پس از حدود یك دهه

خودرو سیتروئن به موزه خودرو های سلطنتی رسید

خودرو سیتروئن به موزه خودرو های سلطنتی رسید

بریونی: بعد از پیگیری های 9 ساله، خودرو تاریخی سیتروئنB11 مدل 1953 از طرف سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی، به موزه خودرو های سلطنتی مجموعه سعدآباد تحویل داده شد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، این خودرو که دارای شناسنامه نیز هست، متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال ۱۳۹۰ به دنبال تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، بوسیله مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به علت بروز مشکلات ترخیص، در گمرک متوقف گردید.
پس ازآن به خاطر وجود سوابق و اسناد این خودرو در فدراسیون بین المللی خودرو های قدیمی (FIVA) کانون جهان گردی و اتومبیل رانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی است، وارد عمل شد و بمنظور تسهیل در ترخیص، نامه هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تأیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.
به رغم تلاش و حمایت کارگروه، مالک موفق به ترخیص خودرو نمی گردد و بعد از سپری شدن زمان توقیف در گمرک، برابر ضوابط و مقررات، اتومبیل به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سپرده می شود.
در پی این انتقال و تقاضای سازمان مذکور برای صدور اسناد تاریخی و پلاک، خودرو سیتروئن ۶۷ ساله، در زمره اموال منقول فرهنگی تاریخی و موزه ای تشخیص داده شده و باید با استناد به ماده ۱ تبصره ۸ ذیل این ماده از قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می شد.
این خودروی کلاسیک بعد از گذشت ۹ سال و با پیگیری های مداوم کانون جهان گردی و اتومبیل رانی و اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و با هدف حفظ و نگهداری این خودروی باارزش تاریخی به موزه اتومبیل های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد.
این خودرو تاریخی سابقه شرکت در مسابقات بین المللی رالی دور دنیا در ۸۰ روز و رالی کشورهای آلمان -فرانسه و … را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.


منبع:

1399/06/17
19:43:16
5.0 / 5
1811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بریونی