایران شد در این زمینه هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی این کانون با اعلان اینکه یک نمونه هتل کپسولی از چین برای الگوبرداری وارد و رونمایی گردید اظهار داشت: مقرر است ۲۰۰ نمونه دیگر از این اقامتگاه جهت استفاده در بیمارستان یا اکوکمپ ها ساخته شود.
هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران درباره ورود یک نمونه از هتل کپسولی از چین به ایران که توسط این کانون انجام شد اظهار داشت: این یک نمونه وارد شده از هتل کپسولی است نخستین بار در سال های حدود ۱۹۶۰ توسط ژاپن طراحی شده بود و در سال های بعد در کشورهای دیگر نمونه هایی از آن ساخته شد. این نمونه هم از کشور چین به ایران وارد شد تا بتواند الگو برای ساخت ۲۰۰ هتل کپسولی دیگر در ایران باشد.
وی اظهار داشت: مقرر است بقیه این یونیت ها بومی سازی شده سپس به بهره برداری برسد. همین طور برای آنکه به سمت واردات نرویم و ظرفیت اشتغال در کشور را نیز نگیریم این نمونه وارد شد تا بتوان از آن هتل های کپسولی دیگری به کمک نیروهای توانمند ایرانی بسازیم. ما نمی خواهیم صفر تا ۱۰۰ این ایده را بجای دیگری وابسته باشیم. در همه جای دنیا چنین ایده هایی به اشتراک گذاشته می شود ولی باید از پتانسیل داخلی برای بسط آن بهره برد.
سجادی راد با اعلان اینکه وزیر میراث فرهنگی از این هتل کپسولی در ساختمان وزارتخانه بازدید کرد اظهار داشت: قراراست در ایام آینده با دو مجموعه ای که توانایی ساخت بخش هایی از آنرا دارند صحبت نماییم. البته یک مجموعه واحد، تمام بخش های این اقامتگاه را نمی تواند بسازد. بدین سبب باید با شرکت های مختلفی دراین زمینه صحبت نماییم.
تلاش برای بازگشایی مرزها از تیر ماه
این هفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: تلاش می نماییم در صورت امکان از تیرماه مرزها برای ورود توریستهای خارجی به کشور باز شود.
علی اصغر مونسان در جلسه شورای هماهنگی تشکل های صنعت گردشگری که با حضور تعدادی از مدیران این وزارتخانه، معاون گردشگری کشور، مدیران کل معاونت گردشگری، نمایندگانی از بخش خصوصی و مدیران تشکل های حرفه ای صنعت گردشگری در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، با اعلان اینکه به دنبال این هستیم تا شرایط برای حضور مجدد توریستهای خارجی در کشور فراهم گردد، اضافه کرد: تلاش می نماییم در صورت امکان از تیرماه مرزها برای ورود توریستهای خارجی به کشور باز شود. از چند هفته پیش که پروتکل های بهداشتی بازگشایی هتل ها ابلاغ گردید و با شروع دو تعطیلی در خردادماه و آغاز سفرهای داخلی شاهد همکاری بسیار خوبی از طرف بخش دولتی و خصوصی و نیز گردشگران و مسافران درباب رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم که شرایط مساعد سفر را فراهم نمود.
آغاز پرواز تهران استانبول از ۳۱ تیر

پرواز مستقیم تهران-استانبول که تحت تأثیر پاندمی کرونا متوقف شده بود، از تاریخ ۳۱ تیرماه توسط یک ایرلاین ایرانی و یک ایرلاین ترک از سر گرفته می شود.
در حالی که ترکیه مرزهای هوایی خودرا به سبب پاندمی کرونا، از شروع اسفندماه امسال بسته بود، پس از سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه که در آن هیئتی از مقامات ارشد صنعت هوایی کشورمان نیز حضور داشتند، با ازسرگیری پروازهای مستقیم میان تهران-استانبول موافقت شد.
بر این اساس پروازهای مستقیم تهران-استانبول با حضور ایرلاین های ایرانی و ترکیه ای از ۳۱ تیرماه شروع می شود؛ این در حالیست که تا قبل از این تاریخ، پروازهای استانبول از تهران به صورت غیر مستقیم و با پروازهای قطرایرویز از تهران-دوحه-استانبول و با قیمت های بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان (یک طرفه) انجام می شد.
قیمت بلیت پرواز ایرلاین ایرانی برای تهران-استانبول در ۳۱ تیرماه، هم اکنون ۱.۴ تا ۱.۵ میلیون تومان و ایرلاین ترک نیز از ۱.۹ تا ۳.۶ میلیون تومان (فقط یک طرفه) است.

