سامانه جامع میراث فرهنگی رونمایی گردید

سامانه جامع میراث فرهنگی رونمایی گردید

سامانه مدیریت حفاظت و احیا (پرونده الکترونیک آثار تاریخی) با حضور وزیر میراث فرهنگی رونمایی گردید.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، در آئین رونمایی از سامانه جامع میراث فرهنگی، معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به شکل حضوری و معاونان میراث فرهنگی استان ها به شکل مجازی حضور داشتند. در این مراسم علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: این سامانه می تواند به انتقال دانش و تجربه کمک نماید. بخشی که مقرر است بعنوان میراث بانان به آن اضافه شود مهم می باشد و حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را با عنایت به این که آثار تاریخی بسیاری در کشور وجود دارد، بالا می برد.
او اضافه کرد: بخش میراث بانان باعث می شود تا کارشناسان واقعی نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خویش را مطرح و ثبت کنند. بر روی این سامانه، بخش ارتباط با مردم با نام میراث بانان تعریف شود تا تعامل دو سویه با مردم ایجاد شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی کار ارزشمندی است و یکی از نکات مهم آن افزایش سرعت عملیات بخصوص در حوزه میراث فرهنگی است، با عنایت به مصوبه هیئت وزیران باید طی یک سال آینده جواب استعلام ها ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده شود. باید تا چند ماه آینده این امکان فراهم گردد.
مونسان اظهار داشت: یکی از مزایای دیگر راه اندازی این سامانه، ارتقای شفافیت، افزایش اطمینان و اعتماد به داده ها و بهبود خدمت به مردم است. همینطور سامانه جامع میراث فرهنگی می تواند پایش، کنترل و نظارت دقیق تر را ایجاد نماید و در هزینه ها و زمان هم صرفه جویی کند.
ایجاد زمینه صدور پروانه مرمت و احیا
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه اظهار داشت: بر روی این سامانه بخش مرمت و احیا قرار دارد و تصمیم داریم بخش ثبت آثار، موزه ها و پایگاه ها هم به آن اضافه شود تا زیرساختی برای مدیریت یکپارچه در کشور ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد زمینه صدور پروانه مرمت و احیا و بهره برداری، الکترونیکی کردن فرایند شورای فنی استان ها، زیرساخت ارتباط سراسری درخواست تعمیر و مرمت املاک بخش خصوصی، هوشمندسازی عرصه ها و حرایم آثار و بافت های تاریخی، الکترونیکی کردن فرایند کمیته ها و شوراهای راهبردی، زیرساخت ثبت و یکپارچه سازی اسناد مشخصات مالکیت عرصه آثار تحت حفاظت، ایجاد میز خدمت مجازی برای دریافت درخواست های نگهداری، احیا و مرمت بناهای بخش خصوصی از دیگر بخش های این سامانه به حساب می آید.
سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی در ادامه بیان نمود: در سامانه جامع میراث فرهنگی برنامه ریزی شده تا ۸۰ میلیون ایرانی، کاربر این سایت شوند. در فاز اول همکاران و افرادی که با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری می کنند و در فاز بعدی میراث بانان هم می توانند عضو شوند.
سامانه جامع میراث فرهنگی سامانه ای تخصصی در زمینه مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی کشور با مدیریت دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی بعنوان زیرساخت جامع و الکترونیکی با کد و واحد شناسایی یکتا و بر زیرساخت کاداستر مکان مبنای کشوری بوده که در مدت یک سال طراحی شده است.


منبع:

1400/01/30
14:29:32
5.0 / 5
567
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بریونی