مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی خبر داد؛

مرمت بنای تاریخی روستای كاروانسرای اراك در انتظار سرمایه گذار

مرمت بنای تاریخی روستای كاروانسرای اراك در انتظار سرمایه گذار

به گزارش بریونی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: حفاظت و احیای کاروانسرای تاریخی روستای کاروانسرای اراک در صورت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی امکان پذیر است.مصطفی مرزبان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: سال قبل قسمتی از این بنای تاریخی بر اثر بارندگی های تخریب شد و بخشی به سبب مرمت های غیراصولی و دخل و تصرف های متصرفان گرفتار لطمه شده بود که در این راستا مرمت اضطراری با اعتباری به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال انجام شد.
وی اضافه کرد: با اقدامی که بوسیله مراجع قضائی صورت گرفت هم اکنون افرادی که استفاده نامتعارف و لطمه زا از بنا داشتند، از محل خارج شده اند و باتوجه به میزان اعتبار تخصیصی، بخش هایی از بنا رفع خطر شد.
مرزبان بیان کرد: مرمت های صورت گرفته، اضطراری و بمنظور رفع خطر بوده است و مرمت و احیا کامل بنا نیازمند جذب سرمایه گذار و احیای آن با اعتبار بخش خصوصی است چونکه اعتبارات دولتی تکافوی مرمت بنایی با چنین وسعت و گستردگی را نمی دهد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی اشاره کرد: معمولاً اینگونه بناها مانند کاروانسرای دودهک دلیجان با کاربری اقامتی و پذیرایی احیا می شوند و هم اکنون با اهمیت ترین راه حل برای حفاظت، مرمت و احیا بناهای تاریخی جذب سرمایه گذار است.
گفتنی است کاروانسرای «شاه عباسی» در روستای کاروانسرا در حاشیه غربی رشته کوه های هفتاد قله و در ۳۵ کیلومتری شهر اراک قرار دارد.


منبع:

1400/02/21
10:57:55
5.0 / 5
446
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بریونی