گزارش بریونی؛

پیچیدگی های تصمیم برای سفرهای نوروز

پیچیدگی های تصمیم برای سفرهای نوروز

بریونی: مردم هنوز برای سفرهای نوروزی سردرگم هستند، 40 شهر طبق اعلام ستاد کرونا ممنوعیت سفر با خودروی شخصی دارند و برای استانهایی که در این لیست نیستند، فرمانداران و استانداران جداگانه تصمیم میگیرند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ حکایت ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند حکایت این روزهای مسئولین کشور در رابطه با تصمیم برای سفرهای نوروزی است. ستاد کرونا سفر به تعدادی از شهرها را ممنوع می کند و استانداران و فرمانداران هر کدام برای خودشان تصمیم گرفته و اعلام می کنند که سفر به شهرشان شامل جریمه و محدودیت خواهد بود. همین طور بااینکه جریمه سفر به شهرهای ممنوعه ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده اما یکباره یکی از همین دو پادشاه در شهرها اعلام می کنند که این جریمه یک میلیون تومان است!
در ستاد کرونا نیز تکلیف سفر با خودروی شخصی مشخص نیست. چون در اطلاعیه شماره ۵ اعلام شده تا جای ممکن با خودروی شخصی سفر کنید و از سویی سفر با خودروی شخصی در شهرها شامل جریمه می شود! مجموع این اظهارات و تصمیمات چندگانه باعث شده مردم با وجود اینکه تنها سه روز تا آخر سال مانده هنوز ندانند که تکلیفشان با سفرهای نوروزی چیست.
سفر به شهر قرمز پررنگ یا نارنجی کمرنگ؟
سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در آخرین اظهارنظر خود در گفتگو با شبکه خبر از رنگ بندی جدید آگاهی داده و گفته است: قرار شد برای سفرهای نوروزی رنگ بندی اعلام نماییم. دو گزینه رنگ بندی برمبنای وضعیت موجود و رنگ بندی برمبنای مؤلفه ویروس موتاسیون یافته و از عزیزانم در ستاد ملی تقاضا کردیم که اگر هر کدام از آنها را بپذیرند فواید و مزایای مشخص خودرا دارد و دوستان رنگ بندی شادتر را پذیرفتند که آبی و زرد بیشتر و قرمز و نارنجی کمتری داشت؛ یعنی همان مؤلفه قبلی و بدون مداخله ویروس موتاسیون یافته و ما هم چون قرار بر تبعیت از فرمایش عزیزان در ستاد داریم و قرار بر اعمال و اعلام تک صدایی است ما خواستیم تا عزیزان همین تصمیم را اعلام کنند؛ گرچه طبق فرمایش مقام معظم رهبری حد و حدود اعلام محدودیت با ما است اما اعمال آن با دیگران است و ما به سبب اعمال تک صدایی این را پذیرفتیم.
بنابر اظهارات صریح وزیر بهداشت مطلقاً موافق سفر نیست هیچکدام از پزشکان و مسئولان بهداشتی دیگر هم موافق سفر نیستند اما در کل تنها ۴۰ سفر ممنوعیت سفر دارد آن هم تنها با خودروی شخصی این همان سیاستی است که سبب شده مردم سه روز مانده به عید نوروز هنوز سردرگم باشند.

