در گزارش بریونی مطرح شد؛

سفرهای نوروزی طبق طرح سفر ایمن پیش نرفت

سفرهای نوروزی طبق طرح سفر ایمن پیش نرفت

به گزارش بریونی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد اظهار داشت: طرح سفر ایمن ایده خوبی برای انجام سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ بود اما وجود بعضی از مشکلات در اجرای آن، سبب شد آن طور که پیشبینی کرده بودیم اجرایی نشود.مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد بعنوان پیشنهاد دهنده طرح سفر ایمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: از راه کمیته پدافند غیرعامل پیگیر انجام سفرهای ایمن بودیم و پیشنهادی برای این سفرها دادیم. یکی از پیشنهادها این بود که ستاد خدمات سفر هم به ستاد مدیریت سفر تغییر کند. اما بحث سفر ایمن و مسئولانه توسط معاون گردشگری پیشنهاد شد. اولین نشست آنرا هم در یزد برگزار کردند و تصمیم شد به هر هتل و مرکز اقامتی که تاییدیه وزارت بهداشت را در استان یزد بگیرد، عنوان مقصد ایمن بدهیم. بنابراین برخی از مراکز اقامتی در استان، مقصد ایمن شناخته شدند.
فاطمی بیان نمود: ما در روزهای عید ۴ هزار بازدید از تأسیسات گردشگری داشتیم. بعضی از موزه ها مانند موزه آب و سکه بسته بودند و موزه های دیگر بیشتر از ظرفیت، بازدیدکننده نپذیرفتند. همه این کارها برای آن بود که حواسمان به سلامت مردم باشد.
این مقام مسئول افزود: در طرح سفر ایمن قرار بر این بود که تأسیسات گردشگری به سامانه ماسک متصل شوند. کسی که به بیماری مبتلا می شود معمولاً به مراکز درمانی رفته، تست می دهد و نامش در سیستم ثبت می شود. در این صورت اگر فرد مریض باشد و سامانه مشخص نماید، می بایست تمام هتل ها هم به آن دسترسی داشته باشند و بدانند مسافرشان بیماری دارد یا نه. جدا از این ما در استان یزد برای تأسیسات گردشگری و هتل ها پروتکل هایی را نوشتیم مانند رعایت فاصله اجتماعی، کم شدن تعداد تخت ها، داشتن ماسک و مواد ضدعفونی کننده و تب سنج.
وی اضافه کرد: ضمن اینکه دو بار مسافران را برای پذیرش در مراکز اقامتی چک می کردیم یکی زمانی که مسافر درخواست رزرو می داد و همان موقع با متصل شدن به سامانه متوجه می شدیم که او کرونا داشته یا نه. اگر بیمار بود که رزرو انجام نمی شد اما اگر سبز بود، می توانستیم نامش را هم به راهنمایی رانندگی بدهیم تا برای تردد مشکلی نداشته باشد و جریمه نشود. ممکن بود افراد از زمان رزرو تا اقامت در هتل، گرفتار بیماری شده باشند در آن صورت زمانی که کارت ملی می داد تا اتاق را تحویل بگیرد؛ ما یک مرتبه دیگر نامش را در سامانه ماسک چک می کردیم که بیمار است یا نه. منتها سامانه ماسک دو سه روز مانده به عید، قطع شد.
فاطمی اظهار داشت: ما رزرو مسافران را انجام داده بودیم اما برای دومین بار نمی توانستیم آنها را چک نماییم. بنابراین گفتیم هر کسی که در این چند روز به اقامتگاه رجوع می کند با خودش تست سلامت همراه داشته باشد. این مورد باعث متحمل شدن هزینه برای مسافر می شد. در کنارش، اخبار ضد و نقیض درباره قرمز شدن یزد سبب شد بسیاری از مسافران قید رزرو که داشتند را بزنند. در روزهای عید برای استان یزد، حدود ۴۰۰ هزار تردد خودرو، ثبت شده درحالیکه فقط ۲۷ هزار نفر در مراکز اقامتی استان اسکان کرده بودند. این افراد کجا رفته اند؟ مسلماً یا به خانه اقوام یا به مراکز اقامتی غیر رسمی رفته اند.
وی اظهار داشت: از آنجائیکه سلامت مسافران و مردم برای ما مهم بود و هتل ها هم مدت زیادی تعطیل بودند؛ تلاش کردیم حداقل در استان یزد، پروتکل ها را اجرایی نماییم. حتی با راهنمایان گردشگری که یک سال بیکار بودند قرارداد بستیم. این افراد در مسیرها به مردم تاکید می کردند که فاصله اجتماعی را رعایت نمایند و در چارچوب همیار سلامت ماسک پخش می کردند و مراقب ترددها و رعایت پروتکل ها بودند. ولی از آن طرف می دیدیم که در پهنه کویر یزد ده هزار نفر حضور دارند اما تنها ۲۰۰ نفر در کمپ کویری اقامت دارند. با این وجود با قطعیت می گویم در تأسیسات گردشگری کسی کرونا نگرفته است. تهدیدات زیستی هم در بحث کرونا مشخص است.
وی اظهار داشت: مشکلی که در استان داریم این است که بیماران به مراکز درمانی می آیند اما در مراکز اقامتی رسمی اسکان ندارند. بیمارستان هایی در یزد هستند که خودشان آپارتمان مبله دارند اینها با گردشگری مشکل دارند. چطور هست که گردشگری تفریحی کرونا دارد اما گردشگری سلامت ندارد. باید این مورد را هم در نظر گرفت که مسافر امکان دارد در هتل کرونا نگیرد اما هتل و مرکز اقامتی یک بخش سفر است و بخش های دیگر سفر شاید آلوده بوده باشد مانند سرویسهای بین راهی و غیره.


منبع:

1400/02/01
21:39:15
5.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بریونی