معاون میراث فرهنگی خبر داد؛

ثبت ملی ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح كشور

ثبت ملی ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح كشور

محمدحسن طالبیان اظهار داشت: ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح كشور ثبت ملی شده و از آنها حفاظت می شود، اما تعداد دیگری از خانه های مفاخر در دست ورثه قرار دارد و مردم باید برای حفاظت از آنها مشاركت كنند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در گفت وگوی تلویزیونی با بخش خبر شبکه یک سیما اظهار داشت: برخی از خانه های مشاهیر که در اختیار ورثه قرار دارد مبادرت به فروش کرده و سپس مبحث ثبت را مطرح می کنند، به این منظور برای حفاظت از این خانه های تاریخی نیازمند مشارکت همه مردم، دست اندرکاران و مدیریت شهری هستیم.
وی درباره اعتبارات محدود حفاظت از آثار تاریخی اظهار داشت: اعتبارات حوزه میراث فرهنگی بسیار اندک است به صورتی که سال قبل برای ۳۳ هزار اثر ثبت ملی شده ۱، ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار داشتیم، در سال ۹۷ هم بودجه میراث فرهنگی ۷۰۰ میلیارد ریال بود.
معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه اظهار داشت: تنها مبحث اعتبارات مطرح نیست بلکه باید تمامی دستگاه ها برای حفاظت آثار تاریخی به میراث فرهنگی کمک کنند برخی از آثار تاریخی در اختیار دستگاه هایی مانند اداره اوقاف است تعداد زیادی هم مالک خصوصی دارد. آثاری که در اختیار وزارتخانه قرار دارد، مرمت آنها در حد اضطرار انجام می شود.
طالبیان درباره عرضه مشوق ها به مالکان خانه های تاریخی اظهار داشت: برای مالکان خصوصی آثار تاریخی، مشوق هایی مانند کمک های بلاعوض در نظر گرفته ایم، به صورتی که به نسبت آورده، برای آنها تسهیلات کم بهره اختصاص داده می شود. خیلی از شهرداری ها عوارض مربوط به احیا و مرمت این خانه ها را حذف کردند. از مشوق های دیگر می توان به قرار گرفتن فهرست خانه های تاریخی در بسته های تبلیغاتی و نقشه های گردشگری اشاره نمود. خوشبختانه طی دو تا سه سال گذشته جریان خوبی به نفع حفاظت از میراث فرهنگی اتفاق افتاده است به صورتی که سال قبل در سطح استان ها، بیشتر از ۲۵۰۰ پروژه مورد حفاظت، مرمت، احیا و بهره برداری قرار گرفت.
وی با اشاره به وجود ۷۱۰ موزه در سطح کشور اظهار داشت: برخی از این موزه ها مربوط به ایجاد موزه های خصوصی است، تمامی این موارد نشان داده است که اقتصاد فرهنگی پایدار می باشد.
معاون میراث فرهنگی کشور در انتها اظهار داشت: در دهه های گذشته سازمان سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عضو شورایعالی شهرسازی و معماری نبود، اما امروز عضو این شورا است و حق وتو برای حفاظت از آثار تاریخی دارد.

1399/04/08
21:19:30
5.0 / 5
2361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بریونی