سفرهای نوروزی به همه شهرهای کشور جز ۴۰ شهر با خودروی شخصی اعلام شده توسط ستاد کرونا و جز چند استان اعلام شده توسط استانداران آزاد است. در حقیقت طبق اطلاعیه شماره ۵ ستاد کرونا ۴۰ شهر اعلام شده جزو شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی هستند که تردد با خودروی شخصی به آنها ممنوع می باشد. تعدادی از فرمانداران این شهرها نیز گفته اند که خدمات گردشگری به گردشگران داده نمی گردد.
سفر به مازندران آزاد است ولی شما نیایید!
جالب اینجاست استان مازندران که همیشه گرفتار چالش بود و ورود مسافران به این استان ممنوع اعلام می شد بااینکه تا همین رو سه روز پیش در وضعیت قرمز و نارنجی بود اما زرد و آبی شد جالب تر آنکه وزیر بهداشت به مازندران سفر و از مردم تقاضا کرد که به مازندران سفر نکنند اما هیچیک از شهرهای این استان در لیست شهرهای ممنوعه نیستند. سوال اینجاست اگر مبنای تکلیف سفرهای نوروزی اطلاعیه های ستاد کروناست چرا وزیر بهداشت برخلاف این اطلاعیه ها سخنرانی می کند؟
سفر به یزد مشروط به رزرو هتل
در استان یزد اعلام گردید تنها شهر خاتم وضعیت نارنجی دارد در صورتیکه برخی تصور کردند کلاً سفر به این شهر ممنوع می باشد. چون سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد پیش از مشخص شدن رنگ بندی استان یزد توسط وزارت بهداشتٰ، سفر نوروزی یزد را ممنوع اعلام نموده بود. ولی پس از آن سخنگوی ستاد استانی کرونا این خبر را برداشت شخصی دانست!
طالبی استاندار یزد هم اظهار داشت: ممنوعیت چادر زدن در اماکن عمومی و خیابان ها، ورود حتمی گردشگران در صورت رزرو هتل و اقامتگاه مجاز بعنوان دو مصوبه قبلی ستاد اجرائی خدمات سفر استان، همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.
این برداشت های نادرست و اطلاعات غلط مردم را برای سفرهای نوروزی گرفتار سردرگمی کرده است؛ همین طور اجرای سیاست های سلیقه ای توسط سخنگوهای ستاد مقابله با کرونای هر استان و یا فرمانداران نیز به این سردرگمی افزوده است
جریمه یک میلیونی برای مسافران اصفهان
این برداشت های نادرست و اطلاعات غلط مردم را برای سفرهای نوروزی گرفتار سردرگمی کرده است. همین طور اجرای سیاست های سلیقه ای توسط سخنگوهای ستاد مقابله با کرونای هر استان و یا فرمانداران نیز به این سردرگمی افزوده است. بعنوان مثال بااینکه اعلام شده که مسافران برای تردد به استان های قرمز و نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند اما حجت الله غلامی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان در شب ۲۶ اسفند اعلام نمود: جریمه خودرو های غیر بومی برای ورود به اصفهان تا یک میلیون تومان تعیین شده است. همین طور برمبنای اعلام وزارت بهداشت هم اکنون ۱۹ شهرستان اصفهان در وضعیت زرد کرونا قرار دارد. چهار شهرستان استان نیز در وضعیت آبی و شهرستان گلپایگان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارد. وضعیت شهرستان خوانسار نیز در زمینه شیوع بیماری مناسب نمی باشد و در آستانه قرار گرفتن در وضعیت نارنجی است.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان با اعلان اینکه ورود همه خودرو های غیر بومی به شهر اصفهان ممنوع می باشد، اظهار داشت: ورود خودرو از شهرهای وضعیت قرمز به اصفهان مشمول یک میلیون تومان جریمه خواهد شد. ورود خودرو ها از شهرها با وضعیت نارنجی به اصفهان نیز مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی می شود. همین طور مسافرانی که رزرو اقامتگاه دارند اجازه سفر به اصفهان را خواهند داشت.
سفر به بوشهر تنها در ایام پایانی هر هفته ممنوع!
در استان بوشهر نیز اعلام شده سفر با خودروی شخصی به گناوه دیلم و کنگان ممنوعست و این مورد توسط فرمانداران نیز به اطلاع مردم رسیده است. اما عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در روز ۲۴ اسفند اظهار داشت: مسافرت به استان بوشهر در سه روز پایانی هر هفته ممنوع می باشد. به احتمال زیاد رنگ وضعیت کرونائی برخی شهرهای استان بوشهر خصوصاً در شمال استان تغییر می کند.
وی با اشاره به اینکه سواحل و مدرسه های استان بوشهر برای اقامت در روزهای نوروز بسته است، افزود: در مدارس و سواحل استان بوشهر هیچ نوع امکانات اقامتی و خدماتی وجود ندارد.
سفر به شیراز زرد رنگ ممنوع!
غیر از محدودیت هایی که ستاد کرونا برای ۴۰ شهر اعلام نموده، فرمانداران و استانداران هم محدودیت هایی را اطلاع رسانی کرده اند. به این معنا که بااینکه آن استان در وضعیت قرمز نیست ولی ممنوعیت برای ورود به آن اعلام شده است.
شهرستانهای ارسنجان و زرین دشت تنها شهرستان های نارنجی استان فارس هستند که در اطلاعیه ستاد کرونا به آن اشاره شده با این وجود استاندار فارس تاکید کرده که بر طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، سفر به شهرهای زرد نظیر شیراز، ممنوع و کمپ ها و اماکن اقامتی این مناطق هم تعطیلست شهرستانهای ارسنجان و زرین دشت تنها شهرستان های نارنجی استان فارس هستند که در اطلاعیه ستاد کرونا به آن اشاره شده با این وجود استاندار فارس تاکید کرده که بر طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، سفر به شهرهای زرد نظیر شیراز، ممنوع و کمپ ها و اماکن اقامتی این مناطق هم تعطیل می باشد.
عنایت الله رحیمی در جلسه مجازی استانداران با وزیر کشور با اعلان اینکه حالا ۲۵ شهر استان فارس در وضعیت آبی و ۱۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارد، اظهار داشت: سفر از شهرهای قرمز به استان فارس اکیداً ممنوع می باشد.
هرمزگان در فهرست نیست ولی ممنوع است!
استان هرمزگان نیز جز بندر خمیر در لیست شهرهای ممنوعه قرار ندارد اما علی رئوفی معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان گفته طبق مصوبه ستاد ملی کرونا مسافرت به شهرهایی که وضعیت آنها آبی یا زرد است ممنوع نیست، ولی هرمزگان به سبب اینکه استانی مسافرپذیر است سفر کردن به آن ممنوع می باشد. دریابانی و نیروی انتظامی با قایق هایی که مسافرین را به صورت غیرمجاز منتقل می کنند، برخورد می کند. همین طور از ۲۰ اسفندماه در همه ورودی های هرمزگان آزمایش کرونا انجام می شود که مسافران بدون تست کرونا اجازه ورود به شهرستان های استان ندارند.

