در دیدار طالبیان و معاون وزیر امورخارجه ازبكستان مطرح شد؛

پیشنهاد راه اندازی تورهای نوروز وجاده ابریشم بین ایران و ازبكستان

پیشنهاد راه اندازی تورهای نوروز وجاده ابریشم بین ایران و ازبكستان

معاون میراث فرهنگی کشور در دیدار با معاون وزیر امورخارجه ازبکستان راه اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، فرقت صدیقوف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان که همراه با هیئتی به ایران سفر کرده است با محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور دیدار و گفت و گو کرد. در این جلسه، بر گسترش و شروع همکاریهای مشترک در برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای، مرمت و بازسازی بناها و نسخ خطی، تهیه پرونده های مشترک میراث ناملموس برای ثبت جهانی، کاوش و بررسی های باستان شناسی، گردشگری، هتل سازی، معرفی صنایع دستی و صادرات آن و برگزاری هفته فرهنگی در دو کشور تاکید شد.
همچنین مقرر شد، زمینه های همکاریهای مشترک در دیداری جداگانه با سفیر این کشور نهایی و سپس برای اجرائی شدن در قالب یادداشت تفاهم به وزارت امورخارجه کشور ازبکستان ارسال شود.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه باتوجه به اقدامات مرمتی در قالب استاد و شاگردی و پرورش استادکاران جوان و توسعه دانش سنتی از آمادگی این معاونت در تهیه پرونده های مشترک میراث ملموس و ناملموس آگاهی داد.
او با اشاره به توسعه دانش سنتی و پرونده های مشترک بین دو کشور همچون نوروز و جاده ابریشم که ایران در مراحل پایانی برای الحاق به پرونده مشترک ازبکستان و چین است، راه اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.
درخواست تقویت همکاریهای ایران و ازبکستان در حوزه نسخ خطی
فرقت صدیقوف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان نیز با اشاره به ۴۷۰۰ اثر تاریخی که ۱۳۰۰ اثر آن از طرف یونسکو حفاظت می شود و ثبت شهر خیوه بعنوان نخستین میراث جهانی ازبکستان در لیست میراث جهانی و اشتراکات فرهنگی، تسهیلات روادید بین دو کشور در زمینه تبادل توریست گسترش همکاریهای فی درخلال و اجرائی شدن آن در کوتاه ترین فرصت ممکن را خواهان شد.
او با بیان راه اندازی مرکز تحقیقات اسلامی در شهر بخارا و مرکز تمدن اسلامی در تاشکند و انجام تحقیقات بر روی متون و نسخ خطی قرآنی و اسلامی از طرف دانشجویان و پژوهشگران ازبکستانی بر شروع همکاریهای مشترک دراین زمینه و حضور متخصصان و کارشناسان نسخ خطی ایران در این کشور تاکید کرد.
اشاعه دانش سنتی در ایران
آمادگی ایران برای برگزاری کلاس های آموزش به صورت آنلاین، همکاریهای مشترک مرمتی و صادرات مصالح سنتی مورد نیاز در مرمت بناهای تاریخی کشور ازبکستان همچون پیشنهادهای احمدی روئینی مدیرکل محوطه ها و بافت ها در این جلسه بود.
محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی نیز در این جلسه با معرفی نرم افزار جام برای ثبت شناسنامه ای اموال منقول موزه ای از آمادگی ایران برای همکاریهای مشترک دراین زمینه، برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای، هفته های فرهنگی، معرفی و بررسی های کارشناسی بر روی نسخ خطی و اعزام کارشناسان نسخ خطی خبرداد.

1399/12/22
14:19:26
0.0 / 5
630
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی