مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به مهر اعلام كرد؛

پاركوركار تخت جمشید شناسایی شد

پاركوركار تخت جمشید شناسایی شد

به گزارش بریونی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شناسایی پارکورکار ناقض حریم تخت جمشید و پیگیری قضائی مبحث اطلاع داد.حمید فدایی به دنبال انتشار ویدئویی در فضای مجازی که جوان پارکورکاری را در حال جست و خیر روی سازه های تخت جمشید نشان داده است به خبرنگار مهر توضیح داد که این ویدئو متعلق به تابستان است و معلوم نیست با چه انگیزه ای از جانب برخی حالا در فضای مجازی قرار گرفته است.
وی با این وجود اعلام نمود: متأسفانه این مورد یکی دو روز است که بخشی از دغدغه پایگاه میراث جهانی میراث تخت جمشید شده است و ما بعد از بررسی، مبادرت به پیگیری مبحث کردیم.
فدایی، اضافه کرد: چنین رویدادی تابحال در تخت جمشید سابقه نداشته و باوجود اینکه یگان حفاظت تخت جمشید به وظایف خود عمل می کند جای سوال دارد که چگونه این خلأ حفاظتی روی داده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه از اداره ورزش و جوانان پیگیری مبحث انجام گرفته است، اظهار داشت: این شخص شناسایی شده و از آنجائیکه ما مخالف سرسخت چنین موضوعاتی هستیم و حفاظت از تخت جمشید از اهمیت برخوردار می باشد بنابر این مورد را تا برخورد با چنین فردی دنبال خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت در تخت جمشید حتی در عبور از طناب کشی ها حساسیت به خرج می دهد، اضافه کرد: این مشکل فرهنگی را باید زنگ خطری برای حرایم تاریخی در نظر گرفت که احتیاج به فرهنگسازی دارد و بیشتر روی چنین مسائلی باید کار شود.
وندالیسم مشابه در آثار دیگر تاریخی
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نقش رسانه ها در اهمیت بخشیدن به حفظ میراث فرهنگی را یادآوری کرد و اظهار داشت: همین جنس از وندالیسم را در آثار دیگری هم داریم که دست کمی از این چنین مواردی ندارد.
فدایی با اشاره به اینکه قسمت هایی از آثار تاریخی که دارای نگهبانی نیست و دورافتاده هستند در معرض وندالیسم قرار دارند، اظهار داشت: متأسفانه شاهد چنین اتفاقاتی در آن نقاط هم هستیم و تلاش می نماییم آثاری که به این سرنوشت گرفتار می شوند را پاکسازی نماییم.
وی با تصریح اینکه مورد خاص پارکورکاری که ویدئو آن انتشار یافته است جای تأمل دارد، اظهار داشت: این رویداد ناگوار در روزهایی اتفاق افتاده که متأسفانه پاندمی کرونا وجود داشته و ار خلوتی سایت تخت جمشید سوء استفاده شده است البته شاید این اتفاق در میان تعویض شیفت یگان حفاظت روی داده باشد؛ شاید هم مشکل از دوربین ناحیه فوق بوده است.
فدایی پیرامون اینکه آیا نقاطی از تخت جمشید خارج از دید دوربین های حفاظتی قرار دارد، اعلام نمود: تختگاه تخت جمشید تحت نظارت و مراقبت فیزیکی است و مستمر رصد می شود و اغلب نقاط زیر پوشش دوربین های نظارتی است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با این وجود اعلام نمود: با اینکه امکان دارد اتفاق فوق صدمه ای جدی به دنبال نداشته اما همین قبیح بودن این مساله و جریجه دار شدن اذهان عمومی نسبت به حفاظت از تخت جمشید لطمه ایست که می تواند در حکم قضائی و پی گیری ها تأثیرگذار باشد.
طرح همیاران تخت جمشید متوقف نشده است
فدایی پیرامون اجرای طرح همیاران تخت جمشید هم به خبرنگار مهر، اظهار داشت: این طرح متوقف نشده است و معمولاً در روزهایی مانند تعطیلات نوروز که شمار بازدیدکنندگان افزایش می یابد در کنار راهنمایان و یگان حفاظت به فعالیت می پردازند.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه در استفاده از طرح همیاران تخت جمشید جدیت وجود دارد، افزود: در نوروز حتما از ظرفیت های مردمی برای حفاظت حداکثر استفاده می نماییم اما در روزهایی که بازدیدکننده نداریم این طرح موضوعیتی ندارد.
وی با این وجود اعلام نمود: در حفاظت از حرایم تخت جمشید به جز تختگاه که چند ۱۰ هزار هکتار است به صورت معمول از همیاران حفاظت استفاده می نماییم.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در انتها با تکیه بر فرهنگ سازی پیرامون حفاظت از میراث فرهنگی، اظهار داشت: تا حدودی روی این مساله کار شده اما باید جدیت بیشتری به خرج داد چونکه حفاظت از میراث تاریخی کشور یک مسئولیت جمعی است و آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و رسانه ها می توانند به ما کمک کنند.


منبع:

1399/11/26
23:14:20
0.0 / 5
934
تگهای خبر: آموزش , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بریونی