در چهارمین شماره مجله گردشگر مثبت مطرح شد؛

معرفی دوزبانه ۱۰۰ میراث ناملموس ایران

معرفی دوزبانه ۱۰۰ میراث ناملموس ایران

بریونی: شماره جدید کتاب مجله توریست مثبت با عنوان صد گنج عیان نهان در میراث ناملموس ایران با معرفی 100 میراث ناملموس بصورت دو زبانه در 350 صفحه منتشر گردید.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در چهارمین شماره توریست مثبت با نام فارسی «۱۰۰ گنج عیان نهان از میراث ناملموس ایران» و عنوان انگلیسی «100 selected intangible cultural heritages» شماری از میراث فرهنگی ناملموس ایران در پنج شاخه مصوب میراث ناملموس شامل بیان و سنت های شفاهی، هنرهای نمایشی، کارهای جمعی، آئین ها و جشن ها، دانش سنتی و اعمال در رابطه با طبیعت و کیهان و سنت های در رابطه با صنایع‏ دستی معرفی شده اند که عناوین برخی از آنان به این شرح هستند: گویش محلی میمه، متل اشتر سفیدشهر (نصرآباد کویر)، چوگان، بازی سوار بر اسب همراه با روایت گری و موسیقی، نان لواش، قالیشویی مشهد اردهال، نوروز، آئین جل جلانی، آئین باران خواهی روستای آزران کاشان، آئین جیرجیرونی، موسیقی بخشی های خراسان، مهارت تولید گز، دانش پخت قهوه آئینی نوش آباد شهرستان آران و بیدگل، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی در خلیج فارس، مهارت سنتی پخت خورشت ماست، عصاری؛ مهارت استحصال دانه های روغن، نحوه پخت گاتای ارمنی در جلفای نو، نشان قوس اصفهان، مهارت ساخت نمد سمیرم، گیوه بافی نشلج کاشان، مهارت فرش بافی فارس، مهارت فرش بافی کاشان و خوشنویسی مکتب میرعماد الحسنی سیفی قزوینی.
مراسم رونمایی از این شماره مجله توریست مثبت با حضور شهردار اصفهان، طی مراسمی در خانه استاد امیرهوشنگ جزی زاده که گالری_موزه مینیاتور مکتب صفوی اصفهان است، انجام شد. چاپ مینیاتورِ چوگان، اثر این هنرمند، بر جلد تازه ترین شماره کتاب مجله توریست مثبت و مصادف شدن انتشار این مجله با مناسبت سالروز تولد ۸۸ سالگی این هنرمند بهانه این اتفاق بود.
در این مراسم مهدی تمیزی، معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان و مشاور ارشد کتاب مجله گردشگرمثبت، درباره خاصیت آثار این هنرمند مینیاتوریست ایرانی توضیح داد: یکی از خاصیت های مهم آثار استاد امیرهوشنگ جزی زاده، پیروی او از مینیاتور مکتب صفوی است چنان که قلم گیری در آثار او حرف اول را می زند و هر جا نیاز باشد، رنگ به آثار افزوده می شود. نکته مهم بعدی هم این که آثار جزی‎ زاده به سبب قوت و دقت موجود در طراحی ها، قابلیت تبدیل شدن به مدیاهای مختلف را دارند چنان که حالا فرش هایی برمبنای طراحی های وی بافته شده اند، مقبره صائب با طراحی های وی کاشیکاری شده و تمام آجرکاری ها و کاشیکاری های ورودی هتل عباسی هم برمبنای قلم او خلق شده اند. حتی شماری آثار کاربردی مثل میزهای منبت و خاتم وجود دارند که نقوشی به قلم استاد را بر خود دارند.
به گفته رئیس موزه هنرهای معاصر اصفهان، همچون خاصیت های قابل توجه آثار امیرهوشنگ جزی زاده این است که بیشتر آثار، در فرم دایره طراحی شده اند و از تخیل فوق العاده ای برخوردار می باشند تا جایی که تعدادی از آنان به فضاهای سورئالیستی نزدیک شده اند.
اولین شماره مجله توریست مثبت با عنوان فارسی «دستینه بازدید از ۱۰۰ مقصد گردشگری اصفهان» و عنوان انگلیسی «Handbook on Top 100 tourism destinations in Isfahan» در ۴۸۰ صفحه گلاسه منتشر گردید. شماره دوم این مجله با عنوان فارسی «۱۰۰ روایت ناگفته از اصفهان» و عنوان انگلیسی «Top 100 Tales of Isfahan» در ۲۱۵ صفحه به دست مخاطبان علاقمند رسید و سومین شماره نیز با عنوان فارسی «۱۰۰ یادگار ماندگار اصفهان در صنایع دستی و هنرهای سنتی» و عنوان انگلیسی «Top 100 Eternal Memorabilia of Isfahan in craft and folk art» در قالب کتاب مجله ۲۳۰ صفحه ای ارائه شد.


منبع:

1400/03/02
21:43:39
5.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی