در پژوهشكده مردم شناسی انجام می شود؛

مطالعه طرح ها و نقوش در هنرهای سنتی جزیره قشم

مطالعه طرح ها و نقوش در هنرهای سنتی جزیره قشم

بریونی: ‎ مطالعه طرح ها و نقوش در هنرهای سنتی جزیره قشم با هدف شناسایی و ثبت خاصیت های دیداریِ نقوش و رنگ ها در هنرهای سنتی این منطقه توسط پژوهشكده مردم شناسی در حال انجام می باشد.‎به گزارش بریونی به نقل از مهر، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: مهم ترین عواملی که هنرهای دیداریِ مناطق مختلف را از یکدیگر متمایز کرده و به مثابه شناسنامه و عوامل هویت بخش تلقی می شوند، طرح ها، نقوش و رنگ ها هستند. بطور معمول، هر یک از نقش مایه ها دارای نامی محلی است و جایگاهی در باورها و نشانه شناسیِ مردم بومی دارد.
او با اعلان اینکه هنرهای سنتی این جزیره همچون خیلی از مناطق ایران، حائز خاصیت های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی مخصوص به خود هستند اشاره کرد: با رویکرد مردم شناسی هنر، این مساله در طرح موظفی یکی از پژوهشگران پژوهشکده مردم شناسی مورد بررسی قرار گرفته است.
در ادامه علیرضا برفروشان مجری این طرح اظهار داشت: باتوجه به لزوم شناسایی و حفظ میراث فرهنگی مناطق مختلف، پرسش اصلی در این تحقیق این است که خاصیت های نقوش، رنگ ها و طرح های اصیل هنرهای سنتی در جزیره قشم چیست.
او هدف از اجرای این تحقیق را شناسایی و ثبت خاصیت های دیداریِ نقوش و رنگ ها در هنرهای سنتی جزیره قشم عنوان نمود و اظهار داشت: روش این پژوهش به صورت توصیفی تحلیلی و گردآوری اطلاعات به صورت اسنادی و میدانی است و با توجه به این که این طرح پژوهشی در مرحله اقدام است، نتایج آن هنوز قابل ارائه نیست.


منبع:

1399/04/27
12:04:35
5.0 / 5
2131
تگهای خبر: فروش , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بریونی