مونسان در دیدار با سفیر ارمنستان تأكید كرد؛

توجه ایران به گردشگری منطقه ای

توجه ایران به گردشگری منطقه ای

به گزارش بریونی وزیر میراث فرهنگی ایران و سفیر ارمنستان در ایران بر انتقال تجربیات در حوزه میراث فرهنگی بخصوص در بخش مرمت، ارسال پرونده های مشترک به یونسکو و توسعه روابط گردشگری میان دو کشور تاکید کردند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ در دفتر وزیر برگزار گردید.
علی اصغر مونسان در نشست با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران به همه ادیان رسمی و همه ادیانی که در قانون اساسی ما به آن اشاره شده است، توجه ویژه ای دارد. سال هاست که ملت ایران با ادیان دیگر مهربانانه برخورد می کنند، البته پیشینیان ما هم این گونه رفتار می کردند.
او اضافه کرد: در شهرهای مختلف ایران همچون یزد محل عبادتگاه مسلمانان، یهودیان و مسیحیان در کنار یکدیگر قرار دارد که سبب افتخار ملت است. حتی ما چندین کلیسا را ثبت جهانی کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: توجه ویژه ای به گردشگری منطقه ای داریم چونکه معتقدیم گردشگری علاوه بر کارکردهای اقتصادی، باعث توسعه روابط و نزدیکی ملت ها می شود، ازاین رو برنامه ریزی ویژه ای برای گردشگری کشورهای منطقه داشتیم و داریم، این ارتباط با ارمنستان خوب است بخصوص پس از لغو روادیدی که انجام شده است.
او اضافه کرد: آمادگی داریم ارتباط گردشگری میان دو کشور افزایش پیدا کند، به نظر می رسد در چند ماه آینده با روند واکسیناسیونی که در حال انجام شدن است، گردشگری باردیگر در سطح دنیا فعالیت خویش را آغاز کند.
مونسان خاطرنشان کرد: ایران می تواند برای آشناسازی معرفی ظرفیت های گردشگری ایران فم تور متشکل از خبرنگاران و آژانس های گردشگری برگزار کند که این مورد می تواند باعث افزایش تعداد گردشگران شود.
تجربه مرمتی خویش را در اختیار ارمنستان می گذاریم
او اظهار داشت: در حوزه میراث فرهنگی در بخش مرمت بناهای تاریخی تجارب خوبی داریم و آمادگی داریم تا این تجربیات را به کشور ارمنستان منتقل نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با عنایت به تاریخ دو کشور، مشترکات زیادی در حوزه میراث ناملموس داریم و در این خصوص می توانیم کارهای زیادی مانند ارسال پرونده های مشترک به یونسکو برای ثبت جهانی انجام دهیم.
او در این دیدار بر مرمت مسجد کبود ایروان تاکید کرد.
آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران در این جلسه خطاب به مونسان اظهار داشت: حوزه میراث فرهنگی که شما مدیریت می کنید، برای ما مهم می باشد، چونکه به هزاران سال قبل برمی گردد. در این بخش اقدامات زیادی انجام شده البته اقدامات زیادی هم هنوز انجام نشده است.
او بیان نمود: ارامنه، بناها و آثار تاریخی زیادی در سرتاسر دنیا دارند، دیدگاه ایران در این خصوص برای ما نمونه است و جایگاه خاصی دارد.
تومانیان خاطرنشان کرد: از نظر یونسکو در تاریخ دو کشور همکاری غنی وجود داشته و دارد، برپایه برنامه ریزی که ایران انجام داده مقرر است کلیسای وانک در جلفای اصفهان ثبت جهانی شود و این مورد مهمی است.
سفیر جمهوری ارمنستان در ایران اظهار داشت: در زمینه میراث ناملموس تجربه خوبی داریم و در این خصوص مشترکات زیادی بین دو کشور وجود دارد. همینطور متخصصان ارمنستانی می توانند برای مرمت نقش و نگارهای کلیساهای ایران کمک کنند.
او اضافه کرد: مردم ارمنستان شناخت زیادی از جاذبه های گردشگری ایران ندارند، اگر اطلاع رسانی شود و مسؤلان گردشگری و متصدیان تورهای دو کشور در این خصوص فعالیت کنند، آنها علاقه مند هستند به ایران سفر کنند.
تومانیان از پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزاری فم تور میان دو کشور استقبال کرد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه این نشست اظهار داشت: در بخش میراث ناملموس پرونده های مختلفی برای ثبت جهانی با کشور ارمنستان مانند سوزن دوزی داریم. همینطور پرونده کلیسای وانک اصفهان برای ثبت جهانی آماده و سال جاری به یونسکو ارسال شده است.
او اضافه کرد: در حوزه مرمت آثار تاریخی استادکاران برجسته داریم و از سفیر جمهوری ارمنستان در ایران درخواست داریم در حوزه مرمت، حضور متخصصان ایرانی را در این کشور تسریع کند.
ارتباطات خوبی در حوزه گردشگری با کشور ارمنستان داریم
ولی تیموری معاون گردشگری کشور در ادامه اظهار داشت: ارتباطات خوبی در حوزه گردشگری با کشور ارمنستان داریم و در تبادلات توریست بین دو کشور توازن برقرار شده است. این کشور هدف بازار گردشگری ماست و طرح عملی برای بازاریابی آماده کردیم و در مورد برنامه اجرایی دو ساله با رئیس کمیته گردشگری ارمنستان صحبت کردیم.
او اضافه کرد: اواخر سال ۱۳۹۹ قرار بود وبینار نشست فنی کمیته گردشگری دو کشور برگزار گردد که با عنایت به شروع تعطیلات عید نوروز به تعویق افتاد، به نظر می آید هم اکنون برای برگزاری آن شرایط خوبی فراهم است.


منبع:

1400/02/21
14:16:10
5.0 / 5
554
تگهای خبر: اصفهان , تخصص , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بریونی