گزارش بریونی؛

همه اظهارات پیرامون سفر ۱۴۰۰

همه اظهارات پیرامون سفر ۱۴۰۰

به گزارش بریونی در ایام اخیر اظهارات متفاوتی پیرامون سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ اعلام شده است از انجام سفرهای ایمن تا محدودیت ها برای سفر به جزایر و برگزاری نمایشگاهی برای برنامه ریزان صنعت توریسم.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شرایط سفر در روزهای کرونا هر لحظه در حال تغییر است. برخی اوقات رنگ شهرها تغییر می کند و امکان سفر به آنها وجود ندارد. زمان دیگر هم این شرایط پایدارتر می شود. کمتر از یک ماه دیگر هم به انتها سال ۹۹ و آغاز سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ مانده است. بسیاری از آژانسداران هنوز نمی دانند تکلیفشان با سفرهای نوروزی چیست. مردم هم تقریباً بلاتکلیف هستند به خصوص آنها که عید نوروز سال ۹۹ را به امید آخر شیوع ویروس گذراندند و قصد داشتند تا نوروز ۱۴۰۰ آنرا جبران کنند. مسؤلان وزارت بهداشت و میراث فرهنگی هم هر کدام یک چیزی می گویند. وزارت گردشگری بر انجام سفرهای ایمن معتقد می باشد و وزارت بهداشت هم تلویحاً با اینگونه سفرها موافق است اما در مصاحبه ها مردم را از انجام سفر، باز می دارد. آنچه که تا این لحظه درباره انجام سفرهای نوروزی گفته شده بدین شرح است: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ۲۹ بهمن در حاشیه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنای ما بر این است که تا می توانیم سخت گیری ها را ادامه دهیم و اگر مردم و ستادهای استانی و استانداری ها همراهی کردند، بتوانیم وضعیت مناسبی در انتها اسفند داشته باشیم.
واعظی اظهار داشت: ممکنست سازوکار جدیدی برای تعطیلات نوروزی داشته باشیم. هم به جهت اینکه مردم از تعطیلات عید استفاده بهتری کنند و هم برخلاف گذشته که ما هدف گردشگری مان چند شهر و استان بود، تغییر پیدا کند و آنرا به اغلب استان های کشور توسعه دهیم و این طور نباشد که در شمال و مشهد و اصفهان و شیراز خیلی تراکم باشد و در بعضی استانها خبری نباشد.
آنطور که از صحبت های واعظی می توان نتیجه گرفت، گویا مقرر است در روزهای تعطیلات، سفر به بعضی از شهرهای شمالی و جنوبی محدود شود، تا هم از تجمع افراد در شهرهای گردشگری جلوگیری شده و هم سفر در شهرهای دیگر توزیع شود.
از استان هرمزگان هم خبر رسیده که محدودیت هایی برای پذیرش مسافران وجود دارد. این محدودیت ها از آنجا شکل گرفت که در روزهای تعطیلات بهمن ماه، جزایر گردشگری استان هرمزگان مملو از مسافر بود و این حجم از سفرها، مسؤلان وزارت بهداشت را نگران کرد. استاندار هرمزگان هم اطلاعیه ای صادر و اعلام نمود: استان هرمزگان با توجه به این که در نیمه دوم سال آب و هوای مناسب و مطبوعی دارد، هر سال شاهد حضور میلیون ها مسافر است. در شرایط فعلی باتوجه به سفارش هایی که صورت گرفته از مردم تقاضا داریم از مسافرت به استان هرمزگان و مناطق آزاد این استان خودداری کنند؛ چونکه خدمات و سرویس دهی لازم بخصوص در سواحل و پارک ها به مسافران داده نمی گردد یا بسیار کاهش پیدا کرده است. محدودیت ورود مسافر به هرمزگان تا آخر اردیبهشت همتی اشاره کرد: در بندر شهید حقانی که شناورها از آنجا به سمت قشم حرکت می کنند، پیش بینی هایی صورت گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افراد با هزینه شخصی تست کرونا بگیرد و اگر فردی کرونا مثبت باشد باید با هزینه خود در آنجا قرنطینه الزامی شود. استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه اعمال محدودیت های ورود مسافر به استان هرمزگان تا آخر اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت، اشاره کرد: با آن دسته از توریستهایی که در اماکنی مانند هتل ها در چارچوب تورهای گردشگری به این