میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تهدید منظر خانه معروف كاشان

تهدید منظر خانه معروف كاشان

بریونی: تخریب منظر بصری خانه بروجردی ها، اعلام شتاب برای دریافت تسهیلات كرونایی فعالان گردشگری، تبدیل خانه هوشنگ مرادی كرمانی به قصه خانه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در این هفته علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ از تخریب خانه هوشنگ مرادی کرمانی خالق قصه های مجید به قصه خانه آگاهی داد و اظهار داشت: این نویسنده حوزه کودک و نوجوان در یکی از کوچه های خیابان شهید جاویدی تهران زندگی می کرده است. سنگفرش کوچه و لایه برداری دیواره ها از نخستین اقدامات در این دوره خواهد بود همین طور یکی از خانه های مجاور این ملک تملک می شود. معمولاً خانه بزرگان به موزه تبدیل خواهد شد.
در این هفته همین طور ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در جمع رؤسای تشکل های گردشگری حضور پیدا کرد و اظهار داشت: نیاز است برای تسریع در پرداخت تسهیلات کرونا فعالان گردشگری چنانچه در چارچوب راهنمایان گردشگری یا دفاتر خدمات مسافرتی جای می گیرند در سامانه دفاتر اطلاعات خودرا بارگذاری کنند و در صورتیکه در گروه سایر واحدها قرار دارند ورود به سامانه تأسیسات گردشگری به نام جانا را در برنامه فوری خود بگنجانند، این تسهیلات و امهال در پرداخت تنها برمبنای درخواست فعالان انجام می شود.
این هفته همین طور خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام نمود منظر بصری خانه بروجردی های کاشان با ساخت یک مجتمع تجاری بالاتر از گلدسته و مناره های آن به خطر افتاده، این در حالیست که از این منظر برای تبلیغ گردشگری و نماد کاشان استفاده می شد.
اداره راه و شهرسازی کاشان هفته گذشته در اعتراض به ساخت این بنا نامه ای به میراث فرهنگی، دادستان و نماینده مجلس کاشان ارسال کرد که تخلفات این پروژه در ارتباط با ارتفاع را بیان کرده است.
در این هفته همین طور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در نشست اعضای هیأت امنای مجموعه های تاریخی فرهنگی و ملی حضور پیدا کرد و اظهار داشت: بحث ما جبران درآمدهای وزارتخانه از محل کرونا نیست بلکه بحث ما این است که قسمتی از هویت ملت ما در معرض لطمه جدی قرار دارد اگر این روند ادامه پیدا کند وضعیت فوق بحرانی داریم اگر کرونا نبود موزه ها باید در سه ماه اول سال حدود ۳۰ میلیارد تومان درآمد داشتند اگر این وضعیت در سال آینده تکرار شود نگران نگهداشت و مرمت این بناهای تاریخی خواهیم بود.
واکنش به گرانی بلیت هواپیما
در پی افزایش نرخ بلیت هواپیماها، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دنبال افزایش قیمت خدمات شرکت های هواپیمایی در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی خواهان توقف رویه ناصحیح این شرکت ها شد. در متن نامه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی آمده است: «همان گونه که استحضار دارید شرکت های هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جنابعالی، در خصوص لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خودرا بیش از ۱۰۰ درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آن که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی درخلال می کنند. پس خواهشمند است، دستور فرمائید درباب توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به عمل آید.»
این هفته همین طور گزارش هایی که طی بیش از هشت دهه در مجله معماری DOMUS ایتالیا درباره معماری نوین ایران تألیف و انتشار یافته در چارچوب طرحی با عنوان نگاه دوموس به ایران مستندنگاری می شود. طرح نگاه دوموس به ایران با پشتیبانی سفارت ایتالیا در تهران و همکاری تحریریه این مجله صورت خواهد گرفت. مراتب ثبت ۵۵ اثر منقول فرهنگی تاریخی همچون مجسمه سیاه نی زن و سردیس دایه به همراه ۵۳ اثر دیگر در نامه ای از طرف وزیر میراث فرهنگی به استاندار تهران ابلاغ گردید.
این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی از وضعیت گورستان تاریخی سفید چاه آگاهی داد و اعلام نمود سنگ های تاریخی و قدیمی این گورستان برای دفن مردگان جدید تخریب می شود این اتفاقی است که در سال های آینده موجب می شود هیچ نشانه ای از تاریخ در این گورستان باقی نماند.
کمیته گردشگری خوراک تشکیل شد
در این هفته مدیر کل دفتر همکاری وتوافق های ملی گردشگری ضمن اعلام شروع به کار رسمی «کمیته ملی گردشگری خوراک»، ابعاد، ساختار، برنامه ها و نتایج فعالیت این کمیته را تشریح نمود. لیلا اژدری پیرو برگزاری نشست ویدئو کنفرانس با ادارات کل استانی با موضوع معرفی و تشریح شروع به کار کمیته ملی گردشگری خوراک اظهار داشت: انجام مطالعه در مورد گردشگری غذا در کشورهای دیگر، برگزاری جلسات گوناگون با کارشناسان گردشگری غذا و کسب تجارب آنها، نشست با اتحادیه های در رابطه با حوزه غذا، مذاکره با بعضی از دانشگاه ها برای تدوین برنامه راهبردی، تهیه برنامه چشم انداز و پلن های اجرائی یک ساله و سه ساله، نهایی کردن گام پژوهشی با مرکز پژوهشگاه میراث فرهنگی، مذاکره با دستگاه ها و نهادها برای همکاری و پشتیبانی از طرح، هماهنگی با جامعه آژانس داران برای ایجاد بسته سفر تخصصی گردشگری غذا و نیز هماهنگی و برنامه ریزی با جامعه بوم گردی برای برگزاری رویدادهای غذا و آئین های مرتبط همچون اقدامات صورت گرفته دراین زمینه به شمار می آیند.


منبع:

1399/08/10
11:36:41
5.0 / 5
1327
تگهای خبر: تخصص , خدمات , خوراك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بریونی