معاون گردشگری مطرح كرد؛

تشریح وضعیت خسارت و كمك های دولتی به صنعت توریسم

تشریح وضعیت خسارت و كمك های دولتی به صنعت توریسم

به گزارش بریونی معاون گردشگری حداقل خسارت وارد شده به گردشگری را در دوران كرونا تا آخر شهریور ۹۹ بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان نمود و از بیكاری ۸۸ هزار و ۵۰۰ نفر از فعالان این بخش تابحال اطلاع داد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، ولی تیموری بیان نمود: گردشگری جزو حوزه هایی بود که نه فقط در ایران که در همه دنیا بیشتر از سایر بخش های اقتصادی از کرونا خسارت دید.
او خاطرنشان کرد: دلیل این مورد هم مشخص است، چونکه در گردشگری دو مؤلفه اساسی مطرح است، اول اینکه سفر در ذات خود جابه جایی به همراه دارد و همین مساله منجر به شیوع بیشتر کرونا می شود. دومین مؤلفه هم این حقیقت است که گردشگری یک فرایند انسان محور است و فقط با فعالیت انسانی شکل می گیرد. یعنی به هیچ عنوان خدمات گردشگری مبتنی بر فضای مجازی نیست، ازاین رو هر دو مؤلفه تحت تاثیر مستقیم کرونا قرار دارند.
معاون گردشگری ضمن اشاره به این که خسارت قابل توجهی به واسطه کرونا به صنعت توریسم وارد شد، اضافه کرد: حداقل میزان خسارت واردشده تا آخر شهریورماه سال جاری بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
او به وضعیت نابسامان حوزه گردشگری پیش از کرونا اشاره نمود و توضیح داد: نکته مهم در بخش گردشگری وضعیت رکودی بود که پیش از کرونا به علل مختلف این حوزه تجربه نمود. حوزه گردشگری نیمه دوم سال ۹۸ را پرتلاطم شروع کرد و ناآرامی های اجتماعی آبان سال گذشته، شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی، گردشگری را تقریباً تعطیل کرده بود. ورود و خروج به کشور عملاً وجود نداشت، ازاین رو رکود شش ماه دوم سال ۹۸ با انتشار کرونا تشدید شد که تا امروز ادامه دارد.
تیموری اظهار داشت: درست است بسیاری بازار شب عید را از دست دادند، مثلاً فروشندگان لباس، شب عید، فروشی نداشتند، اما پس از تعطیلات کرونایی لباسی که شب عید ۲۰ هزار تومان می فروختند ۳۰ هزار تومان فروختند و ضررها جبران شد. ولی در حوزه گردشگری اگر امروز اتاقی خالی بماند دیگر فرصت جبرانی نیست ازاین رو این حوزه بسیار متضرر شده است.
او ضمن اشاره به اقدامات حمایتی دولت در این عرصه، اظهار داشت: دولت در دو نوبت از بخش گردشگری حمایت کرده است. در بخش اول، بر مبنای تصمیم دولت برای کمک به ۱۴ رسته شغلی بیشتر صدمه دیده از کرونا، فعالان گردشگری هم با پرداخت تسهیلات حمایت شدند. در همان مرحله ۳۸۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی پرداخت گردید. البته ثبت نام متقاضیان در مراحل اولیه بیشتر از این رقم بود. در واقع ابتدا مجموع وام درخواستی متقاضیان ۶۷۰ میلیارد تومان بود که برای دریافت این مقدار وام هم در بانک ها پرونده تشکیل شد، اما در نهایت فقط نیمی از این تعداد، مراحل کار را تا آخر به انجام رساندند و نیم دیگر فعالان از دریافت این وام منصرف شدند، چونکه ایراد این بسته حمایتی، اشتغال محور تنظیم شدن آن بود.
معاون گردشگری اضافه کرد: یعنی اگر کارگاهی پیش از کرونا ۵۰ نیروی کار داشت و می توانست آنها را نگاه دارد به تعداد نیروهای کارگاه می توانست درخواست دریافت تسهیلات داشته باشد اگر تعداد کارکنان کاهش پیدا می کرد فقط به تعداد کارکنان باقی مانده می توانست تقاضای دریافت تسهیلات داشته باشد.
او در توضیح شرایط بسته دوم حمایتی، بیان نمود: با عنایت به شرایط خاص گردشگری بسته حمایتی دوم برنامه ریزی شد. این بسته حمایتی بنگاه محور است و با نرخ سود ۱۲ درصد و به دور از نگاه اشتغال محوری که در بسته اول وجود داشت پرداخت خواهد شد. در واقع تمامی کسب وکارهای گردشگری با عنایت به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره می توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با دوره تنفس حدود شش ماه بهره مند شوند.
تیموری اعلام نمود: همینطور در کارگروه مقابله با تبعات اقتصادی کرونا مقرر شد، هزینه های بنگاه های فعال در حوزه گردشگری را به حداقل برسانیم. ازاین رو علاوه بر امهال بازپرداخت تسهیلات بانکی، کمک هزینه برای حامل های انرژی، مساعدت در بحث مالیات و حق بیمه کارفرما هم در نظر گرفته شده است.

1399/09/13
13:21:27
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: خدمات , سفر , فروش , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بریونی