گزارش بریونی؛

شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالك!

شعارنویسی روی دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالك!

بریونی: دیوار مسجد و مدرسه معیرالممالک در محله سنگلج تهران را با روشن کردن آتش مواد مخدر و شعارنویسی سیاه کردند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، دوستعلی خان معیرالممالک داماد ناصرالدین شاه سی هزار متر مربع باغ داشت که قسمتی از آن مسجد، مدرسه و آب انبار بود. گنبد عظیم و آجری مدرسه و مسجد وقتی در کوچه پس کوچه های سنگلج قدم می زنی ازراه دور هم پیداست. نزدیک تر که می شوی نه از آن باغ عظیم خبری هست و نه از خانه آن. اما هنوز آب انبار قدیمی و مسجدش پابرجا است. هنوز در نزدیکی این مسجد، حمام معیرالممالک وجود دارد و در بین آپارتمان های تولید شده ردی از خانه هایی با درهای ورودی چوبی و کوبه های زنانه و مردانه وجود دارد.
مسجد، مدرسه و آب انبار معیرالممالک مربوط به دوره قاجار بوده که با شماره ۲۶۸۷ در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید بنایی که ۶ سال پیش تغییرات گسترده در آن سبب نگرانی کارشناسان میراث فرهنگی شده بود.

این مسجد یک طاق ورودی داشت که متعلق به دوره قاجار بود. متولیان مسجد، آنرا در تخریب کرده و باردیگر ساختند چون اعلام نموده بودند که یکی از جرزهای آن حرمت کرده و احتمال تخریب داده بودند. کارشناسان میراث فرهنگی نیز گفته بودند که مقاوم سازی صورت گیرد نه تخریب. اما پس از مدتی این طاق خراب شد و باردیگر آنرا ساختند.

نمای قدیمی از مسجد معیرالممالک
اما حالا مشاهده می شود که روی دیوارهای بیرونی این بنا دیوار نویسی و شعار نویسی شده است. آثار سیاهی شدن آجرها در اثر آتش مواد مخدر، قابل دیدن است و کوچه های اطرافش محلی برای تجمع زباله و معتادان محل شده است. بازیگوشی پسرکان جوان هم به دیوارهای این بنای تاریخی لطمه کمی نزده است چون آثار ترقه و شمع های خاموش شده، دیوار این بنا را سیاه کرده است.


منبع:

1400/01/24
14:08:31
5.0 / 5
330
تگهای خبر: آپارتمان , تولید , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بریونی