گزارش بریونی؛

بیماران نقاهت را كجا بگذرانند

بیماران نقاهت را كجا بگذرانند

هتلها مهمانی كه اخیرا در بیمارستان بستری بوده و یا كرونا داشته را نمی پذیرند با این وجود رئیس جامعه هتلداران گفته اگر وزارت بهداشت بخواهد هتلها آماده پذیرش میهمان برای دوران نقاهت هستند!گروه جامعه؛ با گسترش روزافزون ویروس کرونا، افراد در گیر با این ویروس به مکانی برای گذراندن دوران نقاهت و یا دوران قرنطینه نیاز دارند. حالا که خیلی از بیمارستانها افراد را بعد از آخر دوران حاد بیماری مرخص می کنند، مردم به خانه های خود برای گذراندن دوران نقاهت می روند آن هم آپارتمان هایی که بسیار کوچک هستند و امکان وجود دو سرویس جداگانه برای اعضای سالم خانواده با اعضای درگیر با بیماری وجود ندارد. این امکان یعنی جداسازی افراد سالم از بیمار در یک خانواده در خیلی از خانه های ایرانی هم وجود ندارد. بنابراین است که با درگیر شدن یک فرد، احتمال انتقال ویروس به اعضای دیگر زیاد می شود.
اقدامات کشورهای دیگر برای جبران ضرر هتل ها
در شهر ووهان چین برای پیشگیری از انتقال ویروس کادر درمان به خانواده هایشان، آنها را به هتل ها بعنوان اقامتگاه فرستادند. در بعضی دیگر از هتل های چین بخشی از هتل ها به اقامت بیماران کرونایی اختصاص یافت. همینطور هنگام ورود مسافران از کشورهای دیگر، افراد را به هتل ها برای قرنطینه دو هفته ای می فرستادند و مرتب اتاق آنها را ضدعفونی می کردند تا بعد از گذشت ۱۴ روز اگر علائمی نداشتند اجازه حضور در شهر پکن را داشته باشند.
در مادرید هم ۴۰ هتل با ۹ هزار تخت برای بیماران آماده شد در بریتانیا تعدادی هتل بعنوان نقاهتگاه در نظر گرفتند و فرانسه هم با برخی از شرکتهای هتلداری، قرارداد بست تا کارکنان بیمارستانها مدتی را در این اقامتگاه ها سر کنند. آمریکا هم برخی از هتل ها را برای دوران نقاهت بیماران در نظر گرفت.
در ایران اما هتلداران چنین پیشنهادی را نپذیرفتند. سعید نمکی وزیر بهداشت اظهار داشته بود: «بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در محلی دیگر غیر از خانه باید نگهداری شوند و یکی از این فضاهای بینابینی هتل و فضاهای گردشگری می باشد که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد که بر همین مبنا مبادرت به پیش خرید خدمت از بخش گردشگری بعنوان پشتوانه مراکز درمانی می کنیم»
ولی تیموری معاون گردشگری کشور هم در ماه اسفند ۹۸ اظهار داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی کرونا از وزارت میراث فرهنگی درخواست نمود تا هتل ها مبادرت به پذیرش بیماران کرونایی بکنند که دوره درمان آنها در بیمارستان به پایان رسیده و احتیاج به طی دوره نقاهت دارند و امکان استراحت در منزل را ندارند و باید به هتل بروند. الان بعضی از هتل ها هم برای این امر اعلام آمادگی کرده اند.
وی با اشاره به اینکه اعلام پذیرش این بیماران در هتل بر مبنای رضایت هتل داران بوده است، اظهار داشت: ما فهرست هتل هایی که امکان پذیرش این گونه بیماران را دارند به وزارت بهداشت عرضه دادیم.
تیموری اضافه کرد: این هتل ها در تمام استان ها هستند و الان بعضی از هتل ها در شهرستان ها پذیرش این بیماران را شروع کرده اند. ولی در تهران هنوز پذیرش بیمار کرونایی را در هتل ها آغاز نکردیم. مقرر است تمام نکات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع این بیماری در هتل ها رعایت شود و در این راستا وزارت بهداشت مواد ضد عفونی کننده در اختیار هتل ها قرار می دهد.
از حرف تا عمل فاصله بسیار است
