بر اساس امضای یك تفاهم نامه؛

حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از جانب دولت پرداخت می شود

حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از جانب دولت پرداخت می شود

به گزارش بریونی تفاهم نامه معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی با صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید بر این اساس حق بیمه در سال اول به صورت كامل از جانب دولت پرداخت خواهد شد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، این تفاهم نامه به امضای پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر رسید و طرفین در مورد تقویت همکاری ها در حوزه بیمه هنرمندان صنایع دستی روستایی و عشایری با یکدیگر به توافق رسیدند.
این تفاهم نامه در جهت اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تحقق اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید در مورد تعمیم و گسترش پوشش نظام تأمین اجتماعی و افزایش ضریب بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید و توسعه، تعمیم و گسترش بیمه اجتماعی برای قشر پرکار صنعتگران دارای محور تولید و کارت شناسایی فعال از مراکز ملی فرش در سرتاسر کشور مهمترین هدف این تفاهم نامه است.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم اظهار داشت: صنایع دستی یکی از مهمترین منابع ایجاد اشتغال است و این حوزه زمانی اهمیت بیشتری می یابد که در روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی بعنوان تنها منبع قابل اتکا برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی معرفی می شود.
محمودیان اظهار داشت: درصد بالایی از هنرمندان صنایع دستی را هنرمندان روستایی و عشایری می سازند و در این میان از مجموع هنرمندان صنایع دستی ۷۵ درصد آنها هنرمندان خانم هستند که عمدتاً بانوان سرپرست خانوار به شمار می روند و از این این طریق ارتزاق می کنند.
او اظهار داشت: سال ۹۷، با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تفاهم نامه همکاری امضا کردیم که نتایج خوبی را به دنبال داشت و سال جاری هم تفاهم نامه جدیدی با این صندوق امضا می شود که موضوعات جدیدتری هم به آن اضافه شده است.
محمودیان افزود: بر مبنای تفاهم نامه ای که امروز امضا می شود، حق بیمه در سال اول به صورت کامل از جانب دولت پرداخت می شود ضمن اینکه هنرمندان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هم مشمول این تفاهم نامه می شوند. سهمیه بیمه هنرمندان صنایع دستی بر طبق این تفاهم نامه ۱۵۰ هزار نفر است و امید داریم تا با بیمه این هنرمندان بخشی از مشکلات آنها برطرف شود.
علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: صنایع دستی نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی در نقاط مختلف کشور همچون روستاها و مناطق عشایری دارد.
او اضافه کرد: خوشبختانه صنایع دستی ایران دارای قدمتی بسیار بالا است و ایرانی ها هم ذاتاً به هنر علاقه مند هستند. این ظرفیت ها سبب شده تا شاهد باشیم که تعداد قابل توجهی از افراد در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی مشغول فعالیت هستند که بخشی از آنها هم هنرمندان صنایع دستی در روستاها و مناطق عشایری هستند.
شیرکانی اضافه کرد: به دنبال این هستم که حمایت هایی را از هنرمندان صنایع دستی داشته باشیم و بدین منظور امروز این تفاهم نامه با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا می شود تا در این شرایط که شاهد شیوع بیماری کرونا و صدمه هایی در حوزه مشاغل در رابطه با صنایع دستی هستیم حمایت های لازم از هنرمندان این حوزه صورت گیرد.
اطلاع رسانی درباره شرایط، مزایا، خدمات و حمایت های بلندمدت صندوق، معرفی هنرمندان به صندوق، صدور معرفی نامه برای صنعتگران دارای مجوز تولید و کارت شناسایی فعال در رشته های در رابطه با صنایع دستی، ارسال اطلاعات کامل هویتی اعضای متقاضی عضویت در صندوق و معرفی نماینده تام الاختیار از تعهدهای معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین بر طبق این تفاهم نامه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم متعهد است که شرایط لازم برای عضویت تمام صنعتگران شاغل دارای مجوز را فراهم آورد و موظف است گزارش مشترک از نتایج را تهیه و به مقامات ذی ربط ارائه نماید.


منبع:

1399/08/14
15:58:06
5.0 / 5
1270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بریونی