قصر شیرین آبی است ولی مسافر نمی گیرد
۲۶ اسفند ماه مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین گفته که تعطیلات اختتام سال جاری و نوروز سال ۱۴۰۰ پذیرای مسافران و میهمانان نوروزی در این شهرستان نیستیم و از مردم دیگر نقاط استان کرمانشاه و کشور می خواهیم به قصرشیرین سفر نکنند. برمبنای اعلام ستاد کرونا ما هیچ نوع خدماتی به مسافران و میهمانان نوروزی در این شهرستان نخواهیم داد و تمام میادین و بوستان های این شهر مسدود است. اجازه برگزاری چادر در پارک ها و بوستان های شهر داده نخواهد شد. همین طور وضعیت شهرستان قصرشیرین از لحاظ ابتلاء به ویروس کرونا آبی است ولی این وضعیت شکننده بوده و احتمال تغییر آن زیاد است.
صحبت های فرماندار قصر شیرین در حالی است که این شهرستان و شهرهای دیگر استان کرمانشاه در لیست ۴۰ شهر ممنوعه وزارت بهداشت نیست.
برخی هتلداران مجوز تردد می گیرند!
موضوع دیگر درباره ممنوعیت تردد در شهرها و استفاده از خودروی شخصی است که هر کسی مجاز یا غیرمجاز به صورت سلیقه ای عمل می کند. بعنوان نمونه هتلی در شرق کشور به مسافران همیشگی خود پیامک داده که اگر می خواهید به این شهر سفر کنید، ما می توانیم مشکل تردد شما را حل کنیم! مسافران سایت های رزرو تور گردشگری نیز پیامک هایی را دریافت می کنند که در آن اعلام شده به کاربران خود، وچر هتل خواهند داد.
بالاخره سفر با خودروی شخصی ایمن است یا نه؟
در اطلاعیه ستاد کرونا آمده که تا جای ممکن با خودروی شخصی سفر کنید؛ این در حالیست که مسافران شهرهای ممنوعه در صورت سفر با خودروی شخصی جریمه می شوند! همین طور بااینکه در زمانی که تازه کرونا شیوع پیدا کرده بود، اعلام شد، ایمن ترین وسیله نقلیه، خودروی شخصی است اما حالا اعلام می شود که سفر با خودروی شخصی ممنوع می باشد. با این وجود در اطلاعیه ستاد کرونا آمده که تا جای ممکن با خودروی شخصی سفر کنید؛ این در حالیست که مسافران شهرهای ممنوعه در صورت سفر با خودروی شخصی جریمه می شوند!
آنچه که تا کنون به صورت قطعی مشخص شده این است که تردد به استانها ممکنست برای مسافران تعدادی از شهرها طبق اظهارات سلیقه ای، مشمول جریمه شوند. پروازها نیز لغو شود و مسافران برای دریافت هزینه کنسلی خود گرفتار مشکل شوند. همین طور ممکنست که هنگام سفر به شهری، آن شهر رنگ عوض کند و وضعیت آن نامناسب باشد اما بطور حتما مسافران هیچ شهری اجازه اقامت در چادر مسافرتی، کمپ ها و اقامتگاه های غیر مجاز مانند مدارس و مهمانسراها را ندارند.


منبع:

1399/12/28
14:00:12
0.0 / 5
942
تگهای خبر: آموزش , اصفهان , اقامت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بریونی