این صحبت ها در حد حرف بود نه عمل. هیچگاه وزارت بهداشت برای اقامت افراد در دوران قرنطینه به هتل ها اعلام نیاز نکرد. از آن طرف هتلداران هم مخالف اجرای این طرح بودند. هتلداران اعلام نمودند که اگر افراد را حتی در دوران نقاهت بپذیریم برند این هتل به خطر می افتد و پس از آن کمتر کسی می پذیرد که در آن هتل اقامت کند.
اول مرداد جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران اظهار داشته بود: در صورتیکه فرد علایم ابتلاء به کرونا را نداشته باشد، ولی شخصاً بداند که مبتلا به کرونا است در صورت رفتن به هتل جهت قرنطینه اقدامی خلاف اخلاق و موازین بهداشتی انجام داده است. جامعه هتل داران به صورت کامل مخالف قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا در هتل ها و مسافرخانه ها است چون که این مسأله سلامت مسافران دیگر را به خطر می اندازد.
حالا اما ورق برگشته و حمزه زاده گفته که بیماران کرونایی را برای گذراندن دوران نقاهت در هتل ها می پذیریم اما اگر وزارت بهداشت شرایط را آماده کند.
گویا جامعه هتلداران به این فکر افتاده حالا که وزارت بهداشت درخواست و یا برنامه ای برای این اقدام ندارد، حداقل برای تبلیغات خودشان هم که شده آمادگی صوری خویش را اعلام کنند.
حمزه زاده اخیرا در گفتگو با رادیو اعلام کرده: اگر وزارت بهداشت بخواهد قسمتی از برخی هتل ها را به این امر اختصاص می دهیم اما تا کنون وزارت بهداشت هیچ درخواستی نداده است. چون شاید امکانات نظامی و انتظامی در این حوزه وجود دارد.
حمزه زاده گفته که هتل ها آمادگی دارند تا این بیماران را بپذیرند. منتها تابحال این اقدام در حد حرف بوده است. ولی اگر زمانی نیاز شد، باید وزارت بهداشت بودجه آنرا مشخص نماید. هتل هم تخفیف می دهد و بخشی از آن هزینه هم توسط بیمار تأمین می شود. در این صورت ضوابط پذیرش بیماران در هتل ها اعلام خواهد شد.
موافقان و مخالفان پذیرش میهمان کرونایی در دوران نقاهت
این گفته حمزه زاده در بین اعضای جامعه هتلداران موافقان و مخالفانی هم دارد. مخالفان با حمزه زاده می گویند که این حرف بعد تبلیغاتی دارد. ما می دانیم که چنین درخواستی نیست و هتل ها راضی به چنین کاری نمی شوند چون از برند هتل خود می ترسند. از سوی دیگر موافقان با این مورد می گویند که هتل ها می توانند بخشی از اتاق ها را تنها به افرادی که دوران نقاهت را گذرانده اند اختصاص دهند که شرط آن هم داشتن برگه تست منفی کروناست. در واقع این افراد فقط برای گذراندن دوره استراحت یک هفته ای به هتل می آیند.
اما مخالفان می گویند حتی اگر کسی در این دوران گرفتار مشکلی شود در هتل ها هیچ امکانات بهداشتی و یا درمانی وجود ندارد ما تنها یک اتاق را در اختیار افراد می دهیم از طرفی مردم ایران آنقدر پول دار نیستند که خانه خویش را رها کنند و پول هتل یک هفته ای برای گذراندن دوران نقاهت بدهند. اما می توان هتل های دولتی را برای این کار اختصاص داد. یعنی می توان کل یک هتل دولتی را در اختیار این افراد گذاشت چون آنها به هر حال در طول سال میهمان دارند و از سویی مسئولیت اجتماعی شأن را در حق مردم رعایت کرده اند.
در حال حاضر ورود هر بیمار کرونایی در هتل ها ممنوع می باشد و هیچ هتلی بیمار کرونایی را نمی پذیرد بعضی از هتل ها که ضوابط بهداشتی محکم تری را رعایت می کنند، از مسافران خود می پرسند که آیا اخیرا در بیمارستان بستری شده اند یا نه. در آن صورت مسافر را نمی پذیرند اما بسیاری از هتل ها این موارد را رعایت نمی کنند چون اتاقشان خالی است.
 


منبع:

1399/08/18
14:56:14
5.0 / 5
1455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی