حذف آزمون مجدد مهارت سنجی بمنظور استمرار بیمه ای

حذف آزمون مجدد مهارت سنجی بمنظور استمرار بیمه ای

بریونی: مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید صنایع دستی با اشاره به موافقت دولت با اصلاح بخشنامه اجرائی قانون بیمه قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار، درباره این بخشنامه توضیحاتی داد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، فرهاد فلاح با ارائه توضیحاتی درباب تصمیم هیئت دولت در جلسه عصر روز گذشته درباب موافقت با اصلاح بخشنامه اجرائی قانون بیمه های اجتماعی قالی بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار، اظهار داشت: این مساله از مدت ها پیش در دستور کار این وزارتخانه قرار داشت و خوشبختانه پس از یک سال تلاش به نتیجه رسید.
مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: بخشنامه اجرائی قانون بیمه قالی بافان و صنعتگران صنایع دستی شناسنامه دار سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس رسید و دولت وقت آنرا ابلاغ نمود. در این بخشنامه تاکید شده بود صنعتگرانی که از طرف این وزارتخانه یا مرکز ملی فرش برای انجام آزمون مهارت معرفی می گردند و دارای مجوز فعالیت هستند از طرف سازمان فنی و حرفه ای که امین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، مهارت سنجی می شوند.
او افزود: این مساله از همان ابتدا مورد انتقاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود چونکه اکثریت افرادی که آزمون مهارت صنعتگران را انجام می دادند، شاگردان استادان صنایع دستی بودند، ضمن اینکه اعتقاد ما بر این بود که وقتی فردی موفق به دریافت کارت مهارت شده و فعالیت خودرا آغاز نموده در طول فعالیت مهارت او افزایش می یابد و نیازی به برگزاری آزمون مهارت مجدد و تمدید کارت ندارد.
فلاح افزود: این مساله از مدت ها قبل در دستور کار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار داشت و برای حل این مشکل مدیران و کارشناسان معاونت صنایع دستی از مدت ها پیش در حال فعالیت بودند و در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار در حال بررسی این مساله بودیم و خوشبختانه این هیئت حق را به ما داد.
او تصریح کرد: این اتفاق بسیار خوبی است و موجب خواهد شد تا هنرمندان صنایع دستی با خیال آسوده تری به فعالیت بپردازند و برای تمدید مدرک کارت مهارت فنی نیازی به این ندارند که باتوجه به برگزاری آزمون در یک استان دیگر رنج سفر را متحمل شوند و اگرچه در دوران فعالیت به طور قطع مهارت آنها بالا رفته، نیازی نیست مجدداً با پرداخت هزینه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای آزمون باردیگر بدهند.
هیئت وزیران در جلسه عصر روز گذشته به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به سبب مصوبه هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار، با اصلاح «آئین نامه اجرائی قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار» موافقت نمود.
براساس اصلاحیه مذکور، شرط تمدید مدرک کارت مهارت فنی از لیست مدارک درخواستی سازمان تامین اجتماعی حذف شد.


منبع:

1400/02/23
10:46:01
5.0 / 5
668
تگهای خبر: آموزش , تولید , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بریونی