استان می آیند، همکاری هایی می شود اما ما به شکل گسترده امکانات و خدمات عرضه نمی دهیم؛ ضمن اینکه در پارک ها و سواحل استان که در گذشته مسافران اسکان داده می شدند، خدماتی عرضه نمی دهیم و خدمات بندری ما هم محدود است. تور گردشگری به قشم تا ۱۴۰۰ انجام نمی شود از سوی دیگر، مرتضی شیخ زاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد قشم هم اظهار داشت: ثبت نام در سامانه قشم زیبا در روزهای بیماری کرونا برای مسافران الزامی است و از ورود مسافر به جزیره قشم بدون ثبت نام جلوگیری می شود. شیخ زاده اضافه کرد: استفاده از هتل، مهمانسرا، خانه های بومگردی و مسافر برای مسافران الزامی است و شرایط سفر یک خانواده و حضور در منزل اقوام ساکن قشم هم در این سامانه طراحی شده است. با بهره گیری از سامانه سفر هوشمند، ورود مسافرانی که قصد استفاده از چادر مسافرتی و اقامتگاه های بدون مجوز دارند، ممنوع می باشد. هتل ها و تأسیسات گردشگری امکان ثبت تعداد مسافران بر مبنای ظرفیت مجاز را دارند و پذیرش خارج از ظرفیت این اقامتگاه ها کنترل می شود. محدودیت برای پذیرش مسافران کیش وی همین طور گفته است: مقرر شده تا آخر فروردین ماه ۱۴۰۰ هیچ تور گردشگری در هرمزگان فعالیت نداشته باشد. غیر از جزیره قشم سازمان منطقه آزاد کیش هم بتازگی اعلام نموده که محدودیت هایی را برای سفر به کیش گذاشته است این محدودیت ها البته شامل ورود خودرو های غیربومی به کیش است. اما اگر مسافران رزرو هتل به همراه داشته باشند، مشکلی برای ورودشان وجود ندارد. ورود مسافران بدون خودرو از مسیر دریایی به جزیره کیش به غیر از افراد دارای مدرک مالکیت و یا اجاره سالیانه منزل مسکونی، افراد شاغل یا دارای مدرک رزرو هتل در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ممنوع خواهد بود. برخورد با آژانس های صادر کننده مجوز تور گردشگری
هر یک از استان های کشور درباره محدودیت هایی که برای انجام سفرها به آن استان وجود دارد اطلاع رسانی می کنند بعنوان مثال مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان اعلام نموده که پلیس به تورهای فاقد کد اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهدنمود بلکه نظارت بر تورهای دارای مجوز را هم تسهیل می کند. اما از استان خوزستان که حالا بعضی از شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارد هم خبر رسیده که سفر به آن ممنوع می باشد. بعنوان مثال فرماندار دزفول گفته است به سبب وضعیت قرمز کرونائی، برگزاری تمامی تورهای گردشگری در این شهرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع می باشد. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد هم از اخراج تورهای ناقض پروتکل های بهداشتی از یزد آگاهی داده و گفته که در ایام اخیر دو تور غیرمجاز از استان های شمالی کشور در یزد حضور داشتند که از اسکان آنها جلوگیری و به استان های خود برگردانده شدند. از استان تهران هم خبر رسیده که سوم اسفند ماه پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در نامه ای به انجمن های دفاتر مسافرتی درباره صدور مجوز سفر برای برگزاری تورهای گردشگری اخطار و اخطار داد.
این نامه خطاب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران و تهران نوشته شده در آن آمده: طبق گزارش های به دست آمده، بررسی و نظارت های به عمل آمده از مبادی برگزاری تورهای داخلی مشخص شده که بعضی از دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی به نحوی از انحاء مبادرت به واگذاری یا صدور مجوز سفر برای افراد، سایت ها و صفحات مجازی برگزارکننده تورهای گردشگری غیرمجاز می کنند.
بنابراین خواهشمند است ضمن یادآوری بند «الف» از ماده ۱ فصل اول بخشنامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی (صرفاً دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی دارای پروانه بهره برداری بند «ب» مجاز به عرضه خدمات گردشگری همچون برگزاری تورهای گردشگری هستند).
به دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی اعلام کنید که در صورت مشاهده هر گونه واگذاری یا صدور مجوز، صدور فهرست بیمه و عرضه مدارک تور برای افراد و سایت ها و صفحات مجازی صدرالاشاره، پرونده شرکت جهت تصمیم گیری های بعدی به کمیسیون فنی نظارت بر عملکرد دفاتر احاله خواهد شد.
دو راه سبز برای سفر ایمن
نامه مدیرکل استان تهران برای جلوگیری از برگزاری تورهای گردشگری نیست بلکه برای صدور مجوز به کسانی است که تنها به گرفتن یک مجوز از یک آژانس بسنده می کنند و مسافران را به سفر می برند آن هم نه در چارچوب تورهای گردشگری ایمن.
چون وزارت میراث فرهنگی بتازگی از دو الگوی سفر ایمن بعنوان راههای سبز سفر در روزهای کرونا نام برده است. این دو الگو شامل سفر با تورهای گردشگری مجاز و دیگری سفر با خودروی شخصی و اقامت در مراکز اقامتی مورد تأیید است.
اینها راهکارهایی بود که وزارت میراث فرهنگی پیشنهاد کرده صورت گیرد و درباره آن با وزارت بهداشت هم آن طور که معاون گردشگری گفته است، به توافق رسیده اند. در این زمینه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی هم گفته که سفرهای انبوه مورد تأیید وزارت بهداشت نیست اما آنها با برگزاری سفر ایمن و در قالب استاندارد و کنترل شده مشکلی ندارند.
هتل ها باز هستند
در این میان، جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران هم درباره رزروهای نوروزی هتل در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: هتل های کشور از الان رزروهای نوروزی خویش را آغاز نموده اند. این رزروها بدون هیچ محدودیتی در همه شهرهای ایران انجام می شود. وی ادامه داد: ستاد کرونا محدودیت های بین شهری با خودروی شخصی را اعلام نموده است اما سفرهای ریلی و هوایی همچنان انجام می شود. حالا همه هتل ها در همه شهرهای کشور فعال می باشند مگر آنکه مدیر هتلی بخواهد فعلاً فعالیت نکند مانند بعضی از هتل های شهر مشهد که مالک تصمیم گرفته فعلاً میهمان نپذیرد اما ستاد کرونا اعلام نکرده تعطیل شود. در واقع ستاد کرونا هتل های هیچ شهری را تعطیل نکرده است.
حمزه زاده همینطور درباره کنسلی رزروهای عید نوروز هم توضیحاتی داد و به این مساله اشاره نمود که سال قبل باآنکه به سبب شیوع ویروس کرونا و اعلام تعطیلی هتل های همه شهرهای کشور توسط ستاد مبارزه با این بیماری، هتل ها مبلغ کنسلی مسافران را پرداخت کردند؛ اما سال جاری مسافر با علم به شیوع ویروس کرونا مبادرت به رزرو هتل می کند. بدین سبب اگر اتاقی را کنسل کند، باید جریمه کنسلی را بپردازد. مگر اینکه ستاد کرونا اعلام نماید، هتل های یک شهری تعطیل شود. در آن صورت هم باید جلسه ای برگزار شده و تصمیم گیری شود.
برنامه ریزی برای سفر در نمایشگاه گردشگری
با وجود همه این محدودیت ها و اظهارنظرهای متفاوت درباره سفر، نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی از روز ۵ اسفند ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران انجام می شود. مسؤلان برگزاری این نمایشگاه، هدف از آنرا برنامه ریزی مردم برای سفرهای نوروز ۱۴۰۰ می دانند و اینکه آژانس های مسافرتی بتوانند در این نمایشگاه، تورهای مجاز و سفرهای ایمن خویش را به مردم معرفی کنند. حالا باید دید آیا واقعاً چنین اتفاقی در این نمایشگاه می افتد؟ چون هر سال هدف از برگزاری نمایشگاه در روزهای نزدیک به عید نوروز همین بوده است باید دید سال جاری چه تفاوتی خواهد کرد؟!


منبع:

1399/12/05
18:48:27
0.0 / 5
690
تگهای خبر: اصفهان , اقامت , پزشك , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بریونی