گزارش مهر از سفرهای نوروزی؛

وضعیت سفر در ایام اول سال ۱۴۰۰

وضعیت سفر در ایام اول سال ۱۴۰۰

بریونی: در ایام شروع سال یک هزار و چهارصد با وجود اینکه بیشتر شهرها در وضعیت آبی و زرد قرار داشتند اما تغییر وضعیت رنگ شهرها باعث شده تا از مسافران درخواست شود و به شهرشان برگردند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در هفته اول نوروز ۱۴۰۰ مردم به سفر رفتند. با وجود اینکه تا پیش از تحویل سال نو اعلام می شد سفر نروید و شهرهای قرمز و نارنجی زیادی در سطح کشور به سبب شیوع ویروس وجود داشت، اما وزیر بهداشت اعلام نمود که از رنگ های شاد برای انتخاب شهرها استفاده شده و بیشتر شهرهای کشور به رنگ آبی و زرد درآمدند و تردد و سفر به آنها مجاز شد حتی استان مازندران که همیشه جزو استان های نارنجی یا قرمز بود! هر چند وزیر بهداشت بارها اعلام نمود که این وزارتخانه با سفرهای نوروزی مخالف است.
با اعلام مجاز شدن سفر به شهرهای مختلف کشور، تردد در جاده ها نیز در ایام پایانی سال و اوایل سال زیاد شد. اما هنوز استان خوزستان در رده استان هایی بود که به آسانی نمی شد به آن سفر کرد. با این وجود تعدادی از استان های دیگر نیز بودند که اعلام می کردند سفر به آنها با محدودیت هایی مواجه می باشد مانند استاندار هرمزگان که اعلام نمود ورود به این استان منوط به داشتن تست منفی کروناست.
قبل از شروع سال نیز گفته شده بود که این شهرها بااینکه زرد و آبی هستند اما ممکنست در طول سفر هموطنان، تغییر رنگ دهند پس مسافران باید در مدت ۷۲ ساعت آن شهر را ترک کنند.
تا کنون اعلام شده که ۱۱ شهرستان قرمز و ۳۸ شهرستان نیز نارنجی، ۲۹۴ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر نیز در وضعیت آبی قرار دارند و مسافران شهرهای قرمز و نارنجی باید به سرعت برگردند.
جریمه مسافران در شهرهایی که رنگ عوض کردند
در روز چهارم فروردین احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راه از اتمام مهلت سه روز خروج خودرو های با پلاک غیربومی از شهرهای جدید قرمز و نارنجی آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به اطلاعیه قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص اضافه شدن برخی از شهرهای جدید به گروه قرمز و نارنجی و اتمام مهلت ۳ روزه برای خروج خودرو ها با پلاک غیر بومی از این شهرها، از امروز برابر مقررات در صورت مشاهده تردد خودرو با پلاک غیربومی در این شهرها اعمال جریمه یک میلیون تومانی در شهرهای قرمز و پانصد هزارتومانی در شهرهای نارنجی صورت می گیرد.
این اقدام انجام شد و در استانی مانند اصفهان طی سه روز از ورود ۸۷۷ خودرو به شهرهای وضعیت قرمز و نارنجی کرونا جلوگیری شد. همین طور در این استان به دو هزار و ۵۰۰ خودرو نیز برای ورود به شهرهای وضعیت قرمز و نارنجی کرونا تذکر داده شد و برای ۳۴۷ خودرو نیز جریمه ۵۰۰ هزار تومانی صادر شد. برای یک هزار و ۱۰۰ خودرو نیز در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی استان اصفهان جریمه ۲۰۰ هزار تومانی صادر گردیده است.
مخالفت با دستورالعمل وزارت بهداشت
در پی جریمه شدن افراد و تغییر رنگ شهرها و مهلت ۷۲ ساعته به مسافران، ولی تیموری معاون وزیر گردشگری در جریان سفرش به کرمان نسبت به این دستورالعمل واکنش نشان داد و اظهار داشت: این دستورالعمل، مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد چون در ابتدای سال قرار شد تا انتهای ایام نوروز ۱۴۰۰ به تعداد شهرهای قرمز و نارنجی اضافه نشود. ما دغدغه های وزارت بهداشت را درک می نماییم و همکاری لازم را با آنها داریم. مقرر بود دستورالعمل ها و پیشنهادات در جلسات ستاد ملی کرونا تصویب شود اما اخیراً شاهد برخی تغییرات در تصمیمات وزارت بهداشت هستیم ولی این دستورالعمل بی برنامگی و سردرگمی برای مردم ایجاد کرده است.
همچنین هر از گاهی خبر می رسد که یکی از جاده های پر تردد در کشور مسدود می شود مانند جاده چالوس که طبق اعلام رئیس مرکز اطلاعات پلیس راهور ناجا، باتوجه به هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی درباره وزش باد شدید و احتمال ریزش سنگ، این جاده روز گذشته برای ساعاتی بسته شد.
این خبرها نشان میدهد که اگر مسافری هم به سفر در استانی برود ممکنست یا در میانه راه با مسدود شدن جاده مواجه شود و یا اینکه آن شهر یا استان با تغییر وضعیت رو به رو باشد در آن صورت برای جلوگیری از جریمه شدن، می بایست به مبدا برگردد بدین سبب سفر خوشایندی برای مسافر نوروزی نخواهد بود.
تشدید نظارت ها مجازی است یا واقعی؟
مشکل دیگر آنجاست که بااینکه وزارت میراث فرهنگی اعلام می کند، در روزهای نوروز بازرسی ها برای رعایت پروتکلهای بهداشتی در تأسیسات گردشگری تشدید می شود، اما در حقیقت این طور نیست و بازدید سرزده از مراکز اقامتی مانند همین مسافرخانه های تهران نشان میدهد که کمترین رعایت بهداشت در آنها نیز صورت نمی گیرد ضمن اینکه نرخ اعلامی آنها به مسافر با خدماتی که ارائه می دهند اصلاً همخوان نیست!
بنابراین اگر نظارتی بود، بطور قطع باید به این موارد رسیدگی می شد یا با آنها برخوردی صورت می گرفت در صورتیکه چنین اتفاقی بطور مثال از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تا کنون و با گذشت چهار روز از ایام عید رخ نداده است.
با وجود اینکه در شهرهای گردشگری کشور سفر مجاز شده بود و مسئولان کشوری نیز در عین حال از مردم می خواستند تا به سفر نروند و از جانب دیگر اقامت در اماکن غیرمجاز را ممنوع کرده بودند اما تعدادی از متولیان در جامعه هتلداران کشور اعلام می کردند که به رغم جاده های شلوغ، پروازهای تکمیل و واگن های پر قطار، هتل ها و مراکز اقامتی مجاز با درصد اشغال بسیار پایین رو به رو هستند!
قرنطینه ۳۰ مسافر نوروزی در مرز
در بخش مرزهای کشور و ورود توریستهای خارجی به ایران نیز اعلام گردید که تا روز سوم عید نوروز بیش از ۷۷۰۰ تست فوری از ۳۳ هزار و ۷۸۵ مسافر نوروزی در مرزهای رسمی کشور گرفته شده است که از این تعداد ۳۰ نفر مشکوک به بیماری کرونا به قرنطینه منتقل شده اند.
با نظر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، کنترل بهداشتی مسافران ورودی به کشور از مرزهای رسمی در ۱۶ استان و ۳۳ مرز زمینی، هوایی و دریایی بر عهده هلال احمر قرار گرفته و این طرح از روز ۲۰ اسفند ۹۹ در حال اجراست.


منبع:

1400/01/06
13:23:50
5.0 / 5
873
تگهای خبر: اصفهان , اقامت , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی