در پی انتشار گزارش خبرگزاری مهر؛

مالك عمارت ابراهیم خان ملاده برای پذیرش غیرقانونی مسافر تذكر گرفت

مالك عمارت ابراهیم خان ملاده برای پذیرش غیرقانونی مسافر تذكر گرفت

بریونی: مالك دو سوم از بنای تاریخی عمارت ابراهیم خان در روستای ملاده به سبب پذیرش مسافر در این عمارت به صورت غیر قانونی و بدون اطلاع و مجوز اداره میراث فرهنگی استان سمنان تذكر گرفت.خبرگزاری مهر _گروه فرهنگ؛ چند روز پیش گزارشی درباره عمارت ابراهیم خان روستای ملاده در استان سمنان منتشر گردید که در آن اعلام گردید مالک قسمتی از این بنا مبادرت به پذیرش مسافر و ستاندن ورودیه بدون مجوز اداره کل میراث فرهنگی استان در روزهای تعطیل می کند. این در حالیست که نه شأن مسافران حفظ می شده و نه شأن این بنای تاریخی.
در این باره رحمان فرمانی مدیر میراث فرهنگی شهرستان مهدیشهر در استان سمنان به خبرنگار مهر توضیح داد: مالکیت مجموعه ابراهیم خان به صورت مشارکتی و مشاع است. یک سوم این عمارت متعلق به اداره میراث فرهنگی سمنان و مابقی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، بدین سبب کلید عمارت هم در اختیار بخش خصوصی است و آنها متعهد شده اند حفاظت از بنا را به عهده بگیرند و ما هم قسمتی از هزینه مرمت را باید بدهیم. بااینکه این بنا مالکیت مشترک دارد اما حتی اگر کل این بنا هم برای ما بود و آنرا به فردی دیگر واگذار می کردیم، یا تمام آن عمارت متعلق به بخش خصوصی بود، باز هم هر فعالیت گردشگری و اقامتی در این بنا به مجوز میراث فرهنگی نیاز داشت.
فرمانی اظهار داشت: در زمان انتشار این گزارش با وجود آنکه یگان حفاظت میراث فرهنگی به بناها سرکشی می کند، مالک را برای ارائه توضیح به اداره کل میراث فرهنگی احضار کردیم و ضمن گرفتن تعهد، به او تذکر دادیم که نباید در چارچوب پذیرایی و یا اقامتی آن هم بدون مجوز فعالیت کند، چون آن مجموعه شاخصه های پذیرایی از توریست را ندارد و تابحال نیز مجوزی برای این کار به او داده نشده است. در آن مکان ارائه خدمات متناسب با شأن افراد و بنا نیست. اگر تابحال فعالیت اقامتی یا پذیرایی هم انجام شده، غیرقانونی بوده است و از این به بعد نیز چنین امکانی وجود نخواهد داشت.
وی درباره ستاندن ورودیه از بازدیدکنندگان بنا هم توضیح داد: اگر مقرر است ورودیه ای از بازدیدکنندگان دریافت شود، باید مجوز اداره میراث فرهنگی را بگیرند و روند آن طی شود، منتهی ممکنست زمانی مالک به اختیار صندوقی را گذاشته و اعلام نماید که بازدیدکننده می تواند برای کمک به مرمت یا نظافت مجموعه هزینه ای را به دلخواه بپردازد و علاقه مندان هم حاضر به پرداخت آن باشند، ولی نباید این اقدام الزامی باشد، چون ستاندن ورودیه بدون مجوز غیرقانونی می باشد. بابت اینکه به اجبار از مسافر ورودیه گرفته شود هم به مالک تذکر داده ایم. ما منکر مالکیت بخش خصوصی نمی شویم، منتهی این ملک مشاع است و نمی تواند بگوید چون مالک هستم حق گرفتن ورودی را دارم. حتی اگر ملک کاملاً در اختیار بخش خصوصی هم باشد، مانند بحث اقامت باید مجوز از میراث فرهنگی گرفته شود.
فرمانی همین طور درباره مرمت این بنای تاریخی اظهار داشت: این ملک چند باری مرمت شد. اگر مرمت نمی کردیم الان این بنا هم وجود نداشت. از زمانی که این بنا ثبت گردید، اداره میراث فرهنگی هم آنرا مرمت کرد. در طول سال قبل سیلاب و بارش باران به بخش هایی از این بنا صدمه زد. بااینکه تنها مالک یک سوم بنا هستیم، ولی هزینه مرمت آنرا کامل پرداخت کرده ایم و مالک برای مرمت بنا اقدامی نکرده است. وزارت میراث فرهنگی نمی تواند به تنهایی همه آثار ملی را حفظ کند. در این گونه موارد مالکان بخش خصوصی هم باید به کمک بیایند.


منبع:

1399/06/03
13:36:01
2.5 / 5
1976
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بریونی