این هفته جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور درباره افزایش نرخ اتاق هتل ها در روزهایی که فعالیت مراکز اقامتی به رغم شیوع ویروس کرونا مجاز شده است اظهار داشت: با وجود اینکه به سبب استفاده هتلداران از مواد گندزدا، تب سنج، چکاپ کامل کارکنان، ضدعفونی کردن اتاق ها و جانمایی تونل ضدعفونی حداقل ۲۰ درصد به هزینه ها هتل ها اضافه شده است اما هم اکنون تا مهر ماه سال ۹۹ قصد افزایش نرخ نداریم. پیش از سال هم افزایش نرخ نداشتیم. فقط مهر سال ۹۸ نرخ بالا رفت. حتی همان زمان هم بعضی از هتل ها افزایش نرخ نداشتند. چون برایشان به صرفه نبود.
وی در ادامه اظهار داشت: حالا ضریب اشغال هتل ها در بعضی از استانها کمتر از ۱۰ درصد است و بعضی از استان هایی که مسافر دارند این ضریب به کمتر از ۴۰ درصد می رسد. فقط در بعضی از مناطق مانند شمال کشور و یا جزیره کیش میزان اقامت مسافران خوب بود که ضریب هتل های آنها هم به بالای ۵۰ درصد نرسید. حالا فعالیت هتل های کشور مجاز است منتها بعضی از هتل ها خودشان نمی خواهند باز کنند.
وی با تاکید بر اینکه از لحاظ مقررات و ضوابط منعی برای فعالیت هتل ها وجود ندارد اظهار داشت: برای بعضی از هتلداران بازگشایی مراکز اقامتی توجیه اقتصادی ندارد و مشخص نیست تا چه زمانی بسته خواهند بود. حداقل این را می دانیم که بعضی از هتلداران در استان های گرمسیر تا مهر ماه باز نمی کنند مانند برخی از هتل های جزیره کیش که گفته اند فصل تابستان نیز مسافر کمی دارند و تا مهر ماه باز نمی شوند.

مجوز گردشگری کشاورزی صادر می شود
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی پیرو برگزاری نشستی با ارگان های فرابخشی مرتبط همچون «وزارت جهاد کشاورزی»، «سازمان حفاظت محیط زیست»، «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی»، «امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور»، «مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب»، «اتاق بازرگانی» و نیز «معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت» متبوع، اظهار داشت: با تصویب نهایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی گردشگری کشاورزی، امکان صدور مجوز تخصصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در امتداد گردشگری کشاورزی فعالیت می نمایند یا خواهند کرد محقق و بستر قانونی نظارت بر فعالیت و عملکرد فعالان دارای مجوز تخصصی نیز ایجاد می شود.
وی با اعلان اینکه گردشگری کشاورزی شاخه ای از گردشگریست که در آن، کارآفرینان کشاورزی و اعضای خانوار آنها، خدماتی را برای فراهم شدن امکان مشارکت عملی و اقناع نیازهای بازدیدکنندگان در محیط های کشاورزی ارائه می کنند و گردشگران در ازای برخورداری از خدمات مذکور، هزینه ای را به کشاورز و خانوار وی می پردازند؛ اظهار داشت: فعالیت ها و برنامه های گردشگری کشاورزی به استناد ماده (۱) بخشنامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آن ها» مطابق بند (ج)، با موضوع «محیط ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری روستایی و عشایری» بعنوان یکی از اولویت های عملیاتی در برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است.
ولی تیموری همین طور در جلسه ای که با نمایندگان تشکل های گردشگری و مدیران کل دفاتر معاونت گردشگری با موضوع تهیه برنامه ای قابل اجرا برای تحریک تقاضا در حوزه گردشگری در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: پیشنهادهایی برای اجرای یک برنامه کوتاه مدت در چارچوب تحریک تقاضا از طرف تشکل های گردشگری ارائه شد. البته برنامه های میان مدت و بلندمدت هم در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: باید برنامه ای که تهیه و نوشته می شود، همراه با اقدامات عملی برای اعتمادسازی باشد. تهیه پروتکل ها، ترجمه، تهیه کلیپ و… را می توان در داخل این برنامه دید.
تیموری بیان کرد: موضوع بعدی که باید در این برنامه درنظر گرفته شود، تصویرسازی در کوتاه مدت است، باید نشان دهیم زمانی که یک توریست وارد کشورمان می شود چه اتباع خارجی و چه اتباع ایرانی، با اقداماتی که ما انجام می دهیم و رعایت پروتکل های بهداشتی، خطری سلامت آنها را تهدید نمی کند و ما بعنوان مقصد امن هستیم.
برگزاری ماهانه یک جشنواره گردشگری در هر استان
او از برگزاری ماهانه یک جشنواره گردشگری در هر استان آگاهی داد و اشاره کرد: دو پروتکل بهداشتی که ملی بوده و برمبنای استانداردهای بین المللی و پروتکل های سازمان جهانی گردشگری و سازمان بهداشت جهانی نوشته شده و مورد تأیید ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قرار دارد و وزارت بهداشت نیز تصویب کرده است، باید ترجمه شود، ۷۰ درصد آن نیز انجام شده است.

1399/03/31
15:24:08
5.0 / 5
2762
تگهای خبر: اقامت , تخصص , توریست , چكاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی