میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

كوك شدن ساعت شمس العماره

كوك شدن ساعت شمس العماره

بریونی: محدودیت پرواز به 39 کشور، رسمیت یافتن اجرای طرح گردشگری آشوراده، به صدا درآمدن ساعت شمس العماره، برنامه ریزی برای حضور در اکسپو دوبی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ در این هفته از شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی خبر رسید که مدیرعامل این شرکت گفته است: برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ دوبی که به سال ۲۰۲۱ موکول شد، مقرر است بخشی با عنوان مقابله با ایران هراسی و معرفی جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی ایران داشته باشد.
خشایار نیکزادفر اظهار داشت: اکسپو دوبی از مهر ماه سال ۱۴۰۰ به مدت ۱۸۰ روز برگزار می گردد و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی مسئول برگزاری بخش ایران است. این اکسپو هر ۵ سال یک دفعه انجام می شود. در سالهای قبل وزارت میراث فرهنگی شرکت نمی کرد بلکه وزارتخانه هایی همچون وزارت ارشاد با بهره گیری از محتوایی که سازمان میراث فرهنگی به آنها می داد، حضور داشت. اما این دفعه پشتیبانی محتوایی اکسپو به شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی سپرده شد. ایران بیش از دو هزار متر فضا برای حضور در اکسپو دوبی دارد. همین طور از ۸۰۰ متر بنا ۸۰ متر برای معرفی گردشگری ایران است.
وی اظهار داشت: پیرو همین موضوع چندین کمیته تشکیل و جلساتی برای آن اجرا شد. به استانها نیز نامه نوشتیم که محتوای لازم را به ما ارسال نمایند. در حاشیه نمایشگاه گردشگری بهمن ماه هم جلساتی با مدیران کل میراث فرهنگی استانها داشتیم که روند حضور در اکسپو را برایشان توضیح دادیم. مقرر است ورکشاپ هایی با حضور هنرمندان صنایع دستی استانها برگزار شده و هر استان حدود ده روز در این اکسپو شرکت نماید.
اجرای طرح گردشگری آشوراده رسمیت یافتاین هفته احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست درباب جزییات چهارمین ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، توضیح داد: اعضای این کارگروه همچون سازمان محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی با اجرای طرح گردشگری در محدوده این جزیره موافقت کردند. بر این اساس استانداری گلستان با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به اجرائی کردن طبیعت گردی در ۲۲ هکتار از اراضی ملی جزیره آشوراده در قالب زون تفریحی متمرکز با رعایت کامل مفاد مندرج در گزارش ارزیابی و پیوست زیست محیطی طرح، اقدام لازم را انجام خواهد داد.
ابلاغ لغو تورهای گردشگری ترکیه و عدم همکاری شرکت های هواپیماییرئیس انجمن دفاتر مسافرتی در نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی نوشت: آژانس های هواپیمایی درخواست تعدیل قرارداد تورهای گردشگری ترکیه را انجام نمی دهند. رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نوشت: با توجه به صدور بخشنامه در خصوص ممنوعیت هر گونه تبلیغ و برگزاری تور مسافرتی و گردشگری به مقصد کشور ترکیه از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باوجود عدم لغو پروازها به این کشور از طرف آن سازمان، از آنجائیکه برمبنای بخشنامه های صادره از طرف سازمان هواپیمایی کشوری هدف اصلی از انعقاد قراردادهای چارتر با شرکت های هواپیمایی تولید و ارائه بسته سفر است، شرکتهای هواپیمایی با استدلال عدم حاکم بودن شرایط اضطراری به قراردادهای چارتری که در زمان شیوع بیماری کرونا منعقد شده اند از پذیرش درخواست تعدیل این قراردادها از حیث تعداد و نحوه پرداخت امتناع می ورزند. در صورتیکه آنچه حائز اهمیت می باشد بروز شرایط اضطراری در زمان اجرای تعهدات ناشی از قرارداد بوده و نه زمان انعقاد قرارداد، پس مستندا به اینکه قراردادهای چارتری در زمانی که وضعیت عمومی کشور از لحاظ شیوع بیماری کرونا قرمز یا نارنجی نبوده و محدودیت سفر وجود نداشته است منعقد شده و تغییر وضعیت و ممنوعیت سفر غیرقابل پیش بینی، غیرقابل اجتناب و متأثر از عوامل خارجی بوده است زمان اجرای تعهدات ناشی از این قراردادها مشمول فورس ماژور است بدین سبب دستور فرمائید شرکت های هواپیمائی اقدامات مقتضی درباب تعدیل در قراردادهای چارتری دفاتر خدمات مسافرتی به عمل آورند.امهال بازپرداخت تسهیلات کرونا ۶ ماه دیگر تمدید شدمعاون گردشگری کشور از امهال بازپرداخت تسهیلات کرونا در حوزه گردشگری تا اختتام شهریورماه سال ۱۴۰۰ آگاهی داد. ولی تیموری با بیان این خبر، بیان کرد: با پیگیری های انجام شده از طرف وزارتخانه و قولی که به فعالان حوزه گردشگری داده بودیم، بازپرداخت تسهیلات بانکی حوزه گردشگری که در قالب بسته های حمایتی دوگانه در سال قبل پرداخت شده بود، تا اختتام شهریورماه سال جاری امهال شد. امهال مالیات و حق بیمه کارفرمایی نیز در حال پیگیری است.
بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در مهرماه به تمامی کسب وکارهای گردشگری باتوجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره، تسهیلاتی از ۱۶۰ میلیون ریال تا ۹ میلیارد ریال با نرخ سود ۱۲ درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه اختصاص پیدا کرد که این زمان تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ تمدید گردید.
مبلغ این وام به تفکیک برای راهنمایان گردشگری ۲۰۰ میلیون ریال، دفاتر خدمات مسافرتی بین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تا سه میلیارد ریال، شرکت های حمل و نقل گردشگری ۸۰۰ میلیون ریال، مؤسسات آموزش گردشگری ۶۰۰ میلیون ریال، شرکت های عامل تطبیق ۵۰۰ میلیون ریال، ارزیابان و عوامل تطبیق ۱۶۰ میلیون ریال، اقامتگاه های بوم گردی و سنتی بر طبق تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین ۸۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد ریال، هتل ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از دو میلیارد تا ۹ میلیارد ریال، و هتل آپارتمان ها، متل ها و مهمانپذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از دو تا سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.
ساعت شمس العماره باز هم کوک شداین هفته ساعت شمس العماره واقع در مجموعه جهانی کاخ گلستان تهران که مدت ها خاموش بود، تعمیر شد و از دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ صدای این ساعت باردیگر به گوش رسید. ساعت شمس العماره یکی از معروف ترین ساعات ایران است که ملکه ویکتوریا در سال ۱۲۵۲ آنرا به ناصرالدین شاه قاجار اهدا کرد.
این ساعت که در محل شمس العماره در کاخ گلستان و در قلب شهر تهران واقع شده، مدت ها خاموش بود و با همکاری و مشارکت شهرداری تهران مجدداً توسط محمد ساعتچی تعمیر شده و از امروز باردیگر صدای آن به گوش می رسد.
این ساعت در سال ۱۲۵۵ خورشیدی خراب شد و تا سال ها بعد تعمیر نشد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ ساعت شمس العماره تعمیر و صدای این ساعت تاریخی در قلب شهر تهران پیچید اما باتوجه به هزینه بالای نگهداری آن، مدتی بعد این صدا مجدداً خاموش شد.
در ماه های اخیر مسئولان مجموعه جهانی کاخ گلستان و شهرداری منطقه ۱۲ تهران تصمیم به تعمیر مجدد این ساعت گرفتند و با دعوت از محمد ساعتچی همدانی که متخصص ترین فرد در تعمیر این ساعت تاریخی است، آنرا تعمیر کردند و این ساعت از امروز، دوشنبه ۲۳ فروردین مجدد به صدا در آمد.آژانس های هواپیمایی از تعطیلی ۱۰ روزه اصناف معاف شدندانجمن صنفی دفاتر خدمات هوایی از باز بودن آژانس های هواپیمایی در طول تعطیلی دو هفته ای کرونائی اصناف آگاهی داد. حرمت الله رفیعی در نامه ای به دفاتر فروش بلیت قطار و هواپیما و شرکت های خدمت مسافرتی، درباب تعطیلی این دفاتر اعلام نمود: باتوجه به لغو نشدن پروازها و سفر با وسایل حمل و نقل عمومی و باز بودن ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها، آژانس های هواپیمایی و مسافرتی نیز می توانند به روند فروش بلیت ادامه دهند. در این بخشنامه از آژانس ها درخواست شده تا با حداقل نیرو به ایفای نقش بپردازند. در فهرست اعلامی گروه های شغلی ۱، ۲، ۳ و ۴ از طرف اتاق اصناف، نامی از آژانس های خدمات مسافرتی به چشم نخورده و فقط از حمل و نقل عمومی برون شهری (ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی) نام برده شده است.
پروازهای انگلستان آزاد و فرانسه ممنوع شدسخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از رفع تعلیق پروازهای انگلستان آگاهی داد و اظهار داشت: کلیه پروازها به مقصد واز مبدأ کشور فرانسه قدغن شد. محمدحسن ذی بخش گفت: برمبنای تصمیمات وزارت بهداشت درباب پروتکلهای مراقبت بهداشتی مرزی در سفر های هوایی، کشور انگلستان از لیست کشورهای ویژه خارج و کشور فرانسه به لیست این کشورها اضافه گردید. وی ادامه داد: از امروز پروازها به کشور انگلستان مجدداً برقرار اما کلیه پروازها به مقصد و از مبدا کشور فرانسه ممنوع می شود.محدودیت پرواز به ۳۹ کشورذی بخش با اعلان اینکه هم اکنون محدودیت پروازی به ۳۹ کشور وجود دارد، اشاره کرد: پرواز از مبدأ و مقصد کشورهایی که در فهرست شرایط ویژه قرار دارند ممنوع بوده و کشورهایی که در فهرست کشورهای پرخطر قرار دارند ملزم به انجام تست مجدد در ایران هستند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: کشورهای، فرانسه، بوتسوانی، برزیل، جمهوری چک، عراق، استونی، ایرلند، لسوتو، مالاوی، موازمبیک، اسلواکی، آفریقای جنوبی و زامبیا در فهرست کشورهای با شرایط ویژه و دارای کرونای با واریانت (ژنوم) انگلیسی قرار دارند.


منبع:

1400/01/28
15:18:48
5.0 / 5
680
تگهای خبر: آپارتمان , آموزش , اقامت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بریونی