طالبیان اعلام كرد؛

ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی

ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر شیوه های مستندنگاری آثار تاریخی

معاون میراث فرهنگی از تهیه و ابلاغ پیش نویس دستورالعمل ناظر بر روش ها و شیوه های مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران جهت استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی خبرداد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان اظهار داشت: مستندنگاری آثار تاریخی اولین گام برای حفاظت به حساب می آید و ایجاد بانک مستندات آثار ثبتی کشور امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. تشخیص تغییرات و آگاهی از اقدامات انجام شده در هر بنای تاریخی، بدون داشتن مستندنگاری یا ترسیمات فنی قابل اتکا و اطلاعات دقیق، به ندرت امکان پذیر است. باآنکه در بیشتر موارد، روش های سنتی قادر به رفع نیازهای اولیه مستندنگاری هستند، اما مستندنگاری اصولی و دقیق می تواند بعنوان بنیان پایش اثر مورد استفاده قرار گیرد. از همین رو استانداردسازی روش های مختلف مستندنگاری برای ایجاد زبان واحد پایش، در کشور پرارزش خواهد بود.
طالبیان خاطرنشان کرد: به این منظور، دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با عنایت به نیاز شناسایی شده و بهره گیری از نظر کارشناسان برجسته مبادرت به تهیه دستورالعمل ناظر بر روش ها و شیوه های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی ایران جهت استفاده در مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخ کرده است، همینطور یک جلد از این دستورالعمل برای اجرا در برداشت و تهیه مستندنگاری کالبدی، تزئیناتی و سازه ای بناها و محوطه های تاریخی به مدت دو ماه به شکل آزمایشی ابلاغ گردید.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان نمود: از همکاران و کارشناسان استان تقاضا داریم در صورت مشاهده هرگونه ایراد، اشکال فنی یا پیشنهاد اصلاح، مراتب را به صورت کتبی به دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی ارسال نمایند تا بعد از آخر زمان اعلام شده به طور گسترده منتشر و در اختیار همه فعالان حوزه تولید نقشه های فنی از بناهای تاریخی قرار گیرد.
او اضافه کرد: در گذشته در مستندنگاری آثار تاریخی وحدت رویه وجود نداشت و زمانی که نهادی می خواست قرارداد ببندد، دقیقاً نمی دانست باید چه موضوع هایی در آن ذکر شود.
طالبیان خاطرنشان کرد: مستندنگاری باید در تمام فعالیتهای حوزه میراث فرهنگی صورت گیرد، در این دستورالعمل نخستین کاری که انجام دادیم این است که چگونه پیش از شروع هر کاری، مستندنگاری صورت گیرد.
این دستورالعمل پس از اجرای آزمایشی آن و جمع آوری نقطه نظرات کارشناسان، از جانب نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور به شکل نهایی منتشر می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد.


منبع:

1400/02/24
12:50:00
5.0 / 5
482
تگهای خبر: تولید , